Jak prezydent Milei argentyńskie społeczeństwo oszukał

1 tydzień temu

Prezydent Argentyny, Javier Milei, jest typowym liberałem uznającym za dozwolony każdy chwyt prowadzący do wzbogacenia się. Jednym z takich chwytów spotykanych w dominującym na świecie ustroju jest piramida finansowa zwana też nieprecyzyjnie „schematem Ponziego”. Prawnie taka działalność uchodzi za nieuczciwą i jest zagrożona pozbawieniem wolności na określoną ilość lat, ale w praktyce perspektywa zarobienia ogromnej ilości pieniędzy, a także ewentualność uniknięcia kary stymuluje bardziej zachłanne i bezwzględne jednostki do wykreowania piramidy finansowej i obrabowania wielu osobników chciwych, a naiwnych, z ich pieniędzy.

Naiwnych nigdy nie brakowało, nic więc dziwnego, iż skutkiem nieopatrznego zainwestowania w piramidę finansową zwaną „Aferą Mississipi” w latach 1719-1720 wielkie straty poniósł regent Francji Filip II Orleański.

Aktualny prezydent Argentyny jest prawdopodobnie jedynym w powojennej historii szefem państwa, który osobiście współuczestniczył w upowszechnianiu i kreowaniu wirtualnej kryptowaluty będącej w istocie gigantycznym oszustwem. Nowy finansowy twór powstały w Argentynie nosił nazwę $LIBRA. W roku bieżącym, w piątek 14 lutego o godzinie 19. 00 na portalu X, na własnym prezydenckim koncie Milei umieścił następującą wiadomość: „Wolna Argentyna rozwija się! Ten prywatny projekt przyczyni się do pobudzenia wzrostu argentyńskiej gospodarki, zwłaszcza małych firm i przedsięwzięć argentyńskich. Cały świat chce inwestować w Argentynie, w $LIBRA”. Na potrzebę promocji nowego tokena grupa KIP Project stworzyła stronę web pt. „Viva La Libertad Project” (Niech żyje projekt wolność!). Warto dodać, iż Milei na swoich stronach w portalu X ma około 3 mln obserwatorów, a na Instagramie 6 mln. Skala oddziaływania Javiera Milei na masy jest więc ogromna. Odezw na orędzie prezydenta był proporcjonalnie wielki. Już po 1 minucie od komunikatu Mileia ponad 10 portfeli wirtualnych z różnych państw wyemitowało polecenie zakupu $LIBRA za cenę 5 mln dolarów. Od tego momentu wartość tej kryptowaluty w zawrotnym tempie poszybowała w górę. Około godziny 22.00 gdy wartość jednego impulsu wynosiła już 5,25 dolara rozpoczęła się nagle wyprzedaż $LIBRA. W godzinę później kurs obniżył się o połowę, a następnego dnia wynosił zaledwie 30 centów za jednostkę tokena. Gwałtowny spadek kryptowaluty związany był z analizą, iż 37% tych tokenów było kontrolowanych przez zaledwie 2 portfele wirtualne, zaś 50% była blokowana przez system Iupiter, co oznaczało, iż połowa $LIBRA nie mogła być wycofana ani w jakikolwiek sposób spożytkowana przez jej właścicieli aż do 2027. Właśnie ta nieliczna grupa posiadaczy tokena nagle wyprzedała swoje aktywa powodując w ten sposób jego załamanie i pozostawiając kilkadziesiąt tysięcy uczestników „zabawy” bez pieniędzy.

Prezydent, gdy tylko zauważył, iż wartość kryptowaluty leci w dół zdjął swój wpis na portalu X, oświadczając, iż nie był zorientowany w tym, co sam promował. Stwierdził, iż zawsze popiera wszelkie inicjatywy prywatne. Swoich oponentów określił tradycyjnie mianem kasty, która zasługuje jedynie na to by ją „kopnąć w dupę”.

Warto nadmienić, iż Milei w 2021 jako deputowany promował inne kryptowaluty takie jak CoinX World i Qpons. Rezultaty tych promocji okazały się opłakane dla wielu ludzi, którzy chcieli w nie inwestować. Jednakże refleksja i pamięć przeciętnego człowieka nie są zbyt głębokie i Argentyńczycy ponownie dali się złapać na widmo wielkiego i łatwego zarobku. Tym razem jednak konsekwencje wylansowania i upadku tokena $LIBRA mogą być dużo większe i bardziej wielopłaszczyznowe.

