Dwa dni opieki na dziecko. Wielu wciąż nie zna przepisów. Kary sięgają choćby 30 tys. zł

7 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Rodzic, który zatrudniony jest w ramach umowy o pracę ma do dyspozycji dodatkowe dni wolne (albo godziny), które może przeznaczyć na opiekę na dziecko. Co ważne, maluch wcale nie musi być chory, a pracownik nie musi tego w żaden sposób argumentować. Pracodawca nie ma prawa też odrzucić wniosku o wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym. jeżeli jednak to zrobi, grozi mu wysoka kara finansowa.
Dodatkowe dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem? To możliwe pod warunkiem, iż dziecko, na które rodzic będzie wnioskować o dodatkowy urlop, nie ukończyło jeszcze 14 roku życia. jeżeli jeszcze z tej opcji nie skorzystano, warto to zrobić jak najszybciej (czas do końca grudnia), bo po nadejściu nowego roku otwiera się nowy limit dni opieki, a dni niewykorzystane nie przechodzą na kolejny rok.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Dwa dni opieki na dziecko zdrowe – warunki
Rodzicowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługują dwa dni (lub 16 godzin) wolnego na opiekę nad dzieckiem. Prawo to jest zagwarantowane w Kodeksie Pracy, mówi o tym art. 188 KP. Tyczy się to również osób zatrudnionych na część etatu, a przelicza się to w następujący sposób: jeżeli pracownik pracuje na pół etatu, ma prawo do 8 godzin wolnego. jeżeli jest zatrudniony na ćwierć (¼) etatu, wówczas przysługują mu 4 godziny na opiekę nad dzieckiem zdrowym.


Art. 188 KP mówi, iż z prawa do wolnego na opiekę nad dzieckiem zdrowym może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Jednak osoby uprawnione do skorzystania z wolnego na dziecko to nie tylko rodzice biologiczni, tyczy się to także adopcyjnych, zastępczych, opiekunów prawnych czy faktycznych.
Aby ubiegać się o dodatkowe wolne - trzeba złożyć wniosek do pracodawcy. Oczywiście nie ma to wpływu na wynagrodzenie, bo według art. 188 KP rodzic, który zdecyduje się wziąć wolne w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym, przysługuje 100 proc. wynagrodzenia za ten okres.


Pracodawca nie może odmówić wzięcia wolnego
Prawo do wolnego w pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje rodzicom, ale tylko tym, którzy mają dzieci w wieku do 14 roku życia. Muszą oczywiście uprzednio złożyć wniosek do pracodawcy, którego nie może odrzucić. jeżeli jednak to zrobi, grozi mu surowa grzywna. Mowa o krze finansowej od 1000 zł do choćby 30 000 zł.
Idź do oryginalnego materiału