Dobra sytuacja finansowa firm zbyt słabym impulsem inwestycyjnym

2 tygodni temu

Mimo względnie dobrej sytuacji finansowej polskich firm, chęć do inwestowania wśród przedsiębiorców wciąż jest słaba.

W najnowszym odczycie Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) wartość komponentu inwestycje spadła o 9,2 pkt. m/m – do poziomu 69,4 pkt. Jest to najniższy odczyt od listopada 2022 r. (66,8 pkt.), ale warto podkreślić, iż odkąd Polski Instytut Ekonomiczny prowadzi badania koniunktury (od stycznia 2021 r.) wskaźnik dotyczący inwestycji nie przekroczył poziomu neutralnego. Jednocześnie wskaźnik płynności finansowej w kwietniu br. wzrósł do poziomu 125,7 pkt. (o 4,2 pkt. m/m), co stanowi najwyższą wartość od marca 2023 r., gdy zanotowano 127,9 pkt. – poinformowała Katarzyna Zybertowicz w Tygodniku Gospodarczym PIE, nr 16/2024.

Najczęściej inwestują duże przedsiębiorstwa

Jak zaznacza wśród przedsiębiorców objętych badaniem MIK już drugi miesiąc z rzędu tylko jedna trzecia z nich deklaruje, iż inwestuje w aktywa materialne i niematerialne. Jeszcze w lutym było to 40 proc. W kwietniu aż 47 proc. biznesmenów wskazało, iż w ostatnich trzech miesiącach nie poniosło żadnych wydatków inwestycyjnych, gdyż firma nie miała takiej potrzeby. Natomiast prawie jedna piąta przedsiębiorstw nie inwestuje, bo nie ma możliwości finansowych. Wśród mikroprzedsiębiorstw aż połowa deklarowała w kwietniu, iż nie inwestowała ze względu na brak potrzeby, a wśród średnich przedsiębiorstw takich wskazań było aż 49 proc.

Część wskaźników świadczy o tym, iż polskie firmy coraz lepiej radzą sobie z dużą dynamiką zdarzeń geopolitycznych

Według ekspertki najczęściej inwestują duże przedsiębiorstwa. W ostatnich trzech miesiącach wydatki inwestycyjne poniosło aż 64 proc. dużych firm Względnie zachowawcza postawa małego i średniego biznesu w Polsce wiąże się z tym, iż zbyt rzadko zachodzi proces osiągania przez firmy kolejnych etapów wzrostu, co pozwoliłoby im na wykorzystanie efektu skali i szybsze zwiększanie produktywności oraz podjęcie działań inwestycyjnych. Część wskaźników świadczy o tym, iż polskie firmy coraz lepiej radzą sobie z dużą dynamiką zdarzeń geopolitycznych. Od wielu miesięcy niepewność sytuacji gospodarczej nie zajmuje już pierwszego miejsca wśród barier prowadzenia biznesu, choć przez cały czas ponad połowa badanych wskazuje na jej uciążliwość.

Mimo rosnących kosztów zatrudnienia, wciąż więcej firm zamierza raczej zatrudniać, niż zwalniać pracowników.

Płynność finansowa zanotowana w kwietniu prawdopodobnie powoduje, iż firmy przewidują poprawę swej sytuacji gospodarczej w najbliższych trzech miesiącach (tak uważa 32 proc.), ale to najwyraźniej za mało, by podejmować ryzyka inwestycyjne – kończy Katarzyna Zybertowicz.
Idź do oryginalnego materiału