Inwestowanie w obce waluty stało się dość popularnym tematem, gdy polski złoty zaczynał tracić na wartości poprzez sytuację gospodarczą i polityczną, która zaczęła się rozgrywać tuż obok nas. W ostatnim czasie temat ten został spotęgowany poprzez wysoką inflację, która utrzymuje się od kilkunastu miesięcy. Czy w takim razie przez cały czas opłaca się inwestować w waluty? Czy euro i dolar amerykański to najlepsze waluty do inwestowania, czy są jeszcze jakieś inne? Gdzie trzymać oszczędności w obcej walucie, aby były bezpieczne i nie traciły na wartości?
Czy euro i dolar do dobra waluta do inwestowania?
Euro i dolar amerykański to waluty, o których słyszy się najwięcej pod kątem inwestowania, ale przyjrzyjmy się każdej z tych walut osobno. Dolar amerykański to uosobienie siły, stabilności i dużego zaufania społecznego i biznesowego. Wiele państw świata gromadzi rezerwy finansowe właśnie w tej walucie, szacuje się, iż około 60% rezerw wszystkich banków świata to właśnie dolar amerykański. Natomiast euro to waluta o dużym zaufaniu, ale niskiej zmienności kursu. Bliska kooperacja Polski z Unią Europejską oraz państwami w strefie euro powoduje to, iż kursy tych dwóch walut są ze sobą mocno połączone. jeżeli chodzi o rezerwy banków narodowych, to są one również prowadzone w euro, natomiast jest to około 20% rezerw wszystkich banków.
Podsumowując tą część, euro i dolar amerykański to jedne z bardziej stabilnych i przewidywalnych walut na świecie. Inwestowanie w nie zapewnia duże bezpieczeństwo, ale nie możemy zapominać, iż rynek walutowy nie działa w próżni, dlatego są lepsze i gorsze momenty również w historii tych dwóch walut.
Kiedy warto kupować zagraniczne waluty?
W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, iż inwestowanie w obce waluty to inwestycja długoterminowa. Nie jest to szybki zysk, ale systematyczne weryfikowanie portfela inwestycyjnego i sprzedaży po najlepszej możliwej stawce choćby po 20 lub 30 latach. Waluty zagraniczne należy kupować wtedy, gdy złoty się umacnia, wtedy możemy kupić więcej obcej waluty za mniejsze pieniądze. jeżeli złoty jest osłabiony, to oznacza, iż kurs zakupu jest wysoki, a gdy pojawi się odbicie naszej gospodarki, to może to oznaczać spadek zysku na przewalutowaniu oszczędności. Codziennie należy monitorować rynek waluty, aby podejmować decyzję co do inwestycji lub jej braku.
Jak przewidzieć czy kurs waluty będzie rosnąć?
Inwestowanie w rynki walutowe wymaga dużej wiedzy oraz dostępu do wielu informacji. Musisz wiedzieć, iż najmniejsza i niesprawdzona informacja może mieć wpływ na to, jak kształtuje się rynek walutowy czy giełda. Na kwotę wymiany waluty składają się:
- czynnik psychologiczny, który bardzo trudno przewidzieć, ponieważ czasem wystarczył 1 post na Twitterze, aby wartość gospodarki kraju obniżyła się znacząco.
- wzrost lub obniżka stóp procentowych przez banki narodowe,
- dynamika PKB danego kraju oraz prognoza na kolejne lata,
- poziom inflacji,
- stopa bezrobocia,
- wydarzenia geopolityczne i konflikty.
Jako inwestor musisz śledzić to, co dzieje się aktualnie, ale także weryfikować prognozy krajowych analityków oraz międzynarodowych firm zajmujących się przyznawaniem ratingów.
W jakiej walucie najlepiej trzymać oszczędności?
Oszczędności najlepiej trzymać w walutach, które są stosunkowo bezpieczne i znane. Jest część takich walut, które możemy określić jako safe haven, czyli bezpieczne przystanie. Do tej grupy zaliczamy:
- dolar amerykański,
- frank szwajcarski,
- jen japoński,
- euro.
