Hays Poland: Wynudzenie i wypalenie zawodowe. Jak sobie z nimi radzić?

3 dni temu

Zadowolenie i dobre samopoczucie w miejscu pracy są dla wielu profesjonalistów bardzo ważne. Czasami jednak zdarza się, iż praca nie daje żadnej satysfakcji, a choćby źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Mogą to być pierwsze oznaki wynudzenia lub wypalenia zawodowego. Jak je rozróżnić i wyeliminować? Oto rady Hays Poland, firmy doradztwa personalnego, należącej do grupy Hays plc, największej na świecie firmy zajmującej się rekrutacją specjalistyczną.

Gorsze dni w pracy zdarzają się każdemu. Niższa wydajność, brak motywacji czy po prostu słabszy nastrój raz na jakiś czas nie powinny niepokoić. o ile jednak są to elementy stale definiujące Twoje życie zawodowe, to jest to najwyższy czas na zmiany.

Podobne z pozoru…

Wynudzenie (boreout) i wypalenie (burnout) zawodowe to stany, których doświadcza wielu pracowników. Choć ich objawy mogą wydawać się podobne, to w rzeczywistości różnią się konteksty, w jakich występują. Warto je rozumieć, aby podjąć adekwatne i skuteczne działania naprawcze w zależności od tego, z czym możesz się mierzyć.

Wynudzenie zawodowe

Stan ten jest silnie powiązany z monotonią w pracy. Może dotknąć osób, które mają kilka obowiązków służbowych lub są one powtarzalne. Często pojawia się także u pracowników, którzy posiadają zbyt wysokie kwalifikacje do pełnionej funkcji i nie mają przestrzeni do wykorzystywania wszystkich swoich umiejętności oraz potencjału.

Pracownikom wynudzonym zawodowo brakuje nowych bodźców i perspektyw, wyzwań, ciekawych projektów, możliwości rozwoju. Ich rutyna w pracy jest stała i trudno ją zmienić. W konsekwencji długotrwałe wynudzenie może prowadzić do problemów takich jak:

  • Pogorszenie dobrego samopoczucia i poziomu satysfakcji z pracy
  • Obniżenie poczucia własnej wartości i pewności siebie
  • Uczucie zrezygnowania, niechęć do pracy
  • Stagnacja
  • Frustracja

Co za tym idzie, niezbędne jest reagowanie – nie tylko z myślą o swojej karierze, ale przede wszystkim dobrym samopoczuciu i ogólnym zadowoleniu z życia.

Jak poradzić sobie z wynudzeniem w pracy?

Ciągłe odczuwanie nudy i braku sensu pełnionych obowiązków może być męczące. Wówczas warto pomyśleć o podjęciu działania, które pozwoli Ci na nowo cieszyć się pracą.

1. Przeanalizuj to, jak odczuwasz nudę

Zanim podejmiesz jakiekolwiek pochopne decyzje, zastanów się, jak długo trwa stan wynudzenia i czy na pewno jest on spowodowany monotonią i rutyną. Być może w tej chwili trwa okres wakacyjny, który dla wielu osób wiąże się z mniejszym nakładem obowiązków i siłą rzeczy praca nie budzi chwilowo aż tak wielkich emocji. A może to kwestia specyfiki samego stanowiska lub kultury organizacyjnej, która nie odpowiada Twojemu stylowi pracy czy osobowości? Dokładne przyjrzenie się problemowi z pewnością ułatwi Ci podjęcie kolejnych kroków.

2. Przedstaw szefowi swoją propozycję zmiany

Rozumiejąc już, jak zwykle czujesz się w pracy i czym może być to spowodowane, prawdopodobnie łatwiej będzie Ci wskazać to, co dokładnie chciałabyś_ chciałbyś w niej zmienić, aby dawała Ci więcej satysfakcji i motywacji. Możesz porozmawiać o tym z szefem, posługując się konstruktywnymi argumentami. Być może w konsekwencji i w miarę możliwości, do Twojej roli uda się wprowadzić pewne zmiany – np. większy lub inny zakres obowiązków.

3. Regularnie odpoczywaj

Pamiętaj o regularnym odpoczynku, który za każdym razem pozwoli Ci spojrzeć na pracę z nowej perspektywy. Aby nie zatracić się w rutynie, możesz codziennie inaczej spędzać przerwę w pracy. Korzystaj również z przysługujących Ci dni urlopowych – taki „reset” będzie nieoceniony dla Twojego dobrego samopoczucia.

