Warszawa, czerwiec 2025 r. – W Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się debata pt. „Europa na drodze do bezpiecznej i taniej energii”. Spotkanie zgromadziło kluczowych przedstawicieli instytucji publicznych oraz sektora energetycznego, którzy dyskutowali o przyszłości energetycznej Europy w kontekście rosnących wyzwań geopolitycznych, transformacji klimatycznej i przemian gospodarczych.
Wspólna debata o przyszłości energetycznej Europy
Debatę poprowadził Maciej Drozd, Dyrektor Forum Energii i Klimatu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Udział w dyskusji wzięli:
- Wojciech Wrochna – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Ministerstwo Przemysłu
- Piotr Kuś – Dyrektor Generalny European Network of Transmission System Operators for Gas (ENTSOG)
- Bartosz Fijałkowski – Członek Zarządu ORLEN Synthos Green Energy
- Jacek J. Drózd – Członek Zarządu ORLEN Synthos Green Energy
Kluczowymi tematami były bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i kontekst unijnych regulacji klimatycznych. W centrum rozmów znalazły się najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi dziś Europa w obszarze energii. Paneliści poruszyli m.in.:
- Bezpieczeństwo dostaw energii
W świetle trwających napięć geopolitycznych i zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw energii, jednym z głównych tematów była potrzeba budowania trwałych, bezpiecznych i odpornych systemów energetycznych. Dyskutowano o roli infrastruktury strategicznej i nowych inwestycjach w sieci przesyłowe. Wiceminister Wojciech Wrochna pokrótce opowiedział o planach Polskich Sieci Elektroenergetycznych na modernizację sieci przesyłowej, która ma zapewnić warunki dla bezpieczeństwa dostaw. Wiceprezesi Orlen Synthos Green Energy, Bartosz Fijałkowski i Jacek Drózd, zrelacjonowali postępy we wdrażaniu technologii reaktora modułowego BWRX300 w USA i Kanadzie (gdzie wydano już pozwolenie na budowę jednostki). OSGE planuje budowę reaktorów modułowych nie tylko w Polsce, ale bada również możliwości realizacji takich jednostek w innych krajach regionu – Czechach, Rumunii, Bułgarii.
- Konkurencyjność europejskiego przemysłu
Koszt energii staje się jednym z głównych czynników wpływających na konkurencyjność przemysłu w UE. Wskazywano na konieczność ograniczania barier regulacyjnych i wspierania rozwoju nowoczesnych, energooszczędnych technologii. Przedstawiciele sektora prywatnego podkreślali, iż Europa musi stworzyć warunki umożliwiające firmom konkurowanie na rynkach globalnych. Piotr Kuś, Dyrektor Generalny ENTSOG, zaznaczył, iż w tej chwili KE zwraca większą uwagę na bezpieczeństwo dostaw gazu i utrzymanie infrastruktury przesyłowej – w szczególności ze względu na wolniejszą niż zakładano elektryfikację produkcji przemysłowej.
- Clean Industrial Deal i ETS2
Szczególną uwagę poświęcono inicjatywom takim jak Clean Industrial Deal oraz systemowi ETS2, który obejmie nowe sektory gospodarki, w tym budownictwo i transport. Zwrócono uwagę, iż nowe mechanizmy muszą być wdrażane w sposób przewidywalny i sprawiedliwy, aby nie obciążać nadmiernie obywateli i przedsiębiorców. Zwracano także uwagę na potrzebę zapewnienia wystarczającej puli darmowych uprawnień do emisji.
Wiceminister Wojciech Wrochna zaznaczył, iż od czasu przyjęcia EU Green Deal nastąpiła ewolucja myślenia w Komisji Europejskiej i kolejne dokumenty i komunikaty (Clean Industrial Deal oraz Affordable Energy Action Plan) biorą pod uwagę potrzeby konkurencyjności przemysłu i uwzględniają w większym stopniu np. rolę gazu w produkcji przemysłowej.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców aktywnie w debacie o bezpieczeństwie energetycznym
ZPP, jako reprezentant środowiska przedsiębiorców – zarówno wytwórców jak i odbiorców energii, konsekwentnie angażuje się w kształtowanie polityki energetycznej, z mocnym akcenem na bezpieczeństwo dostaw surowców i energii. Forum Energii i Klimatu przy ZPP to platforma dialogu, w której eksperci, przedsiębiorcy i decydenci wspólnie pracują nad rozwiązaniami umożliwiającymi bezpieczną, konkurencyjną i zrównoważoną transformację energetyczną w Polsce i Europie.