Są to waluty, które utrzymują stałe tempo wzrostu, dlatego podczas długoterminowego oszczędzania warto zastanowić się nad zakupem właśnie tych walut. Są one uznawane za najbezpieczniejsze do trzymania oszczędności, bo zyskują, gdy inne waluty tracą, a gdy sytuacja geopolityczna jest stabilna, osiągają niewielkie wzrosty lub utrzymują swój stały poziom. Można powiedzieć, iż cały świat gospodarczy opiera się na tych walutach, dlatego ich umacnianie jest celem wszystkich osób.
Gdzie korzystnie kupować dolary i euro?
Masz 4 główne opcje przewalutowania swoich oszczędności:
1. Założenie konta walutowego
Nie ma nic prostszego niż założenie konta walutowego w swoim banku. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, ponieważ posiadając już konto, możesz założyć konto walutowe na swoim dotychczasowym koncie. Z konta, na którym posiadasz oszczędności w polskich złotych, możesz przelać na konto walutowe i wybrać odpowiednią walutę. Unikasz dzięki temu kosztów ukrytych tradycyjnych transakcji.
2. Kantor internetowy
Wymiana pieniędzy w kantorze internetowym jest bardzo prosta, a do tego możesz spodziewać się korzystniejszej oferty niż w tradycyjnym kantorze. Mając konto walutowe, możesz założyć konto w kantorze internetowym i wymieniać walutę tak jak tylko chcesz. Wystarczy wybrać odpowiednią kwot w polskich złotych lub innej walucie i wybrać interesującą cię kwotę. Następnie, kwota po przewalutowaniu trafi bezpośrednio na twoje konto.
3. Aplikacja mobilna Revolut
Revolut udostępnia możliwość płatności w zagranicznych walutach, ale jednocześnie daje Ci możliwość korzystnego przewalutowania środków i trzymania ich jako oszczędności. Aby wymienić walutę, musisz posiadać aplikację mobilną i wybrać odpowiednią kwotę przewalutowania. W przypadku tej opcji należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy twój bank współpracuje z Revolutem i umożliwia takie transakcje.
4. Kantor stacjonarny
Kantory stacjonarne to jedyne miejsce, gdzie możesz wymienić gotówkę i jeżeli nie masz innej możliwości lub chcesz mieć przy sobie gotówkę w obcej walucie, to będzie to dobre rozwiązanie. Niestety, w przypadku kantorów stacjonarnych możemy mówić o niewielkiej opłacalności, ze względu na prowizje oraz koszty ukryte. Najmniej korzystnym, będzie wybór kantorów na lotniskach, dworcach kolejowych czy autobusowych, a także w galeriach handlowych. Często są to kantory tzw. ostatniej szansy, dlatego przewalutowanie jest najmniej korzystne.
Gdzie trzymać oszczędności w zagranicznej walucie?
Najwygodniej i najbezpieczniej jest trzymać oszczędności na własnym koncie w banku. Trzymanie znacznej gotówki w mieszkaniu lub domu może być niebezpieczne ze względu na ryzyko kradzieży, lub zdarzeń losowych takich jak pożar czy podtopienie, na które nie mamy wpływu. Wiele banków oferuje również walutowe konta oszczędnościowe, które również mogą pomnażać twoje oszczędności w stałym tempie. Oszczędności powinny znajdować się na bezpiecznych lokatach lub na kontach oszczędnościowych, które będą wypracowywały dodatkowy zysk. Inwestowanie tych środków w ryzykowne przedsięwzięcia może wiązać się z dużą stratą.
Oszczędzanie lub inwestowanie w obce waluty wymaga dobrego poznania rynku walutowego oraz mechanizmów, jakie tym rynkiem rządzą. Warto postawić na edukację lub na kontakt z doradcą finansowym, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą opcję dostosowaną do twojego celu finansowego. Swoją przygodę z inwestowaniem możesz zacząć do walut, które są najbardziej stabilne i wypracowujące stały zysk, takie jak dolar amerykański, frank szwajcarski, jen japoński czy euro.