Pierwsze szacunki wymieniały 44 000 osób, które straciły 100 mln dolarów uczestnicząc w tej grze. Według danych dostarczonych przez The Solana Post (platforma blockchain) poszkodowanych było około 75 000 osób zaś ich straty wyniosły 286 mln dolarów. Wykaz przegranych i wygranych w tej piramidzie finansowej kształtuje się następująco. Otóż 71 019 osób przegrało sumę do 1000 dolarów, 12 753 osób przegrało od 1001 do 100 000 dolarów, zaś każda z 463 osób przegrała ponad 100 000 dolarów. Jeden z graczy, który w pierwszych minutach po komunikacie Mileia wygrał 40 000 dolarów ostatecznie przegrał 5.2 mln dolarów.

Byli także zwycięzcy w tej imprezie. Otóż 25 214 osób wygrało do 1000 dolarów, 3336 osób wygrało od 1001 do 100 000 dolarów zaś 200 osób wygrało po ponad 100 000 dolarów. (na podst. infobae 29.03.2025) Nie ulega wątpliwości, iż przegranych było dużo więcej. Należy też dodać, iż 1 dolar ma wartość 1070,69 pesos, co ilustruje rozmiar spustoszenia w portfelach zaangażowanych w grę Argentyńczyków. Nic więc dziwnego, iż zaraz po upadku $LIBRA do wymiaru sprawiedliwości napłynęło 112 pozwów przeciwko Javierowi Milei oskarżanemu o udział w oszustwie. Gwałtownie zareagowała peronistowska i lewicowa opozycja.

Cristina Kirchner stwierdziła, iż Milei nie nadaje się na prezydenta i niesłusznie zasiada na „krześle Rivadavii” (fotel prezydentów Argentyny). Dodała, iż Milei zmienił Argentynę w kasyno gry, w którym prezydent występuje jako krupier. Prezydent odciął się wytykając Pani Kirchner, iż oskarża go osoba, przeciw której toczą się 2 sprawy sądowe. Gubernator prowincji Buenos Aires, Axel Kicillof napisał na swoich stronach w sieciach społecznościowych: „To wydarzenie bez precedensu. Typowa piramida finansowa na kryptowalutę, mnóstwo ludzi w kraju i zagranicą zostało oszukanych”. „To skandal i wstyd a przede wszystkim to przestępstwo”. Kicillof uznał tłumaczenia prezydenta za zwykłe kłamstwo. Przewodniczący Frente Patria Grande (Front Wielkiej Ojczyzny), Juan Garbois zapowiedział, iż będzie patronował zbiorowemu pozwowi obywatelskiemu przeciw Javierowi Milei. Blok Diputados de Union por la Patria (Parlamentarzyści Unii dla Ojczyzny) zażądał przesłuchania prezydenta przez Kongres. W Senacie inicjatywa powołania komisji celem zbadania udziału Mileia w tej piramidzie finansowej przepadła brakiem jednego głosu.

Jednakże niezależnie od stanowiska neoliberałów w parlamencie, w kilka dni po aferze prokurator federalny Eduardo Taiano wniósł oskarżenie przeciw prezydentowi o udział w oszustwie finansowym. Podstawą rozpoczęcia procesu było doniesienie złożone przez Juana Garbois i deputowanego Itai Hagmana. Proces przeciw Javierowi Milei został otwarty w Justicia Federal de San Isidro (Sąd Federalny). Sędzia federalna Sandra Arroyo Salgado poleciła dokładne wyjaśnienie miejsca pobytu prezydenta w momencie, gdy wyemitował swój promujący komunikat.

