Dodatkowe pieniądze dla seniorów, którzy skończyli 75 lat. Tyle dostaniecie

5 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Dodatkowe pieniądze dla seniorów po 75. roku życia to dokładnie 324,39 zł, jakie ZUS wysyła automatycznie wraz z przelewem emerytury. Emeryci po 75. roku życia dostają te środki bez składania wniosku. Świadczenie wypłacane jest także młodszym osobom, ale ci muszą o nie wnioskować.


Seniorzy po 75. roku życia mogą liczyć na dodatkowe pieniądze bez wniosku. Chodzi o dodatek pielęgnacyjny. To świadczenie przyznawane zwykle w szczególnej sytuacji zdrowotnej, choć emeryci i renciści po 75. urodzinach dostają te pieniądze bez składania wniosku.


Dodatkowe pieniądze po 75. roku życia. Dla kogo dodatek pielęgnacyjny?


Aby dostać dodatek pielęgnacyjny, konieczne jest złożenie wniosku, ale tylko jeżeli jesteśmy w wieku poniżej 75 lat. Osoby po 75. roku życia świadczenie otrzymują z urzędu. Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym wskazuje, kto może ubiegać się o świadczenie: Reklama


osoby po 75. roku życia, niezdolni do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
Osoby, które starają się o dodatek pielęgnacyjny na podstawie drugiego warunku, powinny złożyć wniosek, który musi zostać uzupełniony o zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia. Zarówno w wypadku osób po 75. roku życia, jak i młodszych starających się o dodatek, konieczne jest posiadanie prawa do emerytury lub renty.\


Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?


Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany w kwocie 324,39 zł. Obecna stawka obowiązuje w okresie od 1 marca 2024 do 28 lutego 2025 roku. ZUS waloryzuje jego kwotę w trakcie waloryzacji emerytur, która przeprowadzana jest co roku w marcu. Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest wraz z przelewem renty lub emerytury.


Kiedy emeryci nie mogą liczyć na dodatkowe pieniądze?


Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak dodatku pielęgnacyjnego nie wypłacić, choć spełnione są warunki. Dzieje się tak wówczas, gdy uprawniony do świadczenia przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż przez dwa tygodnie w miesiącu.
Idź do oryginalnego materiału