Czy UE wykorzysta pat między USA a Chinami, czy to rzeczywiście pat? Co z Wietnamem i Free Trade Agreement?

9 godzin temu
Zdjęcie: Free trade agreement Wietnam Chiny Stany Zjednoczone UE


Agencja Informacyjna: Stany Zjednoczone Ameryki wynegocjowały z Chińską Republiką Ludową zawieszenie karnych ceł na 90 dni. To swoiste „zawieszenie broni” to rozwiązanie tymczasowe. Rodzi się pytanie czy Unia Europejska wykorzysta zaistniałą sytuację do realizacji własnego znaczenia w handlu międzynarodowym?

Spis treści

Jak Bożena Wróblewska ocenia sytuację w państwach regionu Azji Południowo-Wschodniej?
Przed jakimi wyzwaniami stoi Unia Europejska?
Jak Juliusz Bolek ocenia zdolności Unii Europejskiej?
Jak Juliusz Bolek odnosi się do szokujących doniesień na temat sytuacji w Chinach?
Co to jest FTA?
Jakie są cele umowy FTA?
Jaki jest zakres Umowy FTA?
Jakie znaczenie ma umowa FTA?

Jak Bożena Wróblewska ocenia sytuację w państwach regionu Azji Południowo-Wschodniej?

Bez względu na wynik negocjacji między Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Chińską Republiką Ludową, państwa azjatyckie coraz aktywniej poszukują stabilnych i przewidywalnych partnerów handlowych. Dla Unii Europejskiej to poważna szansa na wzmocnienie swojej pozycji w regionie.

„Państwa regionu Azji Południowo-Wschodniej zdają sobie sprawę, iż konflikt ekonomiczny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Chińską Republiką Ludową ma głębokie przyczyny i iż choćby jeżeli teraz sytuacja się uspokaja, to nie znaczy, iż problemy zostały rozwiązane. To raczej przerwa niż finał.” – Komentuje w rozmowie z portalem WNP.pl Bożena Wróblewska – prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej. – „Dlatego takie państwa, jak Socjalistyczna Republika Wietnamu, Malezja czy Republika Indonezji już teraz starają się rozłożyć ryzyko i szukają innych partnerów handlowych, żeby nie być uzależnionym tylko od jednego kierunku.”– Ujawnia Bożena Wróblewska – prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej.

„W obliczu niestabilnej polityki handlowej Stanów Zjednoczonych Ameryki, państwa Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie Socjalistyczna Republika Wietnamu, aktywnie rozwijają współpracę z Unią Europejską jako przeciwwagę dla ryzyka związanego z konfliktem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Chińską Republiką Ludową. Dobrym przykładem jest umowa handlowa między Unią Europejską a Socjalistyczna Republika Wietnamu (FTA – Free Trade Agreement), która weszła w zycie 1 sierpnia 2000 roku i przynosi konkretne efekty: zwiększa handel, przyciąga inwestycje i daje przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków.” – Ocenia Bożena Wróblewska – prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej.

Przed jakimi wyzwaniami stoi Unia Europejska?

W obliczu dynamicznych zmian i napięć w globalnym handlu, Unia Europejska stoi przed koniecznością wypracowania nowych strategii, które uniezależnią ją od wyników rywalizacji na linii Waszyngton–Pekin. Dywersyfikacja kierunków współpracy gospodarczej z państwami Azji może stanowić istotny element budowania odporności europejskiej gospodarki oraz otworzyć dostęp do rozwijających się rynków zbytu.

Jak Juliusz Bolek ocenia zdolności Unii Europejskiej?

„Bardzo nisko oceniam zdolności negocjacyjne Unii Europejskiej na globalnym rynku.” – Komentuje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Strefa Wspólnoty ma daleko idący paraliż decyzyjny, a co gorsza również decyzyjny, a zatem bardzo sceptycznie podchodzę do marzeń, aby Unia Europejska posiadała umiejętności realizacji własnego znaczenia w handlu międzynarodowym. Koncept aby powielać model FTA z innymi państwami jest interesujący i obiecujący. Warto aby Wspólnota podjęła aktywności w tej sprawie i to niezależnie od relacji między Ameryka i Azją. Wydaje się, iż rzeczywiście są kandydaci, podobni do Socjalistycznej Republiki Wietnamu, którzy mogą być zainteresowaniu na współpracy z Unia Europejską, na zasadach umowy FTA.” – Wyraża nadzieje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jak Juliusz Bolek odnosi się do szokujących doniesień na temat sytuacji w Chinach?

