Renta rodzinna to świadczenie, na które może liczyć rodzina po śmierci bliskiej osoby. Sprawdzamy, w jakiej sytuacji jest wypłacana i kto może ją uzyskać.
Kiedy wypłacana jest renta rodzinna?
Renta po osobie zmarłej przysługuje rodzinie jedynie w kilku momentach. Wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji był zmarły w momencie śmierci. Rodzina może otrzymać świadczenie w trzech sytuacjach:Reklama
kiedy zmarły miał prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;kiedy zmarły był ubezpieczony i spełniał warunki do ich otrzymania;kiedy zmarły pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne, choćby jeżeli zgon nastąpił po 18 miesiącach od zakończenia okresu uprawniającego do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Uzyskanie prawa do renty rodzinnej wymaga również założenia, iż zmarły był całkowicie niezdolny do pracy w chwili śmierci.
Kto otrzymuje rentę rodzinną po ojcu?
jeżeli rodzinie przysługuje renta po zmarłym ojcu, trafia ona do biologicznych dzieci, ale nie tylko. Uprawnione do jej otrzymywania są również dzieci przysposobione do 16. albo do 25. roku życia, jeżeli się uczą, a także dzieci drugiego małżonka. Do osób, które mogą otrzymywać rentę po ojcu, zaliczamy również:
wnuki,rodzeństwo,dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie, do osiągnięcia pełnoletniości,wdowę, która w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat, była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa uprawnionych do renty po zmarłym.
W niektórych sytuacjach świadczenie mogą uzyskać także rozwiedzeni małżonkowie czy rodzice zmarłego.
Jak złożyć wniosek o rentę po zmarłym ojcu?
Należy pamiętać, iż świadczenie nie jest przyznawane automatycznie. jeżeli któremuś członkowi rodziny należy się renta po zmarłym ojcu, musi on złożyć odpowiedni wniosek o rentę rodzinną. Formularz w formie elektronicznej znajduje się na stronie internetowej ZUS-u albo w formie papierowej w jednostkach organizacyjnych. Do wypełnionego wniosku należy jednak dołączyć stosowne załączniki:
dokument z datą urodzenia wnioskodawcy,dokument potwierdzający datę urodzenia i datę zgonu osoby zmarłej,dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (powinowactwa) z osobą zmarłą,odpis skrócony aktu małżeństwa (wdowa/wdowiec),zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka albo wdowy lub wdowca,wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie,jeżeli przyznanie renty uzależnione jest od ustalenia niezdolności do pracy,zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, o ile dziecko ukończyło 16 lat,dokument potwierdzający prawo w dniu śmierci osoby zmarłej do alimentów z jej strony, ustalonych wyrokiem lub ugoda sądowa,dokument potwierdzający istnienie obowiązku alimentacyjnego z mocy prawa, o ile rozwiedziona lub pozostająca w separacji małżonka nie miała ustalonych alimentów wyrokiem albo ugodą sądową.
To, jak gwałtownie uzyskamy pieniądze, zależne jest od tego, kiedy wpłynie nasz wniosek. jeżeli złożymy go do końca miesiąca następnego po miesiącu zgonu, prawo do renty przysługuje od dnia zgonu. jeżeli jednak wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca zgłoszenia wniosku. ZUS ma 30 dni na analizę dokumentów i wydanie decyzji. Co ważne, można się od niej odwołać.
Czy ZUS wypłaci rentę po ojcu, który nie pracował?
Jednym z warunków do uzyskania renty rodzinnej jest to, iż osoba zmarła w chwili śmierci była ubezpieczona. Tym samym miała ona prawo do emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy. jeżeli zmarły nie pracował, jest duża szansa, iż nie miał on prawa do uzyskania świadczeń. W takiej sytuacji po śmierci jego bliscy nie będą mogli ubiegać się o otrzymanie renty rodzinnej.
jeżeli zmarły był ubezpieczony, jego rodzina ma szansę na uzyskanie takich świadczeń, jak:
renta rodzinna po emerycie, renciście lub ubezpieczonym,renta rodzinna z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,renta rodzinna w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową powstałymi w szczególnych okolicznościach,renta rodzinna po inwalidzie wojennym,renta rodzinna po osobie represjonowanej,renta rodzinna po inwalidzie wojskowym, gdy śmierć nastąpiła bez związku ze służbą wojskową lub przymusowym zatrudnieniem,
renta rodzinna po inwalidzie wojskowym, gdy śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową lub przymusowym zatrudnieniem.