Dziennik.pl o konflikcie w EPWiK

8 miesięcy temu

Spór naszego związku z pracodawcą w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji był przedmiotem dwóch tekstów w opiniotwórczym portalu dziennik.pl. Poniżej fragmenty tekstów, a całość można przeczytać tutaj:
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/9455430,zakaz-wstepu-dla-zwiazkowcow-prezes-nie-pozwala-korzystac-ze-stolowki.html
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/9457163,prezes-elblaskich-wodociagow-nie-zabronilem-zwiazkowcom-spotykac-sie.html

“- Zakaz spotkań związkowych w zakładowym barze to oczywista forma dyskryminacji. Prezesowi przypominamy, iż związki zawodowe w Polsce działają na terenie zakładu pracy, a utrudnianie ich działalności jest łamaniem prawa, za co grożą sankcje karne. Skądinąd nie wiemy, jak Pan prezes chce egzekwować swój zakaz. Pracownikom należącym do związków będzie można podczas posiłku rozmawiać o pogodzie, a o działalności związkowej już nie? – pyta Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy”.

(…)

“Dziennik.pl dotarł do kluczowego dowodu w sprawie – aneksu do umowy z dzierżawcą lokalu. Dokument, datowany na marzec 2024 (bez podanego dnia) zawiera trzy punkty. Zobowiązują one dzierżawcę do nieudostępniania lokalu “osobom trzecim na potrzeby organizacji spotkań, których przebieg dotyczy działalności Wydzierżawiającego, w szczególności na potrzeby agitacji wyborczej, działalności związkowej, lub inne, które mogą być niezgodne z interesem Wydzierżawiającego”. Podpisując ten aneks, pani Ola zobowiązała się, iż “w lokalu nie będzie dochodzić o spotkań o których mowa””.

(…)

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług w Elblągu prowadzi spór zbiorowy w wodociągach. Związek domaga się wprowadzenia dodatku stażowego dla doświadczonych pracowników (5% za 5 lat pracy i potem 1% za każdy rok pracy aż do 20%) i podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 1200 zł brutto. Związek wskazuje, iż dalsze utrzymywanie płac na poziomie nieznacznie przekraczającym płacę minimalną stanowi zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, któremu podlega infrastruktura krytyczna. Stwarza to zdaniem związkowców niebezpieczną sytuację dla mieszkańców. Związek zwraca uwagę, iż w 2022 roku realne wynagrodzenia w EPWiK realnie spadły, a podwyżki z 2023 r. nie zrekompensowały tych spadków.

Idź do oryginalnego materiału