Czego nie mówić na rozmowie o pracę? Te pytania to pułapka. Przekreślisz swoje szanse

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Czego nie mówić na rozmowie o pracę? , istock/@Chalirmpoj Pimpisarn


Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze sporym stresem, dlatego lepiej zawczasu się do niej przygotować. Wiele osób nie wie, jak odpowiadać na niektóre pytania, a to bardzo ważne, bo nasze odpowiedzi są dużą wskazówką dla rekrutera.
Steve Kaufer, współzałożyciel platformy Tripadvisor i były dyrektor generalny, zdradził, dlaczego rekruterzy zadają czasem nietypowe pytania. Okazuje się, iż odpowiedzi na nie wskazują, jakim typem człowieka jest kandydat. Czego lepiej unikać?
REKLAMA


Zobacz wideo Imigranci zabiorą nam pracę. Obalamy mit


Jakie są pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? To pytanie pojawia się bardzo często
Pytanie o najtrudniejszy projekt, nad którym pracowała osoba ubiegająca się o pracę, jest jednym z najczęstszych. Jest podchwytliwe, bo odpowiedź wskazuje rekruterowi, czy kandydat działa zespołowo, czy zwraca uwagę tylko na siebie.
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej do pracy? O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej do pracy?, istock/@Drazen Zigic
Pytanie ma za zadanie sprawdzić, czy kandydat bierze odpowiedzialność za własne działanie. jeżeli obwinia pracowników lub mówi o ich sukcesach, może to świadczyć o tym, iż nie jest pewny siebie ani gotowy do poświęceń. - To często zdradza, czy kandydat jest graczem zespołowym i czy bierze odpowiedzialność, gdy sprawy stają się trudne - wytłumaczył ekspert. Na tego typu pytanie najlepiej odpowiedzieć w sposób, który sugerowałby, iż potrafimy współpracować z innymi, ale jednocześnie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z zadaniem.


Jak przygotować się na rozmowę o pracę? Opracuj odpowiedzi na te pytania. Istnieje duża szansa, iż się pojawią
Na rozmowie kwalifikacyjnej może pojawić się też pytanie o pracę w weekendy. jeżeli kandydat stanowczo odmówi, to wskazówka dla rekrutera, iż nie jest gotowy do wyrzeczeń, a to może przekreślić szansę na otrzymanie pracy. Steve Kaufer często pytał kandydatów o błędy, jakie popełnili podczas realizacji projektów. Odpowiedzi często stanowią spory problem dla kandydatów. Chwalenie się sukcesami nie jest dobrą drogą, bo to oznacza, iż podchodzimy do sprawy bezkrytycznie i nie mamy chęci do rozwoju oraz szukania nowych rozwiązań. Warto podkreślić wykonaną pracę, ale nadmienić, iż projekt można by jeszcze udoskonalić. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału