"W skróceniu czasu pracy nie chodzi o to, iż czas świadczonych usług ma być skrócony" - mówiła w RMF FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Szefowa resorty pracy wspominała też o budżecie na pilotaż skróconego czasu pracy i o dobrych doświadczeniach samorządów w związku z proponowanymi zmianami.
10 mln zł na pilotaż skróconego czasu pracy w tym roku
Szefowa resortu pracy, mówiąc o pilotażu czterodniowego czasu pracy w Polsce, zwracała uwagę na możliwość przetestowania przez firmy różnych sposobów ograniczenia godzin pracy:Reklama
"Pilotażowy program skrócenia czasu pracy jest kierowany do tych pracodawców i oczywiście ich pracowników, którzy się na to zdecydują" - mówiła w RMF FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Obejmie on zarówno sektor prywatny, jak i jednostki publiczne, duże i małe firmy, aby przetestować nowe rozwiązania na maksymalnie dużej grupie przedsiębiorców. Jak podkreślała minister, dla firm to nie tylko bardziej wypoczęty i wydajny pracownik, ale także:
wsparcie finansowe na wdrożenie np. cyfrowego systemu monitorowania czasu pracy;doradztwo w sprawie skróconego czasu pracy;wsparcie merytoryczne.
"Na jeden projekt będzie można otrzymać maksymalnie do miliona złotych" - tłumaczyła minister w RMF FM. Dodawała, iż będą to kwoty różne w zależności od liczby pracowników i zakresu zmian w danej firmie (skrócony czas pracy może dotyczyć wybranych działów). Łączny budżet pilotażu skrócenia czasu pracy na 2025 roku wynosi 10 mln zł, jednak MRPiPS nie wyklucza zwiększenia go w 2026 roku.
Skrócony czas pracy to zamknięte urzędy i fryzjerzy?
Minister Dziemianowicz-Bąk do pilotażu zaprasza również chętne restauracje, zakłady fryzjerskie czy innych mniejszych przedsiębiorców.
"W skróceniu czasu pracy nie chodzi o to, iż czas świadczonych usług ma być skrócony" - tłumaczy szefowa resortu pracy w RMF FM.
Takie rozwiązanie działa już w Urzędzie Miasta we Włocławku: "Urząd miasta działa tak samo, natomiast rotacyjnie przychodzą do niego pracownicy" - wyjaśnia minister. Przytacza także przykład Urzędu Miasta w Ostrzeszowie, gdzie skrócony czas pracy wręcz wydłużył godziny pracy urzędu, bo pracownicy dostępni są w systemie zmianowym.
Skrócony czas pracy nigdy nie obejmie jednak wszystkich sektorów. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pytana w RMF FM, czy dotyczyć będzie to także szkół, odpowiedziała jedynie, iż te "będą pracować w normalnym trybie".
Pilotaż skróconego czasu pracy finansowany jest z Funduszu Pracy i przygotowywany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Program będzie koordynowany przez urzędy pracy w całym kraju. Szczegółowe informacje o kryteriach naboru mają pojawić się do końca czerwca br.