Dwie nagrody główne dla Solarisa w obszarze zrównoważonego rozwoju

wzp.org.pl 1 miesiąc temu

W środę 20 listopada przedstawiciele firmy Solaris odebrali dwie główne nagrody przyznane w obszarze zrównoważonego rozwoju. Producent został wyróżniony nagrodą w programie Razem dla Planety, w kategorii Promotor Net-Zero oraz Platynową Nagrodą w konkursie Innowator ESG, w kategorii E (Environment).

20 listopada odbyła się uroczysta gala, zwieńczająca drugą edycję programu Razem dla Planety. W tegorocznej edycji Solaris otrzymał nagrodę Diamentowa Planeta w kategorii Promotor Net-Zero. W zwycięskim zgłoszeniu opisane zostały zrównoważone praktyki wdrażane w firmie w dążeniu do osiągnięcia zeroemisyjności w 2045 roku. Pod uwagę wzięto obszary produkcji, łańcucha dostaw, a także współpracy z interesariuszami i edukacji najmłodszych uczestniczek i uczestników ruchu drogowego.

Celem Programu Razem dla Planety jest promowanie działań i projektów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz przedstawienie dobrych praktyk związanych z ochroną klimatu. Program jest realizowany w czterech kategoriach: Lider zrównoważonego rozwoju MŚP, Mistrz Obiegu Zamkniętego, Innowator Roku oraz Promotor Net-Zero.

Również 20 listopada przedstawiciele firmy odebrali kolejne wyróżnienie – w konkursie Innowator ESG, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie ESG. Solaris wygrał Platynową Nagrodę w kategorii E (Environment). W konkursie zgłoszono autobus Solaris Urbino 18 hydrogen jako innowacyjny, zeroemisyjny produkt, wytwarzany w zrównoważonym procesie produkcji.

Konkurs Innowator ESG skierowany jest do wszystkich firm i organizacji, którym bliskie są wartości związane ze zrównoważonym rozwojem. Projekty są oceniane przez niezależną Kapitułę Konkursową, w skład której wchodzą między innymi eksperci z dziedziny ochrony środowiska, ekonomii, nauki, biznesu i prawa.

Od 2020 roku producent raportuje wyniki swoich działań w corocznych raportach zrównoważonego rozwoju. W czerwcu tego roku Solaris opublikował czwarty już raport, w którym prezentuje działania między innymi służące oszczędzaniu zasobów zużywanych zarówno w toku produkcji, jak i przez same pojazdy na etapie eksploatacji – czyli wtedy, kiedy mają największy wpływ środowiskowy. W roku 2022, bazując na kalkulacjach LCA (Life Cycle Assessement, pol. ocena cyklu życia), Solaris uzyskał etykiety środowiskowe EPD (ang, Environmental Product Declaration) dla dwóch autobusów: Solaris Urbino 18 electric i Solaris Urbino 12 hybrid.

Fundamentalną kwestią dla firmy Solaris i czynnikiem stanowiącym o jej międzynarodowym sukcesie są innowacje produktowe oraz działania na rzecz rozwoju czystych i jak najbardziej efektywnych energetycznie napędów. Firma pracuje nad obniżaniem swoich emisji, korzysta z odnawialnych źródeł energii, a w roku 2023 aż 82% wyprodukowanych pojazdów stanowiły te z napędami alternatywnymi.

Idź do oryginalnego materiału