Interwencja na rynku masła. Wiemy, kto złożył najkorzystniejsze oferty

7 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, iż dwie firmy spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedawać Agencja. Są to Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita oraz Milkpol Polska Sp. z o.o.


W piątek RARS poinformowała o wynikach przeprowadzonych przetargów dotyczących likwidacji rezerw strategicznych. Chodzi o sprzedaż masła mrożonego. Z dokumentu wynika, iż Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita oraz Milkpol Polska Sp. z o.o. spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu.


Interwencja na rynku masła. "To decyzja polityczna, która nie zmieni sytuacji na rynku"


We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła w blokach 25 kg; w sumie RARS chce sprzedać ok. 1000 ton tego produktu. Kancelaria Premiera wskazywała, iż powinno to przyczynić się do stabilizacji cen masła na rynku. Zgodnie z dokumentem przetargowym minimalną cenę sprzedaży masła mrożonego określono na 28,38 zł/kg (bez VAT).Reklama


Następnego dnia premier Donald Tusk wskazał, iż interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami.


W opinii szefowej Polskiej Izby Mleka Agnieszki Maliszewskiej, sprzedaż masła z zasobów agencji to decyzja polityczna, która nie zmieni sytuacji na rynku. Maliszewska wskazała, iż miesięcznie produkuje się w Polsce 18-21 tys. ton masła. - Prawdopodobnie ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej - oceniła szefowa PIM.
Zwróciła uwagę, iż masło w stosunku do wynagrodzeń nie podrożało. Jak powiedziała, zrobiona została symulacja, ile kostek masła można było kupić za przeciętne wynagrodzenie netto w 2022 r. i w tym roku. - Okazało się, iż przed dwoma laty można było nabyć 587 kostek masła, w tej chwili 721 - podkreśliła.
Idź do oryginalnego materiału