Jak obliczyć punkty do liceum? Wiadomo, kto może liczyć na dodatkowe wyróżnienie podczas rekrutacji

3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl


Co trzeba zrobić, aby móc się dostać do wybranej szkoły ponadpodstawowej? Czy wystarczą tylko dobre oceny na świadectwie i wysokie wyniki z egzaminu ósmoklasisty? A może potrzebne jest coś jeszcze? I jak się liczy punkty? Zobaczcie, co musicie wiedzieć o zasadach rekrutacji do szkół średnich.
Dzisiaj, 3 lipca zostały opublikowane oficjalne wyniki z egzaminów ósmoklasisty. To również oznacza rozpoczęcie się rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - liceów, techników i szkół branżowych. A ile trzeba mieć punktów, aby dostać się do wybranej placówki? I jak je adekwatnie obliczyć? Wyjaśniamy.
REKLAMA


Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu


Rekrutacja do szkół średnich 2024. Tak należy przeliczyć punkty zdobyte przez ucznia
W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych liczą się nie tylko oceny ze świadectwa i wyniki z egzaminu ósmoklasisty, ale również inne, szkolne osiągnięcia. A jakie? Oto lista wraz z punktacją (za serwisem Nowa Era.pl):
egzamin ósmoklasisty:


język polski - wynik (w procentach) razy 0,35, maksymalnie można zdobyć 35 punktów,
matematyka - wynik (w procentach) razy 0,35, maksymalnie można zdobyć 35 punktów,
język obcy nowożytny - wynik (w procentach) razy 0,30 maksymalnie można zdobyć 30 punktów.


oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej - pod uwagę bierze się cztery przedmioty: język polski, matematykę oraz dwa inne przedmioty, wskazane przez dyrekcję szkoły. Przelicznik stopni na punkty jest następujący:


ocena celująca (szóstka) - 18 punktów,
ocena bardzo dobra - 17 punktów,
ocena dobra - 14 punktów,
ocena dostateczna - 8 punktów,
ocena dopuszczająca - 2 punkty.


Pozostałe, punktowane aktywności szkolne to:


świadectwo z wyróżnieniem (czyli z biało-czerwonym paskiem) - 7 punktów,
wolontariat i działania na rzecz szkoły - 3 punkty,
konkursy, olimpiady i zawody sportowe, artystyczne i przedmiotowe - od 2 do 10 punktów, a w sumie nie więcej niż 18 punktów.


Maksymalnie uczeń może zebrać 200 punktów w ramach rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.


Rekrutacja do szkół średnich w 2024 roku. Jakie są progi punktowe do najlepszych liceów?
Wielu uczniów, jak i ich rodziców zadaje sobie w tej chwili pytanie, jakie są progi punktowe do szkół ponadpodstawowych, a zwłaszcza tych renomowanych? Tu niestety nie ma żadnej odpowiedzi, ponieważ owe progi punktowe są ustalane tak naprawdę dopiero w czasie rekrutacji i poznamy je dopiero po jej zakończeniu. Co prawda można zapoznać się z progami punktowymi z lat ubiegłych, jednak trzeba je traktować jako punkty orientacyjne, bo w tym roku owe progi z pewnością będą już inne. Wyższe? Niższe? Niestety na razie nie wiadomo. Dowiemy się później. Przy czym w przypadku niedostania się do wybranej szkoły nie należy wpadać w panikę, ponieważ można wystartować jeszcze w drugiej turze naboru bądź po prostu wybrać inny profil kształcenia, ale przez cały czas w tej samej placówce. Warto też sprawdzić inne placówki, bo choć mniej pożądane, to też mogą być całkiem w porządku.
Idź do oryginalnego materiału