„Osobiście szokują mnie nieoficjalne doniesienia, dotyczące posiedzenie Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, na którym ponoć była omawiana rezygnacji Xi Jinpinga, który jest sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin od 15 listopada 2012 roku i przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej od 14 marca 2013 roku oraz którego już w 2018 roku magazyn „Forbes” umieścił na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych ludzi na świecie.” – Komentuje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „To jeszcze nie koniec sensacji, wewnętrzne źródła z Państwa Środka nieoficjalnie sygnują, iż Chińska Republika Ludowa obiecała Stanom Zjednoczonym Ameryki otwarcie swoich rynków. Być może są to informacje, które mają za zadanie testować reakcje na te rewelacje? Te informacje są tak zdumiewające, żę trudno dawać im wiarę, niebawem czas zweryfikuje doniesienia.” – Uważa Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Co to jest FTA?

FTA (ang. Free Trade Agreement) to Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu, która weszła w życie 1 sierpnia 2020 r.

Jakie są cele umowy FTA?

Celem Umowy FTA jest liberalizacja i ułatwienie handlu i inwestycji między Unią Europejską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu. Porozumienie ma doprowadzić do powstania silniejszych relacji gospodarczych z drugim co do wielkości partnerem handlowym Unii Europejskiej, w ramach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), po Singapurze. Wartość wymiany towarowej między Unią Europejską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu sięga niemal 50.000.000.000 euro rocznie, a w przypadku usług kwota ta wynosi prawie 4.000.000.000 euro. W związku z tym, iż coraz więcej podmiotów gospodarczych z Unii Europejskiej wybiera Socjalistyczną Republiką Wietnamu na centralny węzeł obsługujący region Mekongu (Region Delty Mekongu, wiet.: Đồng Bằng Sông Cửu Long – region w południowo-zachodniej części Wietnamu). Umowa zapewni im możliwie najlepsze warunki dostępu do wietnamskiego rynku.

Jaki jest zakres Umowy FTA?

Umowa FTA zakłada ostateczną liberalizację ceł dla 99 proc. obrotu handlowego między Unią Europejską i Socjalistyczną Republiką Wietnamu. Pozostały 1 proc. zostanie częściowo zliberalizowany przez wprowadzenie kontyngentów taryfowych. Z chwilą wejścia w życie Umowy FTA, zostało zniesione 65 proc. ceł na unijne towary importowane do Socjalistycznej Republiki Wietnamu (pozostałe cła zostaną zniesione stopniowo w ciągu maksymalnie 10 lat) oraz 71 proc. ceł na wietnamskie towary importowane do Unii Europejskiej (pozostałe cła zostaną zniesione stopniowo w ciągu maksymalnie 7 lat). Okresy przejściowe obejmą najbardziej wrażliwe towary, w tym m.in. wyroby włókiennicze i obuwie.

Unia Europejska nie otworzyła rynku całkowicie na import z Socjalistycznej Republiki Wietnamu w przypadku wrażliwych produktów rolnych. Dla produktów tych określone zostały kontyngenty bezcłowe i będą one dotyczyć ryżu, kukurydzy, czosnku, grzybów, jaj, cukru i produktów o wysokiej zawartości cukru, skrobi z manioku, innych rodzajów zmodyfikowanej skrobi, etanolu, surimi i tuńczyka w puszkach. Zgodnie z umową FTA zniesione zostały cła na szereg ważnych produktów eksportowych Unii Europejskiej: prawie wszystkie maszyny i urządzenia są zwolnione z ceł już po wejściu w życiu umowy, a pozostałe po 5 latach; motocykle z silnikami o pojemności powyżej 150 cmł zostaną w pełni zwolnione z ceł po 7 latach, a samochody po 10 latach; części samochodowe zostaną zwolnione z ceł po 7 latach; około połowa produktów farmaceutycznych z Unii Europejskie została zwolniona z ceł z dniem wejścia w życie umowy, pozostałe po 7 latach; z chwilą wejścia w życie umowy zniesione zostaną cła na wszystkie tekstylia; blisko 70 proc. unijnego eksportu chemikaliów zostało zwolnione z ceł od czasu wejścia w życie umowy, część produktów zostanie zwolniona 7 latach; wina i napoje spirytusowe będą całkowicie wolne od ceł po 7 latach; mrożona wieprzowina będzie wolna od ceł po 7 latach, wołowina po 3 latach; produkty mleczarskie po maksymalnie 5 latach, a przetwory spożywcze po maksymalnie 7 latach; cła na mięso drobiowe będą stopniowo zmniejszane do 0 proc. w ciągu kolejnych 10 lat.

Oprócz zniesienia ceł importowych, Socjalistycznej Republiki Wietnamu zniosła także cła eksportowe obowiązujące w tej chwili w handlu dwustronnym z Unia Europejską. Zgodził się też nie podnosić stawek tych ceł, które w drodze wyjątku zostaną utrzymane.

Jakie znaczenie ma umowa FTA?

