Ile pieniędzy na pochówek zmarłego. Zasiłek pogrzebowy, kiedy wzrośnie i o ile?

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Aktualnie obowiązująca kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od 13 lat. W tym czasie wydatki związane z pogrzebem znacznie wzrosły i świadczenie w obecnej formie ledwo pozwala na pokrycie ich połowy — choćby przy skromnym pogrzebie, jedynie dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Czy w 2025 nastąpi wreszcie podwyżka zasiłku?


Kto może liczyć na zasiłek pogrzebowy?


Zasiłek pogrzebowy jest ostatnim świadczeniem, które jest wypłacane w związku z osobą opłacającą składki w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to świadczenie, które trafia do rąk osób bliskich zmarłemu, które mogą przedstawić w ZUS rachunku za pogrzeb ubezpieczonego.


Zatem niezbędnym warunkiem do wypłaty świadczenia jest fakt ubezpieczenia osoby zmarłej, czego dowodzi np. przyznana renta czy emerytura lub inne świadczenie, w przypadku osób młodszych — ubezpieczenie opłacane przez pracodawcę, odprowadzane od podatków jednoosobowej działalności gospodarczej czy ubezpieczenie przez współmałżonka lub rodzica (osoby niepełnoletnie).
O wypłatę zasiłku pogrzebowego mogą wnioskować w ZUS członkowie najbliższej rodziny zmarłego (dzieci, współmałżonek, rodzeństwo, wnuki), pracodawca czy instytucja, z którą zmarły był związany lub w razie braku powyższych, inne osoby, które zorganizowały pogrzeb i opłaciły go z własnej kieszeni.Reklama
Zasiłek pogrzebowy dla danej osoby może być wypłacony tylko raz, w maksymalnej wysokości 4 tysięcy złotych. jeżeli wydatki poniosło więcej niż jedna osoba, zasiłek dzielony jest w kwocie proporcjonalnej do poniesionych kosztów.


Czym są koszty pogrzebu?


W obecnych przepisach brak wyraźnego opisania, które koszty można zaliczyć jako związane z pogrzebem, a które się do niego nie kwalifikują. Jednak ogólna definicja mówi, iż koszty pochówku to takie, które zostały poniesione w związku z czynnościami podjętymi od zgonu danej osoby do jej pochowania.
W praktyce oznacza to, iż do zwrotu kosztów kwalifikuje się np. zakup trumny czy urny, kremacja, zakup kwatery, postawienie pomnika, a choćby zakup kwiatów na pogrzeb.


Projekt podwyższenia kwoty zasiłku pogrzebowego


Nadal nie ustalono daty, w której kwota zasiłku miałaby zostać podniesiona. Stanie się to prawdopodobnie najwcześniej dopiero w 2026 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która podwyższa zasiłek do 7000 złotych.
Jednak należy mieć na względzie, iż kwota ta może zostać pomniejszeniu. Od czasu rozpoczęcia prac nad projektem Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, więc może okazać się, iż rząd będzie zmuszony ciąć wydatki wszędzie tam, gdzie to możliwe.
W omawianym projekcie ustawy założono jeszcze dodatkowo, iż kwota zasiłku pogrzebowego miałaby być rewaloryzowana co roku o współczynnik inflacji (od 2027 r.). Wspomina się również o dodatkowych 2 tysiącach złotych, które miałyby być przyznawane w szczególnych sytuacjach. Gdy np. zwłoki zmarłego miałyby być transportowane z odległego miejsca albo konieczne byłoby przechowywanie zwłok przez dłuższy czas w chłodni.
Na potwierdzenie konkretów i podanie daty wprowadzenia nowej kwoty zasiłku przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy.
KO
Idź do oryginalnego materiału