Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych działa w każdej firmie, która zatrudnia co najmniej 50 osób. Do jego uruchomienia zobowiązani są także pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostki budżetowej oraz samorządowych zakładów budżetowych. Pozostali mogą założyć ZFŚS dobrowolnie, może o to wnioskować także zakładowa organizacja związkowa. Z ZFŚS dofinansowywane są "wczasy pod gruszą", w tym ferie zimowe. Jednak nie wszyscy wiedzą, iż dopłaty przysługują nie tylko obecnym pracownikom, ale także seniorzy, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę.
REKLAMA
Zobacz wideo Przejmujące pożegnanie Romualda Lipki z przyjaciółmi. Dorota Lipko wspomina
Czy emeryt może skorzystać z wczasów pod gruszą? Pod jednym warunkiem
Wysokość świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i zasady ich przyznawania są ustalane indywidualnie przez danego pracodawcę i zależą od ustalonego przez niego regulaminu. Ten powinien wyraźnie wskazywać, kto jest uprawniony do świadczeń, jaka jest wysokość i częstotliwość wypłaty, na jakich zasadach ustalane są kwoty i ile dni nieprzerwanego urlopu jest wymagane do otrzymania dofinansowania. Co do zasady wysokość dopłaty zależy od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby wnioskującej, a widełki ustalane są na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Na najwyższe świadczenie mogą liczyć osoby o najniższych zarobkach.
Polecamy też: Powiedział, co 150 g alkoholu robi z człowiekiem. "Uszkadzanie mózgu" trwa dłużej, niż nam się wydaje
Kto może ubiegać się o dofinansowanie urlopu z ZFŚS? Z dopłat do zimowego wypoczynku mogą skorzystać nie tylko pracownicy i ich rodziny, w tym dzieci, ale także emeryci i renciści, którzy byli zatrudnieni w danej firmie. Warunek? Taki zapis musi się znaleźć w regulaminie, nie wszyscy pracodawcy przewidzieli bowiem taką możliwość. Co zrobić, by uzyskać dofinansowanie dla seniora z ZFŚS? Trzeba złożyć u byłego pracodawcy wniosek o przyznanie wsparcia pieniężnego z funduszu, do którego należy dołączyć dokumenty potwierdzające trudną sytuację materialną. Seniorzy o dopłaty mogą ubiegać się jednak nie tylko u byłego pracodawcy.
Senior pobiera z ZUS gigantyczną kwotę. Pracował na to ponad 50 lat - zdjęcie ilustracyjne Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Nie tylko "wczasy pod gruszą". Komu przysługuje dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego z PFRON?
Senior z orzeczeniem o niepełnosprawności może ubiegać się także o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego z PFRON. Wniosek składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Poza orzeczeniem o niepełnosprawności senior musi spełnić jeszcze kryterium dochodowe:
50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (4019,21 zł) na osobę w rodzinie,
65 proc. przeciętnego wynagrodzenia (5224,97 zł) w przypadku osób samotnych.
Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności wskazanego w orzeczeniu. W 2024 roku to:
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - 30 proc. średniej krajowej (2480 zł),
orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - 27 proc. średniej krajowej (2232 zł),
orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności - 25 proc. średniej krajowej (2067 zł).
Dofinansowanie może otrzymać też opiekun osoby z niepełnosprawnością. W tym przypadku wyniesie ono 20 proc. średniej krajowej (1653 zł). W szczególnie trudnej sytuacji życiowej dofinansowanie może wynosić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc 3307 zł.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.