Dane szacunkowe o rynku pracy w województwie pomorskim - lipiec 2024 r.

porp.pl 1 miesiąc temu
W lipcu 2024 roku większość analizowanych obszarów gospodarki, objętych badaniem oceny koniunktury [1] została przez pracodawców oceniona pozytywnie, wyjątkiem są oceny formułowane w obszarze przetwórstwa przemysłowego oraz handlu detalicznego. Najgorsze nastroje gospodarcze panują wśród jednostek zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, zaś najlepsze nastroje wystąpiły wśród jednostek obejmujących informację i komunikację. Natomiast największe pogorszenie opinii odnośnie sytuacji gospodarczej odnotowano w sekcji transport i gospodarka magazynowa, zaś największa poprawa oceny wystąpiła w przypadku informacji i komunikacji.


Biorąc pod uwagę odpowiedzi udzielane przez jednostki gospodarcze [2], dotyczące wpływu wojny w Ukrainie na koniunkturę gospodarczą, to zdaniem większości przedsiębiorców, konsekwencje wojny w Ukrainie w bieżącym miesiącu nie wpłyną negatywnie bądź nieznacznie zagrożą stabilności firmy. Natomiast analizując odpowiedzi w zakresie procesów cenowych, to najczęściej, negatywne skutki wojny w Ukrainie wpływają na wzrost kosztów, zaś w dalszej kolejności na spadek sprzedaży/przychodów oraz zakłócenie w łańcuchu dostaw. Ponadto w opinii podmiotów gospodarczych, najistotniej na koszty funkcjonowania firmy w okresie najbliższego kwartału, wpłyną ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia.

Analizując wybrane wskaźniki opisujące sytuację na rynku pracy należy zaznaczyć, iż odnotowano spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia, a także wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Idź do oryginalnego materiału