Zastanawiasz się, jaka emerytura po 10 latach pracy należy się seniorom? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.
REKLAMA
Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę
Jaka emerytura po 10 latach pracy czeka na seniora?
Na pytanie, jaka emerytura po 10 latach pracy przysługuje seniorowi, najprościej jest odpowiedzieć: taka, jaką sobie wypracuje. Emerytura naliczana jest bowiem z tego, co przez cały okres aktywności zawodowej pracownika odprowadzone zostało do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zapisane na indywidualnym koncie w ZUS.
Najprościej rzecz ujmując, wysokość świadczenia emerytalnego obliczana jest poprzez podzielenie podstawy obliczania emerytury przez wskaźnik średniego dalszego trwania życia. Za podstawę obliczania emerytury przyjmuje się:
zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli dana osoba była objęta ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 roku),
zwaloryzowane składki na ubezpieczenie społeczne, zapisane na koncie ZUS po 1998 roku,
zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie w ZUS (również te przeniesione z OFE) – w przypadku osób, które są członkami OFE.
Średnie dalsze trwanie życia z kolei oznacza szacowaną liczbę miesięcy, przez którą świadczeniobiorca pobierał będzie emeryturę. Określana jest ona z pomocą tablic średniego dalszego trwania życia, ogłaszanych co roku do 31 marca przez Główny Urząd Statystyczny komunikatem w Monitorze Polskim.
Czy dostanę emeryturę po 10 latach pracy?
Wiele osób zadaje pytanie: "czy dostanę emeryturę po 10 latach pracy?". Od pewnego czasu odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Od 1 stycznia 1999 roku w Polsce obowiązuje bowiem nowy system emerytalny.
w tej chwili świadczenie przysługuje każdemu, kto przepracował choć jeden dzień na umowie, od której odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne (najczęściej jest to umowa o pracę). Wcześniej, aby otrzymać emeryturę, trzeba było legitymować się odpowiednim stażem pracy. Aktualnie wypłacanie świadczenia osobom, które przepracowały w swoim życiu tylko kilka lat (np. 10) jest możliwe z uwagi na to, iż gromadzone przez nie składki na ubezpieczenie społeczne zapisywane są na ich kontach emerytalnych.
Emerytura po 10 latach pracy a emerytura minimalna
Jak widać, emerytura po 10 latach pracy przysługuje, niemniej może być bardzo niska. ZUS ustala jej wysokość na podstawie zebranego przez ubezpieczonego kapitału. Łatwo więc domyślić się, iż suma składek odprowadzonych przez osobę ubezpieczoną przez tak krótki okres pracy zawodowej nie będzie zbyt wysoka, co przełoży się na wysokość świadczenia. Co prawda istnieje tzw. minimalna emerytura gwarantowana przez państwo, której wysokość zmienia się co roku, z uwagi na waloryzację świadczeń emerytalnych, aby jednak ją otrzymać, należy spełnić określone warunki:
osiągnąć ustawowy wiek emerytalny (obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
legitymować się wymaganym stażem pracy: minimum 20 lat w przypadku kobiet, a 25 lat w przypadku mężczyzn.
A zatem po 10 latach pracy otrzymanie emerytury minimalnej nie jest możliwe. Warto w takim wypadku rozważyć podjęcie aktywności zawodowej, by zwiększyć swój staż pracy oraz sumę składek zebranych na koncie ubezpieczonego w ZUS.
Ile emerytury po 10 latach pracy?
Trudno jednoznacznie określić ile emerytury po 10 latach pracy może otrzymać osoba ubezpieczona. Wysokość świadczenia zależy bowiem od sumy zebranych na koncie ubezpieczonego w ZUS składek, a także od momentu przejścia na emeryturę. Im później się na nią przechodzi, tym krótsze jest średnie dalsze trwanie życia, czyli liczba miesięcy, którą określił GUS w swoich tabelach. Dlatego warto rozważyć dłuższą aktywność zawodową, która nie tylko pozwoli na obniżenie wskaźnika średniego dalszego życia, ale również pomoże w zwiększeniu podstawy obliczenia emerytury.
Osoby mające wyłącznie 10 lat stażu pracy wysokość świadczenia będą miały ustalaną na podstawie zebranego kapitału. Taka emerytura może okazać się bardzo niska, niższa od emerytury minimalnej, gwarantowanej przez państwo ubezpieczonym, którzy przepracowali co najmniej 20 (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). A emerytura minimalna od 1 marca 2024 roku wynosi 1780 zł 96 gr i jest niezależna od wysokości uzbieranego przez ubezpieczonego kapitału.
Emerytura górnicza po 10 latach pracy
Czy możliwa jest emerytura górnicza po 10 latach pracy? Tylko wówczas, gdy prócz 10 lat pracy w górnictwie ubezpieczony legitymuje się odpowiednim stażem pracy w innym zawodzie. jeżeli więc ubezpieczony ukończył 55. rok życia i legitymuje się łącznym stażem pracy minimum 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn, w tym ma za sobą co najmniej 10 lat pracy górniczej, może uzyskać emeryturę górniczą na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007 roku. Podobnie o emeryturę górniczą może ubiegać się osoba, która ukończyła 50 lat, przepracowała 20 (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna), w tym ma na swoim koncie co najmniej 15 lat pracy górniczej.
Emerytura: 10 lat pracy może skutkować groszową emeryturą, ale jest wyjątek
Czy zatem osobie, która pracowała krótko, grozi groszowa emerytura? 10 lat pracy nie uprawnia do otrzymania gwarantowanej emerytury minimalnej, zatem osoba taka faktycznie otrzyma świadczenie o wysokości wynikającej ze zgromadzonego kapitału. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której pracownik przeszedł na rentę, wynikającą ze stwierdzonej niezdolności do pracy. Taka osoba, bez względu na staż ubezpieczeniowy, po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzyma tzw. emeryturę z urzędu, która nie może być niższa od renty za niezdolność do pracy.
Zobacz też: 21 tys. zł emerytury w 2080 roku? Taką wysokość świadczenia prognozuje ZUS