Czy kobietę w ciąży można zwolnić? Legalnie tylko w dwóch przypadkach

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży?, istock/@Paul Bradbury


Kobieta w ciąży jest chroniona prawem pracy przez cały okres ciąży oraz urlopu macierzyńskiego. Jednak od tej reguły są wyjątki. Okazuje się, iż pracodawca może dać jej wypowiedzenie, ale tylko pod dwoma warunkami.
Kobiety ciężarne to odrębna grupa pracowniczek. Mają dodatkowe benefity i przywileje, a co najważniejsze w większości przypadków nie mogą zostać zwolnione z pracy. Są jednak dwa wyjątki, które dają pracodawcom taką możliwość. O czym mowa?
REKLAMA


Zobacz wideo Praca w korpo? Minimalna pensja? Idealny szef? Zapytaliśmy młodzież o ich wymagania dotyczące pracy [SONDA]


Kiedy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży? Tylko w tych dwóch przypadkach
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Mało kto jednak wie, iż ciężarna, chociaż chroniona jest prawem pracy, może zostać zwolniona.
Kobiety chcące się zabezpieczyć przed ciążą i te w ciąży zwykle są pod stałą opieką ginekologa Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl
Zgodnie z art. 177. Kodeksu pracy kobietę w ciąży można zwolnić w dwóch przypadkach.


Według art. 52 § 1 jeżeli pracownica naruszyła obowiązki pracownicze, np. popełniła przestępstwo, za które została skazana lub z własnej winy utraciła uprawnienia do wykonywania zawodu.
Według art. 177 § 4 jeżeli pracodawca ogłosił upadłość lub z powodu likwidacji zakładu pracy. Termin wypowiedzenia umowy o pracę powinien być jednak uzgodniony z zakładową organizacją związkową. o ile pracownica nie otrzyma innego zatrudnienia, które powinien zapewnić pracodawca, ma ona prawo do dnia porodu otrzymywać zasiłek macierzyński, a po porodzie otrzymywać zasiłek równy części urlopu macierzyńskiego.


Ciąża a umowa w pracy. Czy na umowie zlecenie przysługuje zasiłek macierzyński?
Ochrona kobiety w ciąży jest też zależna od rodzaju umowy. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najlepszym rozwiązaniem. jeżeli pracownica ma umowę na czas określony, warto pamiętać, iż przyszła mama nie może otrzymać wypowiedzenia, jeżeli umowa nie wygasa przed 12. tygodniem ciąży. W przypadku umowy zlecenie przysługuje jej zasiłek choroby w wymiarze 100%, o ile opłacała składkę chorobową. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału