Co do zasady Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa emerytury w siedem ściśle określonych dniach miesiąca. Są to: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. Jednak w grudniu i na początku stycznia część z tych terminów wypadnie w niedzielę lub święta. Co to oznacza dla seniorów? Czy będą musieli czekać dłużej na pieniądze? Wcale nie. W takich przypadkach dostaną emerytury choćby dwa dni wcześniej. Kiedy konkretnie? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Stopa zastąpienia 25 proc.? "Może tyle wynosić, a choćby jeszcze mniej"
Emerytury w grudniu 2024 roku. Część seniorów dostanie je wcześniej
25 grudnia to Boże Narodzenie, więc seniorzy dostaną emerytury wcześniej, w poniedziałek, 23 lub we wtorek 24 grudnia, bo wigilia w tym roku to przez cały czas zwyczajny dzień pracy. A co z Nowym Rokiem? Tutaj zasada jest taka sama. Emeryci, którzy dostają świadczenie 1 dnia miesiąca, otrzymają je wcześniej, w poniedziałek, 30 grudnia lub wtorek, 31 grudnia 2024 roku.
Ile wynosi emerytura w 2024 roku? Jest zależna od paru czynników
Od 1 marca 2024 roku minimalna wartość emerytury wynosi 1781 złotych brutto (czyli 1623,28 złotych netto). Z kolei od marca 2025 r. emerytury wzrosną o 5,82 procent, i co za tym idzie, najniższe świadczenie wyniesie 1 884,61 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, iż jej ostateczna wysokość jest zależna od dwóch czynników. Są to okresy składkowe (im więcej składek, tym wyższa emerytura) i uśredniona długość dalszego życia danego seniora (im wcześniej przejdzie się na emeryturę, tym jest niższa). Dlatego warto pracować jak najdłużej, o ile oczywiście mamy taką możliwość, a zdrowie nam na to pozwala.
A ile najmniej może wypłacić seniorowi ZUS? W 2024 roku instytucja wypłaca najniższą emeryturę w wysokości dwóch groszy. Otrzymuje ją mieszkanka Biłgoraja (woj. lubelskie), która przepracowała zaledwie jeden dzień. Z kolei najwyższe świadczenie w wysokości aż 48,7 tysięcy złotych. Trafia do mężczyzny, który przepracował 67 lat, a na emeryturę przeszedł, mając prawie 86 lat.