Duże zainteresowanie zmianą pracy. Taką chęć deklaruje niemal połowa badanych

8 miesięcy temu

Aż 45% badanych deklaruje chęć i gotowość do zmiany miejsca pracy. Takie dane prezentuje najnowszy raport „Barometr Rynku Pracy” za 2023 rok.

„Barometr Rynku Pracy” to coroczne badanie przeprowadzane przez Gi Group Holding. Ankieta przeprowadzana jest zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Dzięki temu jego wyniki prezentują pełny przegląd sytuacji na rynku pracy.

Zgodnie z wynikami badania za 2023 rok, odsetek pracowników gotowych do zmiany miejsca pracy jest najwyższy od 2018 roku. W 2022 roku był on o 5,1% niższy niż ubiegłoroczna wartość. Co ciekawe, wzrosty tego typu deklaracji odnotowano w niemal wszystkich krajowych regionach. Wyjątkiem jest region centralny, gdzie wynik w roku 2023 wyniósł 38,5% (wobec 50% w roku 2022).

Pełna gotowość do zmian

Spośród deklarujących chęć zmiany miejsca pracy 15% deklaruje, iż jest gotowych zrobić to w ciągu najbliższych dwóch lat. 14% badanych jest na to gotowych w ciągu roku. Zmianę jeszcze w ciągu najbliższego półrocza deklaruje 12% grupy, a 3% chce to zrobić w ciągu miesiąca.

57% z tej grupy stanowią najmłodsi pracownicy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Starsi są dużo mniej skłonni do zmian i cenią sobie stabilność zatrudnienia. Spośród nich tylko co piąta osoba deklaruje możliwość zmiany pracodawcy.

Przyczyny zmiany pracy

Jako główną przyczynę takiego działania pracownicy wskazują zbyt niskie wynagrodzenie. Taki powód podaje 47% badanych. Dla pracowników istotny jest także rozwój zawodowy. Aż 32% deklarujących chęć zmiany pracy robi to z powodu braku możliwości awansu w obecnej, a 29% nie widzi w niej możliwości rozwoju.

„Barometr Rynku Pracy” za rok 2023 dostarcza również wskazówek dla pracodawców. Zgodnie z wynikami aż 90% z deklarujących chęć odejścia pracowników do pozostania przekonałaby podwyżka wynagrodzenia. Dla 85% z nich byłyby to dodatkowe premie. Większe możliwości rozwoju zawodowego i poprawienie atmosfery w pracy zatrzymałyby w niej 75% badanych. 61% spośród chcących zmiany mogłoby pozostać w obecnej firmie, gdyby zaproponowano im pracę hybrydową.

Powyższe wyniki wyraźnie pokazują, iż pracownicy mają coraz większą świadomość wagi rozwoju zawodowego dla budowania swojej pozycji na rynku pracy. Choć naturalnie poziom wynagrodzenia wciąż jest kluczową kwestią, to staje się nią w coraz większym stopniu także komfort psychiczny i odpowiednie warunki pracy.

Warto przeczytać: Może nastąpić rewolucja dla samozatrudnionych. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Idź do oryginalnego materiału