Freelancerzy coraz bogatsi. Ich średnie zarobki wzrosły o 25 proc. rdr

fashionbiznes.pl 11 miesięcy temu

Wolni strzelcy mają za sobą udany rok. W tym okresie ich średnie zarobki wzrosły o jedną czwartą. Najlepiej ten czas wspominali będą specjaliści zajmujący się animacją. Zgodnie z treścią badania opracowanego przez firmę Useme najniższej podwyżki doświadczyli eksperci od programowania i tworzenia sklepów internetowych.

Z raportu „Stawki freelancerów – w których branżach w I połowie 2023 r. wzrosły najbardziej?” wynika, iż średnie wynagrodzenia freelancerów w ciągu roku wzrosły o blisko 25 proc. – Prezentowane kwoty jasno pokazują, iż sytuacja gospodarcza oraz wzrost popularności współpracy z freelancerami wpływają na popyt i cenę za świadczone przez nich usługi – komentuje Przemysław Głośny, prezes Useme.

Kto i ile zyskał ?

Największy wzrost średniej stawki za zlecenie zaobserwowano w kategorii animacji. W czerwcu 2023 roku wyniósł on w porównaniu z rokiem ubiegłym aż 95 proc. do 3194 PLN. O 40 proc. (do 2281 zł) urosły wynagrodzenia specjalistów od video, natomiast fotografów dokładnie 37 proc. (do 2058 zł).

Z kolei w przypadku architektów – zarówno aranżujących wnętrza, jak i rendery 3D przedmiotów oraz wizualizację – średnie stawki wzrosły o 29 proc. (do 3348 zł). O blisko 15 proc. (do 1615 zł) większe wynagrodzenie za wykonanie zlecenia otrzymują graficy. Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie firmy Useme, eksperci zajmujący się optymalizacją stron internetowych oraz social mediami podnieśli swoje ceny za świadczenia o 20 proc. rdr i mogą teraz liczyć na średnie zarobki w wysokości prawie 1777 zł za zlecenie.

Przeczytaj również: Grafika komputerowa – jaką pracę można wykonywać po ukończeniu studiów?

Copywriting lideruje

W czołówce najpopularniejszych kategorii freelancingu wciąż utrzymuje się pisanie tekstów na zamówienie. Wynagrodzenie specjalistów z tej dziedziny w ciągu roku wzrosło o 25 proc. rdr. – mimo to wartości ich zleceń są jednymi z najniższych z grupy przebadanych branż i wynoszą 1159 PLN.

Średni wzrost wynagrodzeń freelancerów o 25 proc. rdr daje interesujący kontrast w porównaniu do przeciętego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS w czerwcu br. wzrosło ono o ponad połowę mniej, czyli 11,9 proc. rdr – zauważa Przemysław Głośny.

Plusy i minusy pracy freelancera

Z biegiem lat ten rodzaj współpracy zleceniobiorcy ze zleceniodawcą zyskuje na popularności. Pomaga mu w tym rozwój branży informatycznej. Na wielu stanowiskach potrzebujemy już wyłącznie wiedzy, czasu i wirtualnego połączenia ze światem. Niepotrzebne jest konkretne miejsce, czy zgrany, znający się od lat zespół. To warunki sprzyjające wolnym strzelcom.

Niewątpliwym plusem tej formy zatrudnienia jest możliwość wykonywania obowiązków w chwili, którą wyłącznie my uznajemy za stosowną. Oczywiście musimy pamiętać o tak zwanych deadline’ach. Nie obowiązuje nas jednak konkretny grafik. Nie składamy wniosków o urlop. Pracujemy skąd chcemy, ale również i nad czym chcemy. Freelancerzy często dbają o swój rozwój na wielu płaszczyznach, zdobywają nowe umiejętności. Do zalet tej formy zatrudnienia zaliczyć możemy także sposobność odliczania VAT-u od zakupu produktów związanych z naszą działalnością.

Minusy? Największym z pewnością jest konieczność samodzielnego wyszukiwania zleceń. Niestety, niesie to za sobą niepewność finansową. Przy tej formie zatrudnienia nie możemy liczyć na stałą kwotę, która co miesiąc wpadnie na nasze konto. Nikt nie opłaca również wolnych dni, czy pobytu na L4. Wyzwaniem może stać się konieczność samodzielnego rozliczania, a także opłacania składek do ZUS-u.

Zdjęcie główne: Pexels
Przeczytaj również: Sztuczna inteligencja napędzi naszą gospodarkę
Idź do oryginalnego materiału