Henryka Bochniarz, Konfederacja Lewiatan: O pracy trzeba rozmawiać

1 tydzień temu

RaportCSR.pl: W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, Konfederacja Lewiatan organizuje w dniach 15-16 kwietnia specjalną edycję Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), dedykowaną problematyce przyszłości pracy. Czy przyszłość Europy można ocenić głównie przez pryzmat pracy?

Henryka Bochniarz: Oczywiście nie da się jednowymiarowo ocenić czegokolwiek, szczególnie, tego, co nas czeka w przyszłości. Kiedy jednak zastanawialiśmy się nad tematem ważnym w kontekście polskiej prezydencji, uznaliśmy, iż będąc organizacją pracodawców, skupimy się na pracy. Wiele kwestii, o których sądzono, iż są od lat, a choćby od wieków określone, wręcz niezmienne, zostało w różny sposób zakwestionowanych. Najpierw przez pandemię a następnie przez kolejne, nieustające kryzysy, bo z jednego kryzysu wchodzimy w następny i ich końca, niestety, nie widać.

Aktualnie głównym zagrożeniem jest kryzys demograficzny, absolutnie najważniejszy jeżeli chodzi o kwestię pracy. Kolejnym jest kryzys klimatyczny, który też zupełnie zmienia nasze podejście do rynku pracy. Jest też kwestia cyfryzacji, na którą wielu spogląda jak na zagrożenie choćby dla własnej pracy, a dla szerokiego grona przynosi możliwość stworzenia nowych miejsc pracy dających większą satysfakcję.

Jak możemy wykorzystać czas prezydencji Polski do znalezienia najlepszych rozwiązań dla naszego rynku pracy?

Gdy porównujemy różne kwestie ze średnią europejską – w takich obszarach, jak choćby cyfryzacja – zdecydowanie pozostajemy w tyle. o ile chcemy nadrobić ten dystans – nie mówiąc już o dogonieniu czołówki – zarówno w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w pracy, jak i w podnoszeniu świadomości obywateli na temat możliwości, jakie daje cyfryzacja, wciąż mamy bardzo wiele do zrobienia. Moim zdaniem powinniśmy wykorzystać czas prezydencji właśnie do nadrobienia tych zaległości. Temu też służy nasza konferencja – zwróceniu uwagi na te – również zupełnie podstawowe – kwestie. Ponieważ wiosenne EFNI odbywa się podczas nieformalnego spotkania ministrów pracy UE, a kilku z nich weźmie udział w naszym wydarzeniu, da to możliwość spojrzenia z szerszej perspektywy i poszukania wzorców, z których moglibyśmy ewentualnie skorzystać. Wymiana doświadczeń i poszukiwanie najlepszych praktyk pozwoli zastanowić się, jak można je wdrożyć na naszym rynku.

Cała rozmowa z Henryką Bochniarz – na portalu RaportCSR.pl.

Idź do oryginalnego materiału