Fundusz Kościelny czeka rewolucja. Nowe zasady finansowania

8 miesięcy temu

Dodatkowo, niektórzy duchowni mogą otrzymywać dodatkowe środki na pokrycie wydatków związanych z wyżywieniem oraz opłatami za mieszkanie, w tym za prąd, ogrzewanie, wodę i gaz.

Wkrótce spodziewamy się pierwszych rezultatów prac Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego, który ma na celu opracowanie nowych zasad finansowania Kościoła. Podczas konferencji prasowej Donald Tusk wyjaśnił, iż większość środków z Funduszu Kościelnego jest przeznaczana na emerytury duchownych. Wysokość świadczeń, jakie otrzymują polscy księża, jest bardzo zróżnicowana, a niektórzy mogą dodatkowo otrzymywać środki na wyżywienie czy mieszkanie.

W zależności od różnych czynników, takich jak wiek i pełnione stanowisko w Kościele, duchowni mogą korzystać z emerytury zarówno z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i z Funduszu Kościelnego. Biskupi często otrzymują emerytury w wysokości około 10 tysięcy złotych brutto, jednak nie brakuje również tych, którzy otrzymują dwa razy wyższe świadczenia. Dodatkowo, niektórzy duchowni mogą korzystać z dodatkowych środków na opłaty związane z mieszkaniem.

Wysokość emerytur dla duchownych jest uzależniona przede wszystkim od pełnionych funkcji w Kościele. Na przykład po osiągnięciu 65. roku życia księża, którzy pracowali na przykład jako nauczyciele religii w szkole lub kapelani wojskowi, mogą otrzymywać emeryturę od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo, po ukończeniu 75. roku życia, duchownym przysługuje emerytura z Funduszu Kościelnego.

'Jak wysokie są emerytury księży? Policzyli. Rekordzista ma 23 tys. zł
Jak żyje się księżom emerytom? Niektórym emerytura upływa w dostatku. Ksiądz może czerpać comiesięczne świadczenie z dwóch źródeł.
🟥Wysokość świadczeń emerytalnych księży zależna jest od stanowiska, jakie… https://t.co/YJDAbUxB2O pic.twitter.com/g5hXlrD2vc

— Pomylona Kwiaciarka (@Desia___) December 31, 2023

Według informacji ze strony o2.pl, abp Marek Jędraszewski i abp Stanisław Gądecki mają planowane przejście na emeryturę w najbliższych miesiącach. Oboje mogą spodziewać się emerytury w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych brutto. Do grona rekordzistów, jeżeli chodzi o wysokość świadczenia emerytalnego, należy abp Sławoj Leszek Głódź, który otrzymuje miesięcznie około 23 tysięcy złotych. Ta suma obejmuje emeryturę kościelną (ok. 5 tysięcy złotych) oraz generalską (ok. 18 tysięcy złotych). Dodatkowo, duchowny ma zapewnione środki na wyżywienie i zakwaterowanie.

Niedawno abp Andrzej Dzięga zrezygnował z pełnienia funkcji arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Zgodnie z informacją podaną przez szczecińską „Gazetę Wyborczą”, emerytura duchownego jako pułkownika i kapelana Wojska Polskiego oraz z Funduszu Kościelnego wynosi łącznie ponad 20 tysięcy złotych. Oprócz tych środków, biskup senior otrzymuje wsparcie finansowe na wyżywienie w formie zryczałtowanej dopłaty do miesięcznego wynagrodzenia emerytalnego oraz pieniądze na pokrycie rachunków za mieszkanie, w tym za prąd, ogrzewanie, wodę oraz gaz.

Już złodzieje z PISu i Suwerennej, czekają na tę ziemię, żeby zapłacić kościołowi 700 tys. a sprzedać za 15 milionów!
Przy okazji ksiądz, który to zrobi zostanie awansowany na generała z emeryturą 17 tys miesięcznie. Tak- miesięcznie! https://t.co/3zxM5ffk2e

— Wielkolud✌ 🇵🇱🇪🇺#WiatrZmian (@Wielkolud3) November 30, 2023

Jednakże nie wszyscy duchowni mogą liczyć na takie wysokie świadczenia. Księża niższego szczebla często znajdują się w trudniejszej sytuacji finansowej. Ks. prof. Paweł Góralczyk zaznacza, iż wysokość emerytur biskupów może być zróżnicowana, natomiast emerytura dla księdza, który nie pracował dodatkowo, jest często bardzo niska, sięgając jedynie około 2 tysięcy złotych netto. Money.pl zauważa, iż biskupi najczęściej otrzymują emerytury w wysokości około 10 tysięcy złotych brutto, podczas gdy „zwykli” księża dostają zwykle dwa razy mniej, czyli około 5 tysięcy złotych brutto.

Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego zajmuje się w tej chwili ustaleniem kwestii finansowania m.in. świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego dla duchownych.

Idź do oryginalnego materiału