Coś niepokojącego dzieje się z rynkiem pracy w Polsce. Raport PARP to potwierdza

8 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


We wtorek, 20 maja Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała raport "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (kwiecień 2025)". Wynika z niego, iż chociaż bezrobocie w Polsce wciąż jest niskie, to znaleźć pracę jest coraz trudniej. Zdaniem autorów raportu - struktura bezrobocia w Polsce działa na niekorzyść szczególnie dwóch grup.


Zgodnie z najnowszym raportem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), mimo iż Polska przez cały czas może poszczycić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, to sytuacja na rynku pracy staje się coraz trudniejsza dla kandydatów.Reklama
"Choć liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec marca wyniosła 829,9 tys. (o 16,7 tys. mniej niż miesiąc wcześniej), to w porównaniu z ubiegłym rokiem jest ich więcej o 7,7 tys. W praktyce oznacza to, iż na jedno wolne miejsce zgłasza się coraz więcej kandydatów" - stwierdzili autorzy opracowania.


Sytuacja na rynku pracy. Odnotowano mniejszą liczbę ofert


"Liczba nowych ofert spadła o niemal 13 proc. rok do roku, kandydaci muszą mierzyć się z coraz trudniejszą drogą rekrutacyjną, a struktura bezrobocia zmienia się na niekorzyść osób młodych i starszych" - wskazano w raporcie "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (kwiecień 2025)". Jak zauważono - w marcu br. do urzędów pracy zgłoszono 84,5 tys. nowych ofert, co stanowiło spadek o 12,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Mniejsza liczba ofert przekłada się na zaostrzenie konkurencji.
W niektórych regionach sytuacja jest szczególnie trudna. Przykładowo na Podkarpaciu na jedno miejsce pracy przypadają 34 osoby, a w woj. opolskim 8. W najlepszej sytuacji są poszukujący pracy z woj. mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego, gdzie odnotowano największą liczbę propozycji pracy i aktywizacji zawodowej. Najmniej takich propozycji było w woj. opolskim, lubuskim i podlaskim.


Te osoby mają problem ze znalezieniem pracy w Polsce


"Jednak choćby tam, gdzie ogłoszeń jest więcej, rywalizacja o zatrudnienie wyraźnie się zaostrza" - stwierdzają autorzy raportu. Szczególne problemy w znalezieniu zatrudnienia mają osoby dopiero wchodzące na rynek pracy oraz te po 55. roku życia. Wśród osób poniżej 25. roku życia stopa bezrobocia wynosi 10,9 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia krajowa, która w marcu 2025 roku wynosiła 5,3 proc. Osoby powyżej 50. roku życia uważają z kolei, iż główną przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia jest ich wiek. Taką opinię wyraziło 63 proc. badanych w tej grupie wiekowej.
"Dane z najnowszych badań pokazują zatem, iż choć ogólna sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilna, wyzwania dla najmłodszych i najstarszych uczestników rynku są coraz większe" - stwierdzają autorzy raportu PARP.


PARP: Wydłużył się czas rekrutacji


PARP zwróciła także uwagę na wydłużenie się czasu rekrutacji. W przypadku stanowisk specjalistycznych i menedżerskich wynosi on w tej chwili 5,4 tygodnia. W 2022 r. rekrutacja na takie posady trwała 4,5 tygodnia. Najdłużej na nową pracę czekają kandydaci w produkcji przemysłowej, gdzie proces rekrutacyjny wydłużył się z 5,6 tygodnia w 2022 r. do 6,3 tygodnia w 2025 r. W branży FMCG czas ten wzrósł z 5,6 tygodnia (rok 2022) do 6,1 tygodnia. W handlu detalicznym rekrutacja trwa z kolei ponad 6 tygodni, a w 2022 r. było to 4,6 tygodnia. Dłuższa rekrutacja jest nie tylko efektem większej ostrożności ze strony pracodawców. Wynika również z wdrażania bardziej zaawansowanych metod selekcji, np. testów online czy rozmów zdalnych.
Idź do oryginalnego materiału