Francja: Praca w Wielkanoc? Premier zaszokował Francuzów planami zmian

8 godzin temu

Francuski premier François Bayrou zrzucił polityczną bombę, proponując całkowite zamrożenie wydatków państwa w 2026 r., zniesienie dwóch świąt państwowych i kolejną reformę ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Wszystkie główne francuskie media transmitowały na żywo konferencję prasową szefa rządu, nazwaną „Moment prawdy”.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ministrowie przygotowywali opinię publiczną na zaciskanie pasa, co wywołało poczucie napięcia.

Dług publiczny osiągnął ostatnio 114 proc. PKB. Bayrou zobowiązał się do obniżenia deficytu w 2024 r. z 5,8 proc. do 4,6 proc. do 2026 r., dążąc do zejścia poniżej unijnego progu 3% do 2029 roku.

Ambitne plany, ale jak Bayrou chce je zrealizować?

Bayrou zamierza wygenerować w przyszłym roku 43,8 mld euro oszczędności. Jego plan obejmuje dwa aspekty: zmniejszanie zadłużenia i stymulacja produkcji Zamrożone zostaną budżety ministerstw, świadczenia socjalne, emerytury, wynagrodzenia w służbie cywilnej i przedziałów podatkowych- co według szacunków pozwoli zaoszczędzić 7 miliardów euro.

Zmniejszyć się mają także wydatki na opiekę zdrowotną, co ma przynieść oszczędności w wysokości 5 miliardów euro. Planuje się między innymi wycofanie stuprocentowej refundacji niektórych leków.

Bayrou zrobił także mały ukłon w stronę lewicy, ogłaszając „składkę solidarnościową” dla najbogatszych obywateli Francji.

Drugi filar, zakładający stymulację produkcji, obejmować ma zmniejszenie biurokracji dla przedsiębiorstw i zwiększenie produktywności.

– Musimy więcej pracować – powiedział Bayrou, proponując zniesienie Poniedziałku Wielkanocnego i 8 maja jako dni wolnych od pracy, a także nową reformę ubezpieczenia na wypadek bezrobocia z bardziej rygorystycznymi zasadami.

Przed Francją gwałtowna jesień

Projekt budżetu na 2026 r. trafi pod obrady Zgromadzenia Narodowego w październiku. Prawdopodobnie czeka go jednak lawina poprawek.

Rząd może wówczas ulec pokusie skorzystania z art. 49 ust. 3 konstytucji, który pozwala na przyjęcie ustawy bez głosowania, ale także otwiera drzwi do wotum nieufności.

Idź do oryginalnego materiału