Dzisiaj w samo południe rusza nowe Czyste Powietrze

1 dzień temu


31 marca o godzinie 12:00 rusza nabór na program Czyste Powietrze, który został wstrzymany 28 listopada 2024 roku. Znane są progi dochodowe, jakie kwalifikują wnioskodawcę do otrzymania wsparcia finansowego oraz wymogi programu.

31 marca 2025 roku zostaje wznowiony program Czyste Powietrze. Nabór wniosków rusza o godzinie 12:00. Program otrzymał dodatkowe finansowanie w wysokości 10 miliardów złotych z Funduszu Modernizacyjnego. Jest to bezzwrotna dotacja.

Program jest adresowany do osób fizycznych, które są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrebnioną księgę wieczystą. Okres własności musi wynosić minimum trzy lata, jedynym wyjątkiem jest otrzymanie nieruchomości w spadku.

Otrzymanie wsparcia jest możliwe w przypadku budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 roku.

Progi dotacji

Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie w trzech progach zależnych od dochodu.

Podstawowa dotacja obejmuje do 40 procent kosztów kwalifikowanych netto i jest dostępna dla tych, których roczny dochód nie jest wyższy niż 135 tysięcy złotych.

Podwyższona dotacja może objąć do 70 procent kosztów kwalifikowanych, próg dochodowy wynosi 2 250 złotych na osobę lub 3 150 złotych w gospodarstwie jednoosobowym. Roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności (przez osobę wnioskującą lub współmałżonka) może wynosić maksymalnie czterdziestokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Najwyższe dofinansowanie, sięgające 100 procent kosztów netto inwestycji może dotyczyć osób, których dochód nie przekracza 1300 zł na osobę lub 1800 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Dodatkowo mogą je otrzymać osoby posiadającej prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej roczny przychód nie może wynosić więcej niż dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia.

Ostatni z progów skierowany jest do osób doświadczających ubóstwa energetycznego. Program definiuje, iż są to właściciele budynków lub lokali, których zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi ponad 140 kWh/m2 rocznie.

Co obejmuje dofinansowanie

Wnioskodawca może otrzymać fundusze na wymianę kotła pozaklasowego działającego paliwo stałe na nowe źródło ciepła lub na termomodernizację (w tym ocieplenie przegród, stolarkę okienną i drzwiową, bramy garażowe, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła).

W przypadku wymiany kotła na pompę ciepła, kocioł zgazowujący lub pelet nowe urządzenie musi być zgodne z listą ZUM.

Przed podjęciem inwestycji należy wykonać audyt energetyczny. Zwrot kosztów odbywa się na podstawie faktur i nie obejmuje podatku VAT. Wnioskodawcy mogą skorzystać z pomocy operatora (w przypadku najwyższego progu muszą), który będzie monitorował cały proces. Po zakończeniu inwestycji trzeba wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej, które potwierdzi zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania.

Dwa najwyższe progi przewidują możliwość pobrania zaliczki w wysokość do 35 procent kosztów. Podstawą do jej przyznania jest przedstawienie umowy z wykonawcami. Wymaga również skorzystania z pomocy operatora.

Szczegóły programu

Ze szczegółami Czystego Powietrza można zapoznać się na stronie internetowej, przez infolinię, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w punkcie konsultacyjno-informacyjnym w gminie lub u operatora.

Ministerstwo klimatu i środowiska apeluje, by ostrożnie dobierać wykonawcę i zachować czujność.

– Podpisując umowę, upewnij się, iż wykonawca posiada odpowiednie doświadczenie, referencje oraz stosuje odpowiednie materiały i urządzenia zgodne z listą ZUM. Unikaj firm, które naciskają na podpisanie umowy na pierwszym spotkaniu lub składają nierealne obietnice. Warto wcześniej sprawdzić opinie innych klientów oraz skonsultować się z operatorem programu lub punktem konsultacyjno-informacyjnym w gminie. Pamiętaj – dobrze dobrany wykonawca to gwarancja solidnie przeprowadzonej inwestycji i skutecznej poprawy efektywności energetycznej Twojego domu – przestrzega resort.

20 marca MKiŚ oraz NFOŚiGW przedstawiły zmiany jakie dokonano w stosunku do poprzedniej edycji programu.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Marcin Karwowski

Nowy program Czyste Powietrze potrzebuje zmian na poziomie ministerstw

Idź do oryginalnego materiału