Postulujemy wprowadzenie nowego systemu wynagradzania pracowników samorządów. Naszym zdaniem pracownicy sfery samorządowej powinni być wynagradzani na tej samej zasadzie, co pracownicy budżetówki, czyli rząd powinien co roku ustalać dla nich wskaźnik waloryzacji płac.
Obecnie samorządy w zdecydowanej większości są finansowane z środków budżetowych, a mimo to nie ma jednoznacznych zasad wynagradzania ich pracowników. W praktyce oznacza to gigantyczne nierówności między pracownikami pomocy społecznej, bibliotek czy urzędów miejskich zatrudnionymi na tych samych stanowiskach w różnych częściach Polski. Jest to praktyka jawnie sprzeczna z art. 18 3c Kodeksu pracy, zgodnie z którym „pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości”.
Dlatego postulujemy ujednolicenie systemów płacowych w sferze samorządowej i wprowadzenie ustawowej waloryzacji płac dla wszystkich pracowników samorządów. Uważamy też, iż tak w sferze budżetowej, jak i samorządowej rząd powinien co roku, w porozumieniu z partnerami społecznymi, ustalać waloryzację płac obejmującą wszystkich pracowników. w tej chwili co roku ustalany jest wskaźnik wzrostu funduszu płac, a nie powszechnej waloryzacji wynagrodzeń, co oznacza, iż realny wzrost płac często zależy od widzimisię pracodawców w poszczególnych instytucjach. W praktyce nasza propozycja oznaczałoby wprowadzenie ogólnopolskich układów zbiorowych dla całego sektora publicznego.
Jednocześnie domagamy się, by w przyszłym roku wzrost płac w sferze budżetowej i samorządowej wyniósł co najmniej 20%. Planowane przez rząd podniesienie wynagrodzeń w budżetówce o zaledwie 5% i brak jakichkolwiek regulacji płacowych odnośnie pracowników samorządowych to ciąg dalszy niszczenia administracji w wymiarze ogólnokrajowym i lokalnym.