Co z pieniędzmi z OFE po przejściu na emeryturę?

1 tydzień temu
Ponad 15 milionów Polaków ma odłożone 168 mld złotych w ramach otwartych funduszy emerytalnych. Środki te gromadzone są w ramach II filaru emerytalnego, którego celem jest gromadzenie dodatkowych oszczędności na czas emerytury. Czy środki z OFE można wypłacić? Co dzieje się ze środkami z OFE po przejściu na emeryturę?


Na czym polega OFE?


OFE, czyli otwarty fundusz emerytalny to instytucja pozwalająca na gromadzenie środków na emeryturę w ramach tzw. II filaru emerytalnego w Polsce. OFE zajmuje się gromadzeniem i inwestowaniem części z odprowadzanych przez nas składek, co ma za zadanie pomnożyć zgromadzone środki. Uczestnikami OFE mogą być wyłącznie osoby, które są objęte ubezpieczeniem społecznym, a więc najczęściej są to osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę.


Od 2014 roku otwarty fundusz emerytalny stał się dla wszystkich dobrowolny, co oznacza, iż nie ma obowiązku, aby do niego dołączyć. W latach 2014 i 2016 miały miejsce tzw. okienka transferowe, w trakcie których można było złożyć deklarację o pozostaniu w OFE, o ile zaś tego nie zrobiliśmy, to wtedy nasze środki zgromadzone w ramach OFE zostały automatycznie przeniesione do ZUS-u na poczet składki emerytalnej.


Kiedy można wypłacić pieniądze z OFE?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami środków z otwartego funduszu emerytalnego nie można dowolnie wypłacać. Na 10 lat przed przejściem na emeryturę środki te przekazywane są na subkonto w ZUS-ie, gdzie mają zasilić środki na przyszłe świadczenie emerytalne.Reklama
Jedynym wyjątkiem, kiedy możliwe jest wypłacenie środków zgromadzonych w ramach OFE, jest śmierć osoby ubezpieczonej. Wówczas środki zostają dziedziczone, np. przez małżonka lub inne osoby uprawnione na podstawie dziedziczenia ustawowego, lub testamentu.


Co dzieje się z OFE po przejściu na emeryturę?


Tak, jak zostało wspomniane, środków z OFE nie można wypłacić ani przed przejściem na emeryturę, ani po. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez uczestnika OFE, środki te stopniowo są transferowane na subkonto w ZUS-ie. Do momentu przejścia na emeryturę, zostają one przetransferowane całkowicie i liczone są na poczet świadczenia emerytalnego.


Wypłata środków z OFE w przypadku śmierci ubezpieczonego


o ile uczestnik OFE zmarł, to jego bliscy mogą wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych w ramach funduszu. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do:
● ZUS-u - o ile zmarły przed śmiercią osiągnął wiek emerytalny, bo wtedy środki z OFE zostały już przetransferowane na subkonto ZUS,
● do OFE - o ile zmarły przed śmiercią nie osiągnął wieku emerytalnego.
Jak podawał serwis prawo.pl w 2022 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył łącznie aż 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków i wypłacił w ten sposób aż 796,5 mln zł.


Jak zrezygnować z uczestnictwa w OFE?


Z uczestnictwa w otwartym funduszu emerytalnym nie można zrezygnować z dnia na dzień. Możliwe jest to jedynie wtedy, kiedy mają miejsce wspomniane "okienka transferowe". W tym roku przypadają one od 1 kwietnia do 31 lipca br. Wówczas członkowie OFE będą mogli zdecydować, czy chcą dalej gromadzić środki w ramach OFE, czy chcą przetransferować je na subkonto w ZUS.
o ile uczestnik OFE nie przekaże decyzji o chęci rezygnacji z przekazywania składek do OFE, to wtedy nie spowoduje to automatycznego ustania członkostwa. Środki zgromadzone dotychczas pozostaną w OFE, zaś składka będzie ewidencjonowana na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
WG
Idź do oryginalnego materiału