Czym zajmuje się developer Business Intelligence?

mobiletrends.pl 11 miesięcy temu

Usługi oferowane przez polskie firmy Business Intelligence sukcesywnie zyskują na znaczeniu, co powoduje jednocześnie zwiększone zapotrzebowanie na doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z tego obszaru. Na czym polega ich praca i dlaczego stanowiska takie jak developer business intelligence są coraz bardziej pożądane przez współczesne firmy technologiczne? Sprawdź, czym konkretnie zajmuje się BI developer!

Developer Business Intelligence i jego rola w zespole

Mówiąc najogólniej, Business Intelligence (BI) Developer to specjalista, który jest odpowiedzialny za rozwijanie oraz utrzymywanie baz danych. W zakresie codziennych obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku znajduje się również tworzenie nowych narzędzi służących do efektywnego przetwarzania i przechowywania baz. BI Developerzy zajmują się ponadto projektowaniem procesów ETL (ang. extraction, transformation, loading), wykorzystywanych przede wszystkim do szybkiego pozyskiwania niezbędnych informacji. Po stronie BI developera leży także opracowywanie dokumentacji technicznej dla aktualnie realizowanych projektów.

Niekiedy Developera Business Intelligence określa się jako specjalistę znajdującego się pomiędzy analitykiem danych a architektem danych. Warto podkreślić bowiem, iż osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna również za komunikację z użytkownikami końcowymi i wspieranie ich w zrozumieniu danych udostępnianych w poszczególnych raportach. Kolejnym istotnym zadaniem BI developera okazuje się więc tłumaczenie twardych informacji i przekładanie ich na konkretne i wartościowe informacje biznesowe. Specjalista ten stanowi tym samym pośrednika pomiędzy firmą IT a biznesem.

Czym zajmuje się BI Developer w codziennej pracy?

Do konkretnych zadań realizowanych przez developerów Business Intelligence można zaliczyć przede wszystkim:

  • integracje danych pochodzących z różnych systemów (np. systemy ERP czy też systemy transakcyjne);
  • agregacje i normalizacje dostępnych danych oraz tworzenie wydajnych modeli;
  • opracowywanie analiz i raportów dla użytkowników w oparciu o pozyskane informacje.

Jak zostać BI Developerem? najważniejsze wymagania

W ofertach pracy na stanowisku BI developera udostępnianych przez polskie firmy Business Intelligence można zobaczyć wymagania takie jak m.in.:

  • wykształcenie wyższe informatyczne lub techniczne (choć w wielu przypadkach znacznie ważniejsze od udokumentowanego wykształcenia okazują się doświadczenie i posiadane faktyczne umiejętności);
  • doświadczenie w pracy z serwerami baz danych SQL (w zakresie rozwoju, utrzymania i optymalizacji baz);
  • znajomość języka SQL, narzędzi ETL, Oracle lub języka programowania C#;
  • biegła znajomość języka angielskiego;
  • kompetencje miękkie takie jak np. umiejętność pracy w zespole, sumienność, komunikatywność.

Polska firma Business Intelligence – perspektywy na przyszłość

Czy zawód BI developera to perspektywiczny kierunek rozwoju dla osób zainteresowanych pracą w branży IT? Biorąc pod uwagę obecne trendy rynkowe i wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów wykwalifikowanych w obszarze BI, nie ulega wątpliwości, iż popyt na Business Inteligence developerów będzie systematycznie rósł. Wsparcia BI developerów potrzebuje dziś coraz więcej sektorów i firm – nie tylko w IT, ale często również w branży finansowej, ubezpieczeniowej, a choćby medycznej czy administracyjnej, które coraz wyraźniej dostrzegają niebagatelne znaczenie danych w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Kolejnym aspektem, który przyczyni się do popularności BI developerów na rynku pracy, jest z pewnością postępująca cyfryzacja biznesu. Pewnym jest bowiem, iż w ciągu kilku najbliższych lat większość firm, którym zależy na utrzymaniu przewagi konkurencyjnej na rynku, zacznie aktywnie korzystać z gromadzonych danych biznesowych. Natomiast do ich poprawnego zrozumienia i przekucia w trafne decyzje będą potrzebować wsparcia BI developerów.

Idź do oryginalnego materiału