4. Rozważ zmianę pracy

Jeśli próby naprawienia sytuacji nie przyniosły oczekiwanej poprawy, możesz również pomyśleć o zmianie pracodawcy. W pracy spędzamy znaczną część tygodnia i stanowi ona istotną część naszego życia. Warto więc dążyć do tego, aby czerpać z niej satysfakcję. jeżeli w Twojej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zmiana firmy – rozważ to.

Wypalenie zawodowe

Po drugiej stronie wynudzenia leży wypalenie zawodowe. Jest to stan spowodowany nieco innymi czynnikami i często może wiązać się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami.

Jego główną przyczyną jest nadmierny, przewlekły stres, ciągłe działanie pod presją, zbyt duży nakład pracy i zbyt szeroki zakres odpowiedzialności. Wypalenie zawodowe może być również spowodowane wyczerpującą monotonią pracy, a zatem wydłużonym stanem wynudzenia.

Pracownik wypalony zawodowo może czuć się wyczerpany zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Najczęstsze skutki tego stanu to:

  • Zmęczenie, senność
  • Pogorszenie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, większa podatność na choroby
  • Nadmierna drażliwość
  • Niechęć do pracy i utrata motywacji
  • Mniejsza wydajność
  • Zaniżona samoocena

Wypalenie zawodowe jest stanem, którego nie należy bagatelizować. Nie bez powodu znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak poradzić sobie z wypaleniem w pracy?

Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z wypaleniem zawodowym. Warto zacząć już teraz.

1. Dokonaj autorefleksji

Podobnie, jak w przypadku wynudzenia zawodowego, poczucie wypalenia należy dokładnie przeanalizować. Zastanów się, co najbardziej doskwiera Ci w pracy, co chciałabyś_ chciałbyś zmienić i jaki jest Twój główny cel w obecnym miejscu zatrudnienia. Czy są czynniki lub bodźce, które samodzielnie możesz wyeliminować już teraz?

2. Przedstaw swoje stanowisko szefowi

W szczerej rozmowie z szefem podkreśl, jak Twoje doświadczenia wpływają na ogólne samopoczucie. Opowiedz o elementach w pracy, które skutkują największym zmęczeniem, frustracją, demotywacją lub poczuciem bezsilności. Dobry menedżer na pewno zareaguje i postara się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie. Być może częściowo odciąży Twój nakład pracy, angażując w projekty dodatkowe osoby lub zaproponuje Ci większą elastyczność czasu czy miejsca pracy w celu zachowania zdrowej równowagi.

3. Wyznacz swoje granice

Oferując każdemu pomoc i angażując się we wszystkie możliwe projekty, trudno Ci będzie zadbać o siebie i swoją pracę. W walce z wypaleniem zawodowym ważna jest asertywność i odważne mówienie o swoich granicach. Raz na jakiś czas, mając wiele do skończenia w danym dniu, nie bój się odmówić współpracownikowi lub szefowi. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zarządzić swoim czasem pracy.

4. Zadbaj o work-life balance

Pamiętaj także o regularnym, jakościowym odpoczynku bez urządzeń służbowych oraz pielęgnowaniu swojego zdrowia psychicznego i fizycznego poza pracą. Spacer, medytacja, relaks przy książce w parku to tylko część wartościowych aktywności, które możesz wykonać dla siebie już dziś.

5. Skorzystaj z pomocy

Nie bój się prosić o pomoc w walce z wypaleniem zawodowym. o ile czujesz, iż jego skutki są dla Ciebie zbyt przytłaczające, podziel się swoimi doświadczeniami z bliskimi lub skorzystaj ze wsparcia psychologicznego.

6. Pomyśl o zmianie

Wypalenie zawodowe może uniemożliwiać dalszą, efektywną pracę w konkretnym środowisku. Wówczas część pracowników decyduje się na zmianę pracy lub choćby ścieżki kariery. Być może będzie to adekwatne rozwiązanie również w Twoim przypadku.

Źródło: Hays Poland

Przeczytaj też: https://raportcsr.pl/wypalenie-zawodowe-to-nowa-jednostka-chorobowa-pracodawcy-staja-przed-wyzwaniem/

Od redakcji: Jak myślisz, ilu pracowników dotkniętych wynudzeniem czy wypaleniem zawodowym uznałoby, iż ten poetycki utwór oddaje ich pragnienie złapania oddechu?

Idź do oryginalnego materiału