Postępowanie sadowe objęło także grupę ludzi podejrzanych o relacje z prezydentem i mających duży udział w stworzeniu tej kryptowaluty. Są to: Amerykanin Hayden Mark Davis, Singapurczyk Julian Peh oraz młodzi, kreatywni i przedsiębiorczy Argentyńczycy: Mauricio Gaspar Novelli, Manuel Terrones Godoy i Sergio Daniel Morales. Najważniejszą postacią jest 28-letni Teksańczyk Hayden Mark Davis. Jest on twórcą tokena $LIBRA i według dziennika La Nacion odpowiada za jego upadek. Założył firmę Kelsier Ventures i wykazywał duże zainteresowanie tzw. memecoins. Przed przybyciem do Argentyny rodzina Davisów zarobiła wiele milionów dolarów na takich kryptowalutach jak: $CAR, $Enron, #Melania, #Trump, #Ryan, #M3M3, $Aiai. Wiadomo, iż Hayden Mark miewał kontakty telefoniczne z Melanią Trump i podawał się za doradcę obecnego prezydenta Argentyny. Dowodem kontaktów jest wspólne zdjęcie obu tych panów dostępne w sieci web. W 2024 Davis odwiedził kilkakrotnie Argentynę w towarzystwie Hiszpana Arturo Oeste Herraiza, a także swojego brata Gideona i ojca Charlesa Thomasa Davisa. (Charles Thomas wykazywał się tak wielką aktywnością w zakresie kryptowalut, iż wzbudził zainteresowanie swoją osobą ze strony FBI. Wcześniej miewał problemy z kokainą i alkoholem.). Hayden twierdził, iż chciał inwestować w Argentynie. W lipcu 2024 odwiedził on Javiera Milei w Casa Rosada w towarzystwie młodych „przedsiębiorców” takich jak Bartosz Lipinsk oraz wyżej wymienionych: Mauricia Novelli i Terronesa Godoy. Anonsowała ich sekretarka i siostra obecnego prezydenta Karina Milei, według niektórych mająca również swój udział w aferze $LIBRA. Hayden Mark Davis nie stawił się w argentyńskim sądzie, bowiem zniknął i nikt nie wie, gdzie dokładnie przebywa. Przed wymiarem sprawiedliwości w jego imieniu występuje adwokat Yanina Nicoletti. Hayden M. Davis zdołał złożyć oświadczenie, iż winę za upadek tokena $LIBRA ponosi prezydent, bowiem wycofał on w kluczowym momencie swoje poparcie dla tej imprezy.

Trudno ocenić, ile zarobił młody Teksańczyk. Wymienia się kwotę od 87 mln do 100 mln dolarów. Firma Arkham specjalizująca się w analizach sieci blockchain i kryptowalutach ocenia, iż suma zagarnięta przez Haydena M. Davisa może wynosić choćby 300 mln dolarów. Spółka Arkham zidentyfikowała ponad 1000 kierunków z funduszami oznaczonymi nazwą Libra, dzięki których firma Kelsier Ventures penetrowała opisywaną piramidę finansową. Inny członek grupy budzącej zainteresowanie argentyńskiego wymiaru sprawiedliwości, Julian Peh jest założycielem firmy KIP Project, która zaoferowała swoje miejsca w sieci web dla tokena $LIBRA. Julian Peh zapewnił, iż prezydent nie miał nic wspólnego z projektem $LIBRA, co nie jest do końca prawdą, gdyż wiadomo, iż Singapurczyk spotkał się z Mileiem w dniu 19 października 2024. Na forach libertariańskich panuje przekonanie, iż to spotkanie było początkiem pomysłu $LIBRA. Mauricio G. Novelli był znajomym Javiera Milei i jego siostry Kariny z czasów przed prezydenturą. Novelli założył firmę N&W Traders zajmującą się kryptowalutami. Daniel Morales uczestniczył w spotkaniu z 19 października jako doradca Zarządu Narodowej Komisji Środków Płatniczych (Directorio de la Comision Nacional de Valores).

Krąg ludzi zmieszanych w „projekt” $LIBRA nie ogranicza się do wzmiankowanych postaci. Afera zatacza coraz szersze kręgi. Ostatnio pojawiły się informacje, iż wymiar sprawiedliwości ze Stanów Zjednoczonych zamierza zainteresować się Javierem Milei, gdyż okazuje się, iż wielu Amerykanów poniosło straty uczestnicząc w opisanej piramidzie finansowej. Pozostaje interesujące, czy urzędujący prezydent istotnie wykazywał wręcz dziecięcą wiarę, iż każda prywatna inicjatywa przynosi tylko korzyści, czy też miał jakieś własne ukryte cele. Nie zasięgnął opinii na temat rodziny Davisów, którzy już wcześniej byli uwikłani w nieczyste kombinacje z kryptowalutami, otoczył się czeredą młodych ludzi o wątpliwej wiarygodności. Wszystko to rodzi więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Toczący się proces sądowy może wiele wyjaśnić, ale też trzeba zaznaczyć, iż nadzieje Peronistów na odsunięcie Mileia od władzy są przedwczesne.

Idź do oryginalnego materiału