Umowa FTA istotnie wykroczyła poza istniejące zobowiązania stron w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) w takich obszarach jak np.: usługi, zamówienia, bariery pozataryfowe oraz ochrona praw wolności intelektualnej, w tym oznaczeń geograficznych. We wszystkich tych obszarach Socjalistyczna Republika Wietnamu zgodziła się także przyjąć nowe zobowiązania, które znacznie wykraczają poza to, do czego zobowiązał się w innych umowach, w tym we wszechstronnym i progresywnym porozumieniu o partnerstwie transpacyficznym (CPTPP). W szczególności Socjalistyczna Republika Wietnamu zobowiązała się do zwiększenia stosowania standardów międzynarodowych przy opracowywaniu przepisów. Umowa FTA zawiera również rozdział dotyczący środków sanitarnych i fitosanitarnych, aby ułatwić handel produktami roślinnymi i zwierzęcymi.

Dokument przewiduje zmniejszenie wielu z istniejących barier pozataryfowych w handlu z Wietnamem oraz otworzy wietnamskie rynki usług i zamówień publicznych dla przedsiębiorstw z Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa unijne będą mogły uczestniczyć w zamówieniach publicznych wietnamskich ministerstw i przedsiębiorstw państwowych, a także dwóch największych wietnamskich miast, Hanoi i Ho Chi Minh City. Umowa zawiera również szczegółowe przepisy dotyczące barier pozataryfowych w sektorze motoryzacyjnym. Porozumienie przewidziało kompleksową liberalizację rynków usług i inwestycji, w tym przekrojowe zasady wydawania pozwoleń i wzajemnego uznawania dyplomów oraz sektorowe przepisy, mające na celu zapewnienie równych warunków działania dla przedsiębiorstw unijnych. Umowa FTA zawiera także postanowienia na temat uznawania wzajemnych kwalifikacji zawodowych, zgodnie z którymi Strony zachęcają odpowiednie organizacje i organy do opracowania wspólnych zaleceń dotyczących wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych. Podobnie jak wszystkie inne umowy handlowe, Umowa FTA odpowiednio zabezpiecza prawo Unii Europejskiej do regulowania usług publicznych, takich jak publiczna służba zdrowia, edukacja publiczna czy usługi społeczne.

Porozumienie przewiduje propagowanie wzajemnego handlu elektronicznego w szczególności poprzez współpracę w kwestiach z zakresu handlu elektronicznego, którą będzie nadzorował Komitet ds. Inwestycji, Handlu Usługami, Handlu Elektronicznego i Zamówień Rządowych, w skład którego wchodzą przedstawiciele Stron. Umowa FTA zapewnia wysoki poziom ochrony praw własności intelektualnej, m.in. w odniesieniu do egzekwowania tych praw, oraz zawiera szczegółowe przepisy dotyczące prawa autorskiego przewidujące jego lepszą ochronę. Gwarantuje ochronę 169 produktów rolnych i środków spożywczych, win i napojów spirytusowych (w tym trzech produktów polskich: Polska Wódka, Wódka „Żubrówka” i Polish Cherry), które w Unii Europejskiej chronione są dzięki oznaczeń geograficznych, zgodnie z art. 23 porozumienia WTO w sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Inetlektualnej (TRIPS).

Umowa FTA zawiera kompleksowy rozdział dotyczący handlu i zrównoważonego rozwoju, za sprawą którego handel ma wspierać prawo pracy, ochronę środowiska i rozwój społeczny oraz przyczyniać się do zrównoważonej gospodarki leśnej i zrównoważonego zarządzania zasobami rybnymi. W rozdziale tym określono również zobowiązania dotyczące skutecznego stosowania norm międzynarodowych oraz dotyczące wysiłków prowadzących do ratyfikacji szeregu konwencji międzynarodowych. Umowa obejmuje zobowiązania do wdrożenia podstawowych norm Międzynarodowej Organizacji Pracy (np. dotyczących swobody przystępowania do niezależnych związków zawodowych oraz zakazu pracy dzieci) i konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących na przykład przeciwdziałania zmianie klimatu lub ochrony różnorodności biologicznej. Przedstawiono także w jaki sposób partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie będą zaangażowani w jego wdrażanie i monitorowanie jego realizacji. Porozumienie przewiduje uproszczone procedury celne, które są przejrzyste i wydajne, w celu obniżenia kosztów i zwiększenia przewidywalności dla podmiotów gospodarczych ,w tym dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Proponujemy inne wiadomości opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Zyczymy ciekawej lektury.

AI gospodarka, /KAM/ 21.05.2025 źródło: „Zawieszenie broni między USA a Chinami nie kończy wojny handlowej. Przegranym i tak będzie UE?” Źródło: WNP.pl Fotografia Pexels.com

Idź do oryginalnego materiału