Jak się ubrać na rozmowę o pracę, żeby zrobić dobre wrażenie i uniknąć modowej wpadki?

2 dni temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób bardzo stresujące wydarzenie. Zależy nam na tym, aby zaprezentować się jak najlepiej, nie tylko pod kątem wiedzy i doświadczenia, ale także pod względem wyglądu, bo przecież "jak Cię widzą, tak Cię piszą".
Jak się ubrać na rozmowę o pracę, aby wyglądać profesjonalnie i czuć się komfortowo? Skorzystaj z naszych wskazówek i poczuj się pewnie podczas rozmowy z rekruterem.


REKLAMA


Zobacz wideo Magdalena Sobkowiak: Kobiety już na etapie rekrutacji do nowej pracy mają trudniej


Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Dla wielu osób, zwłaszcza tych, którzy są na początku swojej kariery zawodowej, rozmowa o pracę to bardzo stresujące wydarzenie. Rozmowa kwalifikacyjna ma oficjalny charakter, dlatego nasza stylizacja powinna wpisywać się właśnie w ten klimat. Choć na przestrzeni lat moda ulegała dużym przeobrażeniom, to trzeba przyznać, iż zasady dotyczące ubioru na rozmowę kwalifikacyjną, pozostają jednak stałe. Odpowiedni ubiór jest wyrazem naszego szacunku do rozmówcy i potencjalnego pracodawcy. choćby o ile aplikujemy do firmy, w której nie obowiązuje żaden dress code, to na rozmowie o pracę warto zaprezentować się elegancko i schludnie. Jest to wyraz naszego profesjonalizmu i umiejętności dostosowania się do sytuacji. Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, a to, jak się zaprezentujemy, może mieć przełożenie na dalszą część rozmowy.


Strój na rozmowę kwalifikacyjną dla kobiety
Jaki strój na rozmowę kwalifikacyjną dla kobiety? Przy wyborze stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolorystykę ubrań. Na rozmowę o pracę najlepiej wybrać stonowane kolory, takie jak m.in. ponadczasową czerń, granat czy odcienie szarości. Można postawić np. na klasyczną czarną sukienkę, jednak dobrze sprawdzi się także ciemny kombinezon, spódnica do kolan, a także spodnie w kant i elegancka bluzka z kołnierzykiem. o ile chodzi o obuwie, to warto wybrać buty na obcasie lub płaskie baleriny o bardziej dekoracyjnym fasonie. Mowa tutaj oczywiście o pracy biurowej, ponieważ nasz strój na rozmowę o pracę warto — w miarę możliwości — dostosować do konkretnego stanowiska. o ile aplikujemy na posadę np. w firmie odzieżowej, a naszym zadaniem będzie projektowanie ubrań, to bardziej oryginalne i fantazyjne kreacje mogą być potwierdzeniem naszej kreatywności, a także wyczucia stylu i aktualnych trendów.
Strój na rozmowę o pracę dla mężczyzny
Jaki strój na rozmowę o pracę dla mężczyzny? Panowie — wbrew pozorom — także mają szerokie możliwości, o ile chodzi o wybór stroju na rozmowę o pracę. Bardzo dobrze sprawdzi się klasyczny garnitur, czyli pewniak, który można ubrać na wiele różnych okazji. Garnitur sprawia, iż mężczyzna wygląda bardzo elegancko i profesjonalnie, co jest dodatkowym atutem na rozmowie z rekruterem. Mniej oficjalnym, ale równie eleganckim wyborem, jest koszula i spodnie np. chinosy. Najlepiej postawić na klasyczną białą koszulę lub delikatny wzór. Strój na rozmowę o pracę należy dostosować także do pory roku. W chłodniejsze dni można postawić np. na elegancki sweter w stonowanej kolorystyce. Czy na rozmowę o pracę wypada założyć jeansy? Wszystko zależy od branży. Przykładem może być branża IT, gdzie z reguły obowiązuje luźniejszy styl. W takim przypadku połączenie jeansów z elegancką koszulą i marynarką wydaje się jak najbardziej trafnym wyborem.


Jak ubrać się na rozmowę o pracę online?
Jak ubrać się na rozmowę o pracę online? W dobie pracy zdalnej bardzo często rozmowy kwalifikacyjne realizowane są w trybie online. Jaką stylizację wybrać na taką okoliczność? Można sobie zażartować, iż wystarczy ubrać się elegancko od pasa w dół i nie ma co ukrywać — trochę racji w tym jest, choć oczywiście należy traktować tę radę z przymrużeniem oka. Ubranie na rozmowę o pracę, niezależnie od jej formy, zawsze powinno być schludne i eleganckie. Warto zatem wybrać koszulę i marynarkę lub elegancką bluzkę z żakietem, a także zwrócić uwagę na uczesanie i subtelny makijaż. Domowe ubranie zupełnie nie wchodzi w grę. Najlepiej unikać jaskrawych kolorów, które mogłyby za bardzo odciągać uwagę rozmówcy i zlewać się z tłem. Tło — to kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej online. Warto zadbać o to, aby tło było jak neutralne i pozbawione chaosu. Odpowiedni ubiór i przestrzeń wokół są potwierdzeniem, iż traktujemy spotkanie z rekruterem bardzo poważnie i jesteśmy profesjonalni w tym, co robimy. adekwatnie dobrany strój podnosi pewność siebie, co na pewno będzie miało bardzo duży wpływ na dalszy przebieg rozmowy.


Zobacz też: Zadaj te trzy pytania na koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Posadę masz jak w banku
Idź do oryginalnego materiału