Jaki biznes otworzyć na wsi – 10 sprawdzonych pomysłów

1 rok temu

Nie jest powiedziane, iż dochodowy biznes to wariant tylko dla tych, którzy żyją w wielkich metropoliach lub codziennie dojeżdżają do miast. Ludzie mieszkający na wsi mają szerokie pole do popisu w zakresie zakładania małych biznesów, które z czasem mogą przerodzić się w źródło głównego dochodu.

W zależności od kapitału posiadanego na starcie, własnych upodobań, talentów czy wiedzy w danym zakresie można postawić zarówno na powszechne już źródła dochodu, jak i na nowoczesny biznes na wsi, który przyciągnie zainteresowanych również z okolicznych miejscowości czy dużych miast.

10 sprawdzonych pomysłów ba Biznes na wsi

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki biznes otworzyć na wsi, poniżej znajduje się dziesięć ciekawych podpowiedzi na sprawdzone już opcje.

Szkółka roślin

Posiadanie odpowiedniej przestrzeni i wiedzy na temat roślin to dobry start dla osób, które chcą otworzyć szkółkę roślin. Zwłaszcza jeżeli na danym terenie panują optymalne warunki do hodowli konkretnych krzewów czy bylin. W tego rodzaju miejscu można sprzedawać wszelkie akcesoria ogrodnicze, poszczególne rośliny, a także organizować małe wycieczki po szkółce, podczas których goście będą mogli uzupełnić swoją wiedzę w interesującym ich temacie. Po jakimś czasie można również zacząć sprzedawać poradniki dotyczące uprawy poszczególnych gatunków.

Sprzedaż ekologicznych produktów

W dzisiejszych czasach debata publiczna na temat ekologii sprawia, iż ludzie żyją coraz bardziej świadomie i coraz bardziej świadomie wybierają produkty spożywcze. Kupowanie ekologicznych produktów jest od kilku lat silnym trendem, ponieważ zależy nam na tym, aby spożywać jaja od kur z wolnego wybiegu oraz warzywa i owoce, które nie były pryskane pestycydami szkodliwymi dla zdrowia człowieka. jeżeli więc ktoś ma gospodarstwo rolne, w którym produkty są uprawiane z zachowaniem standardów dotyczących ekologii, to jest to tak zwany samograj. Zdrowa żywność prędzej czy później znajdzie grono klientów zarówno z okolicznych miejscowości, jak i z dużych miast.

Sprzedaż tradycyjnych produktów

Stanowią one niejako przedłużenie produktów ekologicznych. Tradycyjne wyroby są w tej chwili kojarzone przede wszystkim z wsią, ponieważ to właśnie tam produkuje się je zgodnie z recepturami znanymi od pokoleń. Pomysł na biznes na wsi, który będzie zyskowny, to na przykład sprzedaż pieczonych w tradycyjny sposób chlebów, miodów z własnej pasieki, wędzonych wędlin i kiełbas czy też serów. Warto w tym wypadku korzystać z lokalnych produktów i nazwać markę tak, aby nawiązywała do danego regionu. Za jakiś czas właśnie te tereny mogą kojarzyć się klientom z wysoką jakością, jakiej nie sposób uświadczyć w marketach.

Agroturystyka

Agroturystyka to pomysł na interes, który sprawdzi się szczególnie w małych miejscowościach, które mogą stanowić bazę wypadową do większych atrakcji turystycznych lub znajdują się na trasie między nimi. jeżeli ktoś dysponuje dużym obszarem, to może stworzyć wynajem miejsc pod namioty i przyczepy albo mini zoo, które będzie świetną atrakcją dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi. Sprawdzającym się niemal zawsze pomysłem będzie otwarcie dobrego baru lub restauracji, w której turyści będą mogli zatrzymać się na lokalne potrawy w trakcie podróży. W ostatnich latach wielką popularnością w okresie wiosennym i letnim cieszą się również ośrodki rekreacji sportowej, takie jak parki linowe, czy też parki tematyczne. Sprawdzą się zarówno w przypadku rodzin, wycieczek szkolnych, jaki wyjazdów integracyjnych, podczas których współpracownicy mają okazję budować zgrany zespół i lepiej się poznać.

