Forbes wskazał najbogatsze kobiety. Większość odziedziczyła swoje fortuny

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Na świecie jest 406 miliarderek - zasiadają w zarządach i radach nadzorczych, są mecenaskami i filantropkami. Większość z nich odziedziczyła swoje fortuny, tylko nieliczne doszły do bogactwa dzięki własnej pracy - wynika z rankingu Światowych Miliarderów (World's Billionaires) amerykańskiego dwutygodnika Forbes. Liczba miliarderek rośnie w wolnym tempie. W porównaniu do 2024 r. zwiększyła się o 0,1 punktu procentowego.


Z 3028 miliarderów na świecie kobiety stanowią 13,4 proc. Choć wciąż jest to zdecydowana mniejszość, ich wpływy stale rosną - zapewnia dwutygodnik Forbes. I wskazuje, iż grono najbogatszych kobiet powoli się powiększa.


Najbogatsza kobieta świata. Jej fortuna jest warta 101 mld dol.


Najbogatszą kobietą świata jest w tej chwili Alice Walton - dziedziczka Walmartu, jednego z największych sprzedawców detalicznych świata. Jedyna córka zmarłego przed ponad 30 laty założyciela sieci, Sama Waltona, jest posiadaczką 101 miliardów dolarów. W ciągu ostatniego roku, gdy akcje Walmartu wzrosły o 40 proc., jej majątek zwiększył się o 28,7 miliarda dolarów i dziedziczka sieci sklepów powróciła na szczyt. Reklama
Pasją najbogatszej kobiety świata jest sztuka. Przed 14 laty, w rodzinnym mieście Bentonville, w stanie Arkansas, Walton otworzyła “Crystal Bridges Museum of Art”. Prezentuje w nim stałą kolekcję amerykańskiej sztuki, m.in. prace Andy'ego Warhola, Normana Rockwella i Georgii O'Keeffe. Bilety do muzeum są za darmo. W tym roku, w Bentonville, działalność rozpocznie ufundowana przez miliarderkę wyższa szkoła medyczna.


Kobiety z największym majątkiem. L’Oreal spadł z tronu


Drugie miejsce pod względem bogactwa zajmuje Francoise Bettencourt Meyers. Francuska dziedziczka imperium kosmetycznego L'Oreal od pół dekady rywalizuje z Walton o pierwsze miejsce. W czerwcu 2024 r. miliarderka przeszła do historii jako pierwsza kobieta, której majątek netto szacowano na 100 miliardów dolarów.
Forbes ocenia, iż dziedziczka L’Oreal w tej chwili posiada 81,6 miliarda dolarów. Zmianę spowodował zmniejszenie sprzedaży kosmetyków, przede wszystkim w Chinach. To zaś doprowadziło do 20 proc. spadku akcji. Po 28 latach w zarządzie i zajmowaniu stanowiska wiceprzewodniczącej rady nadzorczej, w lutym 71-letnia Bettencourt Meyers ogłosiła, iż przechodzi na emeryturę.


Filantropka i dziedziczka wśród najbogatszych kobiet


Trzecie miejsce na podium zajmuje Julia Koch. Wdowa po Davidzie Kochu posiada majątek szacowany na 74,2 miliarda dolarów - informuje Forbes. Ona i jej trójka dzieci odziedziczyli 42 proc. udziałów w Koch, Inc. (dawniej Koch Industries) - drugiej co do wielkości prywatnej firmie w USA, obejmującej kilka branż, m.in. rafinację ropy naftowej, rolnictwo i nieruchomości. W ciągu roku majątek Julii Koch wzrósł o prawie 10 miliardów dolarów.


Wdowa zasiada w zarządzie Koch Industries. Jest też filantropką i prezeską David H. Koch Foundation, która przekazała prawie 200 milionów dolarów na wsparcie m.in. badań naukowych i medycznych, edukacji i sztuki. Miliarderka zasiada też w zarządzie nowojorskiego The Metropolitan Museum of Art a także Amerykańskiej Szkoły Baletu (School of American Ballet).


Bogactwo dzięki dziedziczeniu


Tuż za podium znalazła się Jacqueline Mars (42,6 mld dol.), której dziadek w 1911 r. zaczął sprzedawać wytwarzane w jego kuchni cukierki z nadzieniem maślanym. Piąte miejsce zajęła Szwajcarka, Rafaela Aponte-Diamant (37,7 mld dol.), która wraz z mężem założyła Mediterranean Shipping Company (MSC) - w tej chwili największą linię żeglugową świata. Szóstą najbogatszą kobietą świata jest Savitri Jindal (35,5 mld dol.). Po śmierci męża kontroluje indyjski konglomerat Jindal Group, obejmujący m.in. produkcję stal i energii elektrycznej.
Z rankingu Forbesa wynika, iż dziewięć z dziesięciu najbogatszych kobiet świata odziedziczyło swoje fortuny. Jedyną, która dorobiła się sama, jest Rafaela Aponte-Diamant, szwajcarska współzałożycielka największej na świecie linii żeglugowej MSC. Forbes zwraca też uwagę na piosenkarkę Taylor Swift. W ciągu roku jej majątek wzrósł o 45 proc. Tylko zeszłoroczna trasa koncertowa "The Eras Tour" przyniosła artystce około 2 miliardów dolarów, co uczyniło jej występy najbardziej dochodową trasą koncertową wszech czasów.
Idź do oryginalnego materiału