Florek: Krwiopijcą przedsiębiorca będzie, dopóki nie usuniemy komunizmu z głów

3 tygodni temu
Zdjęcie: Ryszard Florek, prezes Fakro Źródło:Materiały prasowe / Fakro


- Krwiopijcą przedsiębiorca był, jest i będzie, dopóki nie usuniemy komunizmu z głów. Społeczeństwo nie rozumie tego, iż to przedsiębiorca tworzy PKB. Przedsiębiorcy tworzą wyższe wynagrodzenia dla pracowników – powiedział w wywiadzie dla Wprost.pl Ryszard Florek, prezes Fakro.


Mija 35 lat od wejścia w życie tzw. ustawy Wilczka, która uregulowała zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wprowadziła kraj w realia gospodarki rynkowej. – Gdy przyszedł rok ustawy Wilczka wszystkie ograniczenia prysnęły, wszystko, co nie było zabronione, stało się dozwolone, ustawa o działalności gospodarczej mieściła się na jednej stronie, i wtedy eksplodowała polska gospodarka. Powstało najwięcej firm, firmy mogły się rozwijać, rozwój gospodarczy był szybszy, niż teraz, kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej – powiedział w wywiadzie dla Wprost.pl Ryszard Florek, prezes Fakro.


Wizerunek przedsiębiorcy


Wraz z rozwojem kapitalizmu zmieniał się także wizerunek samego przedsiębiorcy, który przed transformacją ustrojową przedstawiany był przez propagandę PRL jako krwiopijca i pasożyt. Choć w tej materii, jak mówi Ryszard Florek, wiele musi się jeszcze zmienić.


– Krwiopijcą przedsiębiorca był, jest i będzie, dopóki nie usuniemy komunizmu z głów. Społeczeństwo nie rozumie tego, iż to przedsiębiorca tworzy PKB. Przedsiębiorcy tworzą wyższe wynagrodzenia dla pracowników –


Forum Wolności Gospodarczej


W związku z 35-leciem wprowadzenia tzw. ustawy Wilczka redakcja Wprost przygotowała pierwszą edycję Forum Wolności Gospodarczej. Na ten unikatowy projekt medialny składa się szereg raportów i rankingów, ilustrujących najważniejsze sektory polskiej gospodarki.


W ramach projektu powstał także raport dotyczący wizerunku polskiego przedsiębiorcy, pokazujący to, jak zmieniała się percepcja prywatnego biznesu w ciągu 35 lat polskiego kapitalizmu.
Idź do oryginalnego materiału