Sklep internetowy na wsi

Mogłoby się wydawać, iż sklep to niezbyt dobry pomysł na biznes. W końcu w choćby najmniejszych miejscowościach znajdują się sklepiki, które zaopatrują wszystkie gospodarstwa. Sklep internetowy to jednak coś zupełnie innego. Warto postawić na dostawę do domu, a dzięki temu poszerzyć grono klientów. Dodatkowym walorem takiego biznesu jest fakt, iż dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak dropshipping, nie trzeba inwestować w asortyment. Płaci się dopiero po sprzedaniu produktu. Ciekawym pomysłem będzie również sprzedawanie produktów, które zawsze cieszą się zainteresowaniem, a więc chemii gospodarczej, zabawek i ubranek dla dzieci. Sklep internetowy to świetna opcja dla rękodzielników, którzy mogą sprzedawać swoje artefakty na terenie całej Polski i nie tylko.

Hurtownia

Założenie hurtowni to wariant dobry dla osób, które nie chcą skupiać się na sprzedaży detalicznej, ale od razu przejść do konkretów. Zaaranżowanie posiadanej już hali czy zbudowanie nowej może dać początek współpracy z najróżniejszymi kontrahentami, a wszystko będzie zależało od wybranego asortymentu. Hurtownię można prowadzić tradycyjnie, przez Internet lub też hybrydowo, przez co oferta będzie mogła dotrzeć do klientów z różnych stron.

Usługi online

Doświadczenie pandemii dowiodło, iż wiele usług z powodzeniem można prowadzić online, a w związku z tym można to robić nie ruszając się z małej wsi. Do usług tego rodzaju należą na przykład usługi rachunkowe i księgowe, doradztwo prawne czy prowadzenie korespondencji w sprawach sądowych, prowadzenie szkoleń czy udzielanie korepetycji z najróżniejszych przedmiotów, a także praca w charakterze grafika czy Copywritera. Każdy z wymienionych wariantów wymaga tylko dostępu do komputera i Internetu, a część z nich również dobrej kamerki.

Stadnina koni

To opcja, która wymaga większego wkładu i wiedzy na temat koni lub zatrudnienia pracowników, którzy ją posiadają. Nie da się jednak ukryć, iż inwestycja gwałtownie się zwróci, ponieważ jazda konna należy do bardziej elitarnych sportów i wciąż jest nie tylko popularna, ale i stosunkowo droga. Część budynków gospodarczych można przeznaczyć na stajnię i pomieszczenia do magazynowania sprzętu, zaś płaski teren na wybieg. Odpowiednia reklama w Internecie i w mediach społecznościowych zrobią resztę, a biznes będzie miał szansę na przynoszenie pokaźnych dochodów.

Alpakarium

Za sprawą memów, grafik na wszelkiego rodzaju zabawkach i gadżetach oraz bajek alpaki cieszą się wielką sympatią wśród dzieci i dorosłych. W rezultacie w Polsce powstaje coraz więcej miejsc, w których można poznać bliżej te zwierzęta, karmić je czy robić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. jeżeli w danej okolicy jeszcze nie ma tego rodzaju miejsca, jest to pomysł na biznes, który może przyciągnąć nie tylko mieszkańców okolic, ale i ludzi z innych części Polski.

Warsztat samochodowy

Ilość samochodów na świecie rośnie, a w rezultacie warsztaty samochodowe wyrastają jak grzyby po deszczu, a pracownicy każdego z nich zawsze mają ręce pełne roboty. jeżeli ktoś potrafi naprawiać samochody i dysponuje czasem, nie warto ograniczać się do własnego garażu. Odpowiednia reklama sprawi, iż na miejscu gwałtownie zaczną pojawiać się klienci.

Idź do oryginalnego materiału