Emerytura dla urodzonych między 1948-1969. Bez tego zapisu pieniądze przejdą ci koło nosa

2 dni temu
Zdjęcie: Emerytura dla urodzonych między 1948-1969, Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl


Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom, które urodziły się pomiędzy 1949 a 1969 rokiem. To jednak niejedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o pieniądze. Kto może się starać o wcześniejsze świadczenie i jakie dokumenty trzeba złożyć?
Osoby, które urodziły się pomiędzy 31 grudnia 1948 roku a 1 stycznia 1969 roku, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, ale tylko pod kilkoma warunkami. Nie wszyscy mogą otrzymać świadczenie, bo dotyczy ono jedynie pracowników, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach. O co chodzi? I jaka praca jest określana takim mianem?
REKLAMA


Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]


Kto może starać się o wcześniejszą emeryturę? Świadczenie kierowane jest do konkretnej grupy osób
Przy wyliczaniu wysokości emerytury ZUS bierze pod uwagę kilka czynników: zwaloryzowany kapitał początkowy, zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie w ZUS. jeżeli osoba, która ubiega się o emeryturę, a za granicą wykonywała pracę w szczególnych warunkach, będą one brane pod uwagę tylko, jeżeli podobną pracę wykonywała w Polsce.
pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl
Praca w warunkach szczególnych to praca, gdzie istnieje duże ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia. To między innymi prace pod ziemią, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, ratownictwie medycznym, chemii, energetyce, budownictwie czy w hutach. Wykaz wszystkich zawodów znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku. jeżeli nie masz pewności, czy kwalifikujesz się do wcześniejszej emerytury, sprawdź świadectwo pracy. Powinien znaleźć się na nim zapis mówiący o rodzaju wykonywanej pracy. o ile go nie ma, ZUS nie przyzna świadczenia. Wpis, o którym mowa, powinien zawierać:


rodzaj pracy według wykazu z rozporządzenia,
zajmowane stanowisko wymienione w wykazie,
okres, w którym praca była wykonywana.


Jakie dokumenty do ZUS-u na wcześniejszą emeryturę? Sam wniosek nie wystarczy
Aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, należy:


mieć ukończone 60 lat (kobiety) oraz 65 lat (mężczyźni),
mieć opłacone w Polsce składki ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień jako pracownik, zleceniobiorca lub jako osoba, która prowadziła działalność pozarolniczą.


Wniosek należy złożyć w ZUS osobiście lub online. Trzeba także dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach, lub zaświadczenia o przebywaniu na urlopie wychowawczym. Dodatkowo niezbędny będzie dokument potwierdzający wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez wnioskodawcę w okresach zatrudnienia i ubezpieczenia. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału