Dodatek do emerytury za warunki szkodliwe. Kto i ile może dostać?

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą otrzymać rekompensatę w formie dodatku do emerytury. Taki dodatek może zwiększyć świadczenie emerytalne choćby o kilkaset złotych miesięcznie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dodatek za pracę w szkodliwych warunkach?


Komu przysługuje dodatek do emerytury za pracę w szkodliwych warunkach?


Dodatek do emerytury za pracę w szkodliwych warunkach to określenie odnoszące się do tzw. rekompensaty za pracę lub o szczególnym charakterze. Dotyczy to pracy wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia, które mogą prowadzić do uszczerbku dla zdrowia, pracy o znacznym stopniu uciążliwości lub pracy wymagającej wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne oraz otoczenia.


Chodzi o m.in. pracę pod ziemią, pod wodą, w powietrzu, pracę w ekstremalnych temperaturach (zarówno w bardzo niskich, jak i w bardzo wysokich), ale również pracę pracowników organów administracji celnej, pracę dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych itd.
Zgodnie z przepisami rekompensata za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przysługuje:Reklama
osobom, które przed 1 stycznia 2009 r. pracowały w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze stale i pełnym wymiarze czasu przez co najmniej 15 lat,osobom, które nie mają ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. emerytury pomostowej,osobom, które wystąpią z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,osobom, które do wniosku dołączą świadectwo pracy lub dokumenty potwierdzające, iż praca była wykonywana w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.


Ile wynosi rekompensata za pracę w szczególnych warunkach?


Dodatek za emerytury za pracę w szkodliwych warunkach przyznawany jest w formie dodatku do kapitału początkowego, który razem z nim podlega corocznym waloryzacjom. Wysokość takiego dodatku natomiast uzależniona jest od stażu ubezpieczeniowego, czasu pracy w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 2009 r., obniżonego wieku emerytalnego dla danego rodzaju pracy oraz wieku osiągniętego przez wnioskodawcę przed 31 grudnia 2008 r.
W większości przypadków jednak dodatek za pracę w szkodliwych warunkach wynosi około 300-400 zł miesięcznie.


Jak złożyć wniosek o dodatek za pracę w szkodliwych warunkach?


Aby otrzymać rekompensatę za pracę w szkodliwych warunkach, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek składa się razem ze wnioskiem o przyznanie emerytury z tytułu osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego. Wniosek można złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem ostatniego warunków wymaganych do przyznania świadczenia.


Wniosek o wypłatę dodatku do emerytury za szkodliwe warunki pracy składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobiście lub przez pełnomocnika, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną przez portal Pue ZUS.
WB
Idź do oryginalnego materiału