Jeden etat nie wystarczy. Zaskakująca liczba Polaków dorabia po godzinach

5 godzin temu
Polakom nie wystarczy jeden etat, żeby nadążyć za wydatkami. Dlatego decydują się na dorabianie. Dotyczy to niemal wszystkich grup społecznych. Przyczyny są różne – od chęci wygenerowania pieniędzy na podstawowe wydatki, po przeznaczenie ich na samorozwój.


Jeden etat Polakom nie wystarczy. Udowadniają to badania SW Research przeprowadzone na zlecenie Gi Group Poland. W raporcie pt. "Jak dorabiają Polacy" wykazano, iż ponad 40 proc. przebadanych już pracuje poza godzinami, a ponad drugie tyle planuje sobie dorabiać.

Powodów do podjęcia dodatkowej pracy nie brakuje. Polacy chętnie zapatrują się m.in. na powiększanie osobistego budżetu. Analitycy z SW Research, cytowani przez PAP stwierdzili, iż główną przyczyną jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy, ale nie jedyną.

Jakie grupy społeczne w Polsce dorabiają najchętniej?


Spośród przebadanych osób aż 45,2 proc. podejmuje się zleceń, które wykraczają poza obowiązki zawodowe związane z głównym etatem. Natomiast 58 proc. ma zamiar rozpocząć dodatkową pracę po godzinach podczas kolejnych 6 miesięcy.

Na dorabianie częściej decydują się mężczyźni, bo 49,8 proc. Wśród kobiet taką chęć zadeklarowało 40,4 proc. ankietowanych. Dodatkowy zarobek jest też atrakcyjny dla osób z wykształceniem podstawowym 51 proc. oraz wyższym 47,4 proc.

W badaniu pt. "Jak dorabiają Polacy" wskazano, iż do ponadwymiarowej pracy chętnie zabiera się najmłodsze pokolenie. W grupie poniżej 24 roku życia twierdząco odpowiedziało ponad 54 proc. ankietowanych, a w przedziale 25-34 lata ponad 52 proc.

Analitycy z SW Research dowiedzieli się również, iż praca dodatkowa jest wybierana przez co drugą osobę, która prowadzi własną działalność, a także wśród 44 proc. badanych zatrudnionych na całym lub połowie etatu.

Co powoduje, iż Polacy decydują się na dorabianie na boku?


Główną motywacją decydowania się na dodatkową pracę jest chęć wygenerowania pieniędzy na zaspokojenie wydatków, które wykraczają poza podstawowe potrzeby. Tak wskazuje 30,2 proc. ankietowanych.

Respondenci wskazali także na konieczność gromadzenia oszczędności – 27,2 proc., a także powiększenia domowego budżetu – ponad 14 proc. Pokrzepiające jest to, iż nie brakuje osób, które dorabiają po pracy, żeby inwestować w siebie.

Badanie pt. "Jak dorabiają Polacy" wykazało, iż 9,8 proc. osób chce zarabiać więcej, aby umożliwić sobie dalszy rozwój zawodowy, pozyskiwanie nowych umiejętności, czy zdobywanie doświadczenia.

Ile czasu Polacy poświęcają na pracę dodatkową?


Raport pt. "Jak dorabiają Polacy" wykazał, iż na pracę dodatkową mieszkańcy naszego kraju poświęcają do 9 godzin tygodniowo – 45,9 proc. bez względu na grupę wiekową. Około 10-19 godzin wygospodarowuje na ten cel 34 proc. ankietowanych. Więcej, co dziesiąty badany.

Wśród form zatrudnienia dominuje praca o charakterze dorywczym. Na taki format dodatkowego zarobku wskazało 56 proc. ankietowanych. Natomiast 26,3 proc. przebadanych zaznaczyło, iż dorabia u innego pracodawcy niż ten, który zapewnia pełen etat.

Badanie przeprowadzono w sierpniu 2024 roku dzięki metody CAWI (computer assisted web interview), czyli samodzielnie wypełnianego przez ankietowanych zestawu pytań. Udział wzięło 1169 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 18. roku życia.

Część z wyników zestawiono także z informacjami pozyskanymi z falą badania, którą przeprowadzono na 1206 osobach w sierpniu 2023 roku.

Idź do oryginalnego materiału