Dlaczego najlepsi specjaliści IT nie chcą umów o pracę? Odpowiedź jest banalnie prosta

5 dni temu

Cięcia zatrudnienia w big techach kładą się cieniem na całej branży IT, również w Polsce. W jaki sposób? Rosnąca niepewność na rynku pracy powoduje, iż programiści coraz częściej starają się zabezpieczyć przed zwolnieniami, wybierając stabilniejsze warunki zatrudnienia. Z drugiej strony najbardziej doświadczeni specjaliści, na których popyt na rynku pracy jest największy, wcale nie palą się do pracy etacie – wynika z obserwacji rekruterów z Cpl.

W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, ale kandydaci biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wybierają takie formy zatrudnienia, które zabezpieczają ich przed utratą pracy – czytamy w opracowaniu CPL Poland.

Trudno się dziwić. Od początku roku pracę w branży technologicznej straciło kilkadziesiąt tysięcy osób. Amazon zwolnił 27 tys. etatów, Alphabet/Google – 12 tys. pracowników, a niedługo Meta/Facebook pozbędzie się 10 tys. osób. Właśnie do strajku szykują się pracownicy Amazona.

Big techy walczą z przerostem zatrudnienia

Mikołaj Jaśkiewicz, Division Manager IT & Telco w Cpl Poland, zauważa, iż problem masowych zwolnień dotyka przede wszystkim największych graczy, którzy do tej pory strategię rekrutacyjną opierali na potrzebach przyszłych projektów.

Obecnie firmy planują działania rekrutacyjne w oparciu o rzeczywiste potrzeby, rozważniej podchodząc do planów wysokich wzrostów. Pomimo wahań wciąż obserwujemy duże potrzeby rekrutacyjne w sektorze IT, ale są one zdecydowanie mniejsze niż w 2022 roku – zaznacza Mikołaj Jaśkiewicz.

Z danych Cpl Poland wynika, iż specjaliści IT wciąż oczekują elastycznej formy zatrudnienia, a więc możliwości wyboru pomiędzy umową o pracę a kontraktem B2B. W tym drugim przypadku warunkiem do podjęcia współpracy jest pewność dołączenia do konkretnego projektu, który spełniałby ich oczekiwania, dając możliwość rozwoju i pracy w oparciu o najnowsze technologie.

Cpl zwraca uwagę, iż choć informacje na temat projektu zawsze były ważnym czynnikiem decydującym o przyjęciu oferty przez kandydata, w tym roku czynnik ten może mieć najważniejsze znaczenie.

W obliczu doniesień o zwolnieniach w branży IT, kandydaci chcą mieć pewność, iż po dołączeniu do organizacji będą mieli gwarancję wykonywania działań związanych z danym projektem – czytamy w komentarzu Cpl.

Doświadczeni specjaliści IT wolą B2B i elastyczną formę zatrudnienia

Cpl Poland wskazuje, iż seniorzy preferują pracę w modelu B2B z kontraktem dopasowanym do ich indywidualnych preferencji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty krótkoterminowe, pozwalające na częste zmiany środowiska pracy i postrzeganie projektu jako zadania do wykonania.

Wynika to z faktu, iż kontrakt daje możliwość współpracy z kilkoma organizacjami równocześnie, zwiększając oczywiście dochody specjalistów. Cpl zauważa, iż na rynku pojawiają się rozwiązania, pozwalające spełnić oczekiwania pracowników, a jednocześnie umożliwiające pracodawcom elastyczne dostosowywanie wielkości kadry do bieżących potrzeb. Jednym z nich jest IT Contracting.

Mikołaj Jaśkiewicz tłumaczy, iż to forma korzystna finansowo dla pracodawcy ze względu na niższe podatki i składki ZUS. Dzięki temu pracownicy mają możliwość wynegocjowania dla siebie lepszych, bardziej odpowiadających ich doświadczeniu i oczekiwaniom stawek.

Firmy, które ze względu na wewnętrzną politykę nie mogą zaproponować kandydatom takiego modelu współpracy mogą skorzystać z usługi IT Contractingu świadczonej przez zewnętrznych partnerów – dodaje Mikołaj Jaśkiewicz z Cpl.

Z danych Cpl wynika, iż pomimo pojawiających się informacjach o zwolnieniach popyt na specjalistów IT na rynku pracy w Polsce przez cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Firmy szukają wysoko wykwalifikowanych ekspertów do realizacji bieżących projektów i rozwoju swoich działalności.

Idź do oryginalnego materiału