Jaka będzie waloryzacja emerytur w przyszłym roku? Nie ma wspólnego stanowiska

16 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Rada Dialogu Społecznego (RDS) nie wypracowała w piątek wspólnego stanowiska w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Ostateczną decyzję będzie musiał podjąć rząd.


Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w piątek wspólnego stanowiska w sprawie rządowej propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2026 r. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów.


Rządowa propozycja waloryzacji rent i emerytur to co najmniej 4,9 proc.


Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2026 r. na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2025 r. Oznaczałoby to - jak podano - iż w przyszłym roku emerytury i renty wzrosłyby o co najmniej 4,9 proc.


Związki zawodowe postulowały, aby wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosił nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2025 r., zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2025. Propozycje strony pracodawców były z kolei bliższe propozycjom strony rządowej.Reklama
Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, przedstawiając sprawozdanie z czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych i Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w RDS, podkreślił, iż strona rządowa odrzuciła możliwość modyfikacji propozycji na obecnym etapie.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski przypomniał, iż "nie rozstrzygamy w tej chwili o samym wskaźniku waloryzacji emerytur i rent, ale jedynie o wysokości, o kształcie elementu płacowego".
- Taka propozycja ze strony Rady Ministrów wynika po pierwsze z tego, iż w świetle prognoz, które zostały przygotowane przez ministra finansów, nie będziemy mieli do czynienia w tym roku z sytuacją, w której wzrost płac byłby większy od wzrostu cen, a jednocześnie prognozowany wzrost inflacji jest na tyle niski, iż nie można powiedzieć, ażeby ten element płacowy musiał uzupełniać ten element cenowy - zaznaczył.


Waloryzacja emerytur wg. rządu. Krytyczne głosy związków zawodowych


Podczas dyskusji krytyczne stanowisko wobec rządowej propozycji wyraziły związki zawodowe. Przedstawiciele pracodawców, w tym Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Konfederacja Lewiatan czy Business Centre Club, poparli ją.
Krzysztof Kisielewski z Forum Związków Zawodowych podkreślił, iż procentowy wskaźnik wzrostu emerytur i rent sprawia, iż realny wzrost nie jest jednakowy dla wszystkich. Zaznaczył, iż dla osób pobierających emerytury niższe od minimalnych jest to kwota "dramatycznie niska".
Zdaniem Szymona Wawrzyszki z NSZZ "Solidarność" propozycja rządu "leży w kategoriach imperatywu, a nie wyjścia naprzeciw dialogowi społecznemu".
- Rząd przedkłada nam propozycje na poziomie określonym w ustawie i nic ponadto - zaznaczył.
Witold Michałek z Business Centre Club podkreślił, iż tempo waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2026 r. nie powinno być wyższe niż to, jakie wynika z przedstawionego przez rząd podstawowego algorytmu. Dodał, iż w następnych latach możliwe jest wypracowanie nowego algorytmu dającego szansę emerytom i rencistom na większy udział w korzyściach wynikających ze wzrostu gospodarczego.


Jaromir Ćwikła z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego poparł propozycję rządową.
- Jednocześnie apelujemy o stworzenie systemu zachęt dla przedsiębiorców i pracodawców, tj. zatrudniania osób, które osiągnęły wiek emerytalny, a z drugiej strony zachęcania pracowników, żeby pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, przez cały czas pozostawali aktywni zawodowo - zaznaczył.
Wiceminister Gajewski, odnosząc się do głosów strony społecznej, podkreślił, iż waloryzacja emerytur i rent ma na celu utrzymanie siły nabywczej świadczeń, "żeby emeryci, renciści mogli z roku na rok kupić za swoją emeryturę czy rentę tyle samo produktów i usług, które są do życia potrzebne".


Rząd będzie musiał sam podjąć decyzję w sprawie waloryzacji emerytur


Zgodnie z przepisami, o ile RDS w ustawowym terminie nie uzgodni propozycji zwiększenia wskaźnika waloryzacji, to w terminie 21 dni od zakończenia negocjacji, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny, w drodze rozporządzenia decyzję podejmuje Rada Ministrów.
Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS waloryzacja opiera się na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów, który w 2024 r. wyniósł 103,6 proc., oraz realnym wzroście przeciętnego wynagrodzenia, który osiągnął 9,5 proc.
Od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1878,91 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 1409,18 zł.
Idź do oryginalnego materiału