W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące poziomu zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Przeanalizowane dane dotyczące września 2023 roku. Kto i ile zarobił? Czy średnia krajowa wzrosła? Sprawdziliśmy!
Sektor przedsiębiorstw jest składową gospodarki narodowej. Dane z tej kategorii podmiotów dotyczą wybranych rodzajów działalności zatrudniających co najmniej dziesięć osób. W związku z tym przedstawione przez GUS informacje nie obejmują między innymi administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.
Przeczytaj również: Na kogo głosowali polscy przedsiębiorcy? Sprawdź szczegółowe wyniki
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw
We wrześniu 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było zbliżone do notowanego we wrześniu 2022 roku i wyniosło 6496,1 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca jego poziom zmalał o 0,1 proc.
Przeczytaj również: „Mam wizję, iż w końcu zobaczę skórę z polskich jabłek i będę mogła zrobić z nich buty”. O zrównoważonych materiałach rozmawiamy z Agnieszką Ziółek, założycielką marki Agazi.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
We wrześniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw minimalnie wzrosło nominalnie w stosunku do sierpnia 2023 roku o 0,1 proc.
Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji „pozostała działalność usługowa” (o 3,0 proc.). Najwyższa wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia we wrześniu 2023 roku wystąpiła w sekcji „informacja i komunikacja” (12313,32 zł), a najniższa w sekcji „zakwaterowanie i gastronomia” (5446,36 zł).
W skali roku (wrzesień 2023 r. do września 2022 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło nominalnie o 10,3%.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie dziewięciu miesięcy 2023 roku (narastająco) w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku nominalnie wzrosło o 12 proc. Wzrost wystąpił we wszystkich sekcjach PKD. Wahał się on od 6,9 proc. w sekcji „budownictwo” do 16,1 proc. w sekcji „transport i gospodarka magazynowa”.
Przeczytaj również: Luksusowe marki. W te jeansy warto zainwestować
Autor: dane przygotowane przez GUS, Zdjęcie główne: Pexels