Dane szacunkowe o rynku pracy w województwie pomorskim - grudzień 2024 r.

porp.pl 2 dni temu
W grudniu 2024 r. większość analizowanych obszarów gospodarki, objętych badaniem oceny koniunktury[1] została przez pracodawców oceniona negatywnie, wyjątkiem są oceny formułowane w obszarze zakwaterowania i gastronomii oraz informacji i komunikacji. Najgorsze nastroje gospodarcze panują wśród jednostek zajmujących się handlem detalicznym, zaś najlepsze nastroje wystąpiły wśród jednostek obejmujących zakwaterowanie i gastronomię, gdzie odnotowano również największą poprawę tego wskaźnika. Zaś największe pogorszenie opinii odnotowano wśród pracodawców z obszaru informacja i komunikacja.


Biorąc pod uwagę odpowiedzi udzielane przez jednostki gospodarcze[2], dotyczące rynku pracy, to zdecydowana większość podmiotów w najbliższych trzech miesiącach, zamierza utrzymać zatrudnienie zarówno w przypadku pracowników relatywnie łatwych jak i tych trudnych do zastąpienia. Natomiast na poziom wynagrodzeń w firmach istotnie wpływa sytuacja finansowa firmy, nieco rzadziej utrzymanie realnej wartości wynagrodzeń (podwyżki inflacyjne). Zaś decyzje w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń najczęściej są podejmowanie w oparciu o bieżące dane, rzadziej na podstawie oczekiwań dotyczących zmian jakie mogą nastąpić w długim okresie (rok).

Analizując wybrane wskaźniki opisujące sytuację na rynku pracy należy zaznaczyć, iż odnotowano wzrost liczby bezrobotnych oraz liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Natomiast poziom stopy bezrobocia utrzymał się na takim samym poziomie jak przed miesiącem.
Idź do oryginalnego materiału