Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2023 rok? Niedługo minie istotny termin

2 godzin temu
Zdjęcie: oatawa / iStock


Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy? W tym roku zostało już na to kilka czasu. W tym artykule przypominamy termin i wyjaśniamy co się stanie, jeżeli pracodawca nie zdąży lub nie zechce udzielić pracownikowi zaległego wolnego.
Każda osoba pracująca powinna wykorzystać swój urlop wypoczynkowy w roku kalendarzowym, na który ten urlop został przyznany. Często zdarza się jednak, iż pracownikowi z różnych powodów na koniec roku zostaje kilka dni wolnego do wzięcia. Do kiedy można wykorzystać taki zaległy urlop? Kiedy mija ostateczny termin w 2024 roku? Jakie będą konsekwencje, jeżeli ktoś nie wykorzysta całego urlopu w porę? Sprawdź, co na ten temat mówi prawo pracy i poznaj obowiązki po stronie pracownika i pracodawcy.

REKLAMA







Zobacz wideo W swojej firmie wprowadziła dopłatę do urlopu - 1 tys. i 2 tys. zł. Jest jeden warunek



Wymiar urlopu - ile wynosi? Okres nauki może go znacznie wydłużyć
Zgodnie z Kodeksem pracy roczny wymiar urlopu pracownika jest zależny od ogólnego stażu pracy tej osoby i wynosi:

20 dni - o ile osoba ta jest zatrudniona krócej niż 10 lat;
26 dni - o ile pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Warto wiedzieć, iż do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wliczają się również lata nauki. Nasz ogólny staż pracy będzie wiec powiększony o maksymalnie:

3 lata - jeżeli ukończyliśmy zasadniczą lub inną równorzędną szkołę zawodową;
5 lat - jeżeli jesteśmy absolwentami średniej szkoły zawodowej;
5 lat - jeżeli ukończyliśmy szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych;
4 lata - jeżeli ukończyliśmy szkołę średnią ogólnokształcącą;
6 lat - jeżeli ukończyliśmy szkołę policealną;
8 lat - jeżeli ukończyliśmy szkołę wyższą (tak, licencjat i tytuł inżyniera też się liczą);

Zasada dotyczy oczywiście okresów nauki, które zakończyły się uzyskaniem przez nas dyplomu albo innego stosownego dokumentu przewidzianego przez prawo. Okres nauki jest uwzględniany we wszystkich stosunkach pracy, również w sytuacji, kiedy absolwent pracuje jednocześnie w kilku miejscach.


Do kiedy wykorzystać zaległy urlop? Zasady przyznawania
Urlop wypoczynkowy jest przydzielany zgodnie z wcześniej ustalonym planem urlopów w miejscu pracy. To pracodawca (na podstawie wniosków urlopowych złożonych przez pracowników) ustala plan, który pozwoli osobom zatrudnionym wypocząć, a jednocześnie zapewni ciągłość pracy w firmie. Do kiedy wykorzystać zaległy urlop, co na ten temat mówi prawo pracy?



Zaległy urlop - do kiedy trzeba wykorzystać wolne w 2024 roku?
Każdy pracodawca ma obowiązek udzielić zaległego urlopu najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego (z tej zasady wyłączony jest urlop na żądanie). To znaczy, iż zaległy urlop wypoczynkowy pracownika, który nie wykorzystał wszystkich dni w 2023 r., powinien zacząć się najpóźniej 30 września 2024 r. (poniedziałek).
Zaległy urlop a zgoda pracownika
Kodeks pracy mówi jasno, iż pracodawca musi udzielić pracownikowi zaległego urlopu w określonym terminie - choćby jeżeli pracownik z jakiegoś powodu nie chce pójść na urlop. W takim wypadku zgoda pracownika nie jest wymagana. Portal Prawo.pl wyjaśnia, iż "pracodawca może więc w czasie udzielonego urlopu nie dopuścić pracownika do pracy, a przejawiana przez pracownika gotowość do pracy nie może prowadzić do nabycia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy".
W newralgicznym czasie, jakim jest okres wypowiedzenia, pracownik jest zobowiązany wykorzystać pozostałe należne mu dni urlopu. W tej sytuacji również nie jest wymagana zgoda pracownika. Warto dodać, iż nie ma znaczenia, która ze stron wypowiedziała umowę o pracę.


Zaległy urlop nie został wykorzystany w porę - konsekwencje
Co grozi pracodawcy, który nie wywiąże się ze swojego obowiązku? Szef, który nie udzieli urlopu do końca września roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, może dostać karę grzywny (od 1000 do choćby 30 000 złotych). Co ważne, niedopatrzenie lub zła wola pracodawcy nie oznaczają, iż pracownik traci dni wolne. Prawo pracownika do odebrania niewykorzystanego urlopu kończy się dopiero po trzech latach, a więc w momencie, gdy okres ten ulegnie przedawnieniu.
A czy za niewykorzystany zaległy urlop pracownik dostaje dodatkowe pieniądze? Nie. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje tylko wtedy, kiedy wygasa lub rozwiązywany jest stosunek pracy.
Idź do oryginalnego materiału