Grodzisk Mazowiecki zdał egzamin

2 tygodni temu

O inwestycjach, polityce proprzedsiębiorczej, wyjściu naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz wykorzystaniu potencjału kulturowego rozmawiamy z Grzegorzem Benedykcińskim, wieloletnim burmistrzem Grodziska Mazowieckiego

Panie burmistrzu, pomówmy o najważniejszych inwestycjach minionej kadencji.

W ciągu kilku ostatnich kadencji inwestycji było wiele; ale patrząc na tę kończącą się kadencję – jedną z najważniejszych była budowa obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Przejęła ona ruch samochodowy z zabytkowej części miasta i ograniczyła jego negatywny wpływ na środowisko. Dzięki temu polepszył się komfort życia mieszkańców i wzrosło bezpieczeństwo. Inwestycja kosztowała 160 mln zł i została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa, środków unijnych i gminy Grodzisk Mazowiecki.

Kolejną inwestycją była budowa nowoczesnej Hali Widowiskowo-Sportowej CAiIS, która spełnia kilka funkcji – jest to bowiem obiekt sportowy przystosowany również do organizacji koncertów i wydarzeń kulturalnych. Posiada taras widokowy, planetarium i obserwatorium astronomiczne wraz z salą edukacyjną „Kopernik”, która dzięki nowoczesnym technologiom umożliwia poznanie Układu Słonecznego.

Inwestycją, która ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie gminy, jest również nowy ratusz z nowoczesnymi systemami obsługi, który zdecydowanie podniósł standardy obsługi mieszkańców. Jego powierzchnia użytkowa została zaplanowana tak, aby załatwianie spraw urzędowych przebiegało sprawnie i nie powodowało konieczności poszukiwania adekwatnej komórki organizacyjnej przez interesanta.

A propos interesantów: przez ostatnich 5 lat ludność Grodziska zwiększyła się o ponad 7 tysięcy. To imponujący przyrost, szczególnie w obliczu faktu, iż duże miasta ostatnio odnotowują raczej tendencje spadkowe. Co przyciąga do państwa nowych mieszkańców?

Nasze główne atuty to korzystne położenie i dobre skomunikowanie z Warszawą oraz ład przestrzenny, za pomocą którego mieszkańcy mają poczucie bliskości natury. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze sportowo-rekreacyjnej, bogatej ofercie kulturalno-edukacyjnej oraz ciekawej historii – Grodzisk jest bardzo atrakcyjnym, stabilnym miejscem do życia. Inwestujemy w oświatę, wspieramy seniorów, zadbaliśmy o estetykę gminy, a szczególnie przestrzeni publicznych, zainwestowaliśmy w nowe tereny rekreacyjne, mamy nowe drogi, mosty i ścieżki rowerowe. Jesteśmy jedną z najbogatszych gmin w Polsce, która daje mieszkańcom wiele możliwości rozwoju. To wszystko sprawia, iż migruje do nas bardzo dużo wykształconych osób, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Jednocześnie osiągają państwo znakomite wskaźniki zatrudnienia, a bezrobocie jest rekordowo niskie.

Tak. Stopniowe zmniejszanie bezrobocia to owoc wieloletniej pracy. Gdy w 1994 roku zostałem burmistrzem, moim głównym celem było sprowadzenie biznesu i ludzi przedsiębiorczych, a tym samym zwiększenie zatrudnienia lokalnej społeczności i zbudowanie solidnej bazy dochodowej do budżetu. Postawiliśmy na inwestorów z branż produkcyjnej oraz transportowej, gdyż one są najbardziej odporne na kryzysy. Na terenie gminy utworzyliśmy strefę przemysłową, w której swoje siedziby mają zarówno koncerny, jak i mniejsze firmy. Dzięki temu powstały tysiące miejsc pracy, a dzisiaj stopa bezrobocia w naszej gminie wynosi zaledwie 2,8% w porównaniu z ogólnopolską na poziomie 5,1%. Zdaliśmy ten egzamin.

Stawiają państwo na pozyskiwanie nowych inwestorów. To się udaje: rozbudowa Danfossa, Centralny Klub Tenisowy. Proszę powiedzieć o czynnikach, które skłaniają decydentów do lokowania kapitału właśnie na państwa terenach.

Wykorzystaliśmy nasz atut w postaci dogodnego położenia w pobliżu Warszawy i dobrego skomunikowania zarówno ze stolicą, lotniskiem, jak i ważnymi regionami Polski. Ale inwestorzy lokujący swoje biznesy w Grodzisku Mazowieckim doceniają nie tylko położenie geograficzne, ale również pozytywne nastawienie samorządu i pomoc w realizacji przedsięwzięć. Dzięki proinwestycyjnej polityce grono grodziskiej przedsiębiorczości stale się powiększa, tworząc możliwości zatrudnienia nie tylko dla mieszkańców gminy, ale też okolicznych miejscowości.

Idź do oryginalnego materiału