Oświadczenie Związku Zawodowego „Przeróbka” w Lubelskim Węglu „Bogdanka” SA o podjęciu protestu głodowego.
W imieniu Związku Zawodowego Przeróbka informuję, iż od 16.01.2025 rozpoczynam protest głodowy przeciwko planom likwidacji naszej kopalni i brakowi poszanowania praw naszej załogi. Chcemy głośno i dobitnie wyrazić nasz gniew na brak jakiejkolwiek dbałości o dobro naszej firmy i jej pracowników, a wręcz działanie na naszą szkodę wszystkich, którzy decydują o losie Bogdanki, począwszy od zarządu spółki, poprzez zarząd GK Enea, aż po przedstawicieli rządu i ministerstw. Jako załoga nie mamy już nic do stracenia, bo w obecnej sytuacji nie podjęto z nami żadnego dialogu na temat konkretnych rozwiązań, a choćby nie powiedziano nam uczciwie, co nas czeka. Do podjęcia tak drastycznego kroku skłania nas okazywana nam arogancja i lekceważenie.
Zarządowi LW Bogdanka zarzucamy bierność, brak woli, decyzyjności, zdecydowania i odwagi do podjęcia działań dla dobra i przyszłości spółki. Za to dało się zauważyć wielką odwagę i nieugięte stanowisko wobec załogi, która była nękana i zmuszana do podjęcia pracy w dni wolne na niekorzystnych warunkach. Widzieliśmy też wielką determinację zarządu w unikaniu dialogu i wyciszaniu konfliktów społecznych w zakładzie pracy. Nasz zarząd przez kilka miesięcy był twardy i nieustępliwy wobec nas i nie chciał słyszeć o żadnych podwyżkach. Niestety nie był już taki nieustępliwy i zdecydowany wobec władz GK Enea czy rządu, kiedy trzeba było twardo bronić interesu spółki. Panowie prezesi twardo bronili swoich posad i woleli nikomu ważnemu się nie narazić.
Grupie Kapitałowej Enea zarzucamy działania na szkodę naszej spółki, próbę wrogiego podporządkowania sobie LWB, co ma zatwierdzić już najbliższe walne zgromadzenie akcjonariuszy. Są to działania zmierzające do całkowitego wykorzystania i wypompowania pieniędzy z LWB i w efekcie do likwidacji kopalni, kiedy już zostanie całkowicie wyeksploatowana ekonomicznie.
Stronie rządowej zarzucamy przyzwolenie na doprowadzenie do likwidacji najlepszej polskiej kopalni i kompletny brak zainteresowania upadkiem całego regionu wokół Bogdanki. Nasze wielokrotne apele o przyjęcie umowy społecznej o transformacji kopalni i regionu zignorowano. Widzimy, iż chcą nas zlikwidować po cichu, bez skandalu, którym jest doprowadzenie do upadku kopalni efektywnej ekonomicznie i potrzebnej polskiej energetyce oraz całemu regionowi.
Nie mamy nic do stracenia. Związki zawodowe LWB będą ramię w ramię walczyć do końca. „Przeróbka” zaczyna protest głodowy, a w tym czasie koledzy związkowcy zorganizują dalszy opór załogi.
Żądamy:
1. Natychmiastowego, podjęcia wspólnych rozmów z udziałem zarządów LWB i GK Enea, adekwatnych ministerstw i przedstawicieli samorządów lokalnych, tak jak postulowaliśmy to już od września 2024 roku na temat:
– zabezpieczenia stosunku pracy na poziomie zatrudnienia w LWB, tj. ok. 7 tys. miejsc pracy, jako podstawowego warunku utrzymania gospodarki regionu, gdyż te miejsca pracy tworzą siłę nabywczą dla innych branż, przede wszystkim handlu i usług;
– utrzymania miejsc pracy w LWB, a w razie redukcji wydobycia, zastępowania redukowanych miejsc pracy w górnictwie nowymi i stabilnymi miejscami pracy o takim samym standardzie;
– pozyskanie środków na rozwój infrastruktury regionalnej, ułatwiającej dostępność i możliwość zagospodarowania terenów pod inwestycje, jako warunek powstawania alternatywnych gałęzi gospodarki;
– wykorzystanie zaplecza technicznego oraz roli lidera gospodarczego LWB, na bazie którego będzie można planować duże i długoterminowe inwestycje przemysłowe;
– rozwoju infrastruktury oraz komunikacji publicznej, w szczególności kolejowej, jako niezbędnego warunku zrównoważonej gospodarki i bazy do inwestycji w przemysł, turystykę i podniesienie standardów życia lokalnej społeczności.
2. Wycofania się z planów wrogiego podporządkowania LWB Grupie Kapitałowej Enea, które ma się odbyć dzięki zmiany statutu spółki LWB na walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy 28.01.2025.
3. Natychmiastowego ustalenia polityki płacowej zgodnie z postulatami z 7.12.2023 roku, a nade wszystko zapewnienia adekwatnych do płac w LWB godziwych zarobków za pracę w dni wolne w firmach obcych.
4. Poszanowania godności załogi i poszczególnych pracowników i natychmiastowych działań w celu zażegnania konfliktów społecznych na kopalni oraz wyjaśnienia sytuacji, w których dochodziło do szykan i wymuszeń na pracownikach.
Protest głodowy będzie trwał co najmniej do czasu spełnienia naszych postulatów, a żądamy spełnienia ich do dnia 24.01.2025. Były one zgłaszane już od miesięcy, dlatego każdą próbę zwłoki potraktujemy jako wyraz złej woli i złych zamiarów wobec nas i wówczas będziemy kontynuować protest głodowy oraz podejmiemy kolejne kroki.
Wzywamy wszystkich, którym zależy na przyszłości LW „Bogdanka” S.A. Aby wsparli jak tylko mogą naszą walkę o przetrwanie i godność załogi.
W imieniu ZZ „Przeróbka”
Jarosław Niemiec
Przewodniczący Zarządu Zakładowego w LW „Bogdanka” S.A.
Zdjęcie w nagłówku tekstu: fot. interpolsk from Pixabay