Jeden Stół Eucharystyczny dla pracodawców i pracobiorców

solidarnosc.rzeszow.org.pl 7 miesięcy temu

Moralny kształt opieki nad pracującymi nadały przede wszystkim encykliki społeczne papieży Leona XIII „Rerum novarum” z 1891 roku i Piusa XI „Quadragesimo anno” z 1931 roku. Późniejsze nawiązywały w duchu do tych dwóch. Papieże upominali się w nich o sprawiedliwy podział dóbr, traktowanie człowieka w pracy w sposób podmiotowy, przeciwstawiali się wyzyskowi, domagali się respektowania praw religijnych w fabryce i zachęcali, by poprzez pracę się uświęcać.

Rok 1989 postawił środowisko pracy przed nową rzeczywistością. Z jednej strony dramat masowo zamykanych zakładów i fale bezrobocia oraz bezdomności, a z drugiej rosnące fortuny często rozkręcane kosztem wyzysku i pracy na czarno. To powodowało, iż między pracownikami a prawodawcami powstawały nieufność i niechęć. Jednak, jak zaznaczył kiedyś Kardynał Wyszyński:

Kościół od wieków miał jeden stół dla biednych i bogatych, magnatów i chłopów. Jeden Stół Eucharystyczny ma także dla pracodawców i pracobiorców.

Pracownicy

Duszpasterstwo wśród ludzi pracy obejmuje każdy rodzaj służby poprzez pracę. Tradycja mianowania w polskich diecezjach kapelanów środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ „Solidarność”, który w swój statut ma wpisane zasady katolickiej nauki społecznej.

Kapelanem „Solidarności był ks. Jerzy Popiełuszko, który we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasną Górę. Od tego czasu, co roku robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy, w trzecią niedzielę września, a błogosławiony Jerzy Popiełuszko teraz jest patronem NSZZ „Solidarność”.

W Diecezji Rzeszowskiej aktywnie działa Duszpasterstwo Ludzi Pracy pod przewodnictwem ks. Roberta Mokrzyckiego >>>

Duszpasterz każdego 19 dnia miesiąca zaprasza działaczy i członków Związku do udziału we mszy św. wotywnej i konferencji organizowanych w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie. Konferencje poświęcone są współczesnym procesom globalnym, problemom i wyzwaniom społecznym, na które przed laty zwracał uwagę patron NSZZ „Solidarność”.

W parafii, do której należy Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”, działa również Katolicki Uniwersytet Ludzi Pracy im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie. Jego misją jest promocja wszechstronnego rozwoju człowieka w „Szkole dla życia”, który pozwoli wypełniać powinności wobec Ojczyzny, Narodu i Kościoła w świetle wartości zgodnych z katolicką nauką społeczną.

Pracodawcy

Duszpasterstwo pracodawców w Polsce, nie tak widoczne jak rady wielkiego biznesu, bo rozwija się oddolnie. Niemniej zasięgiem obejmuje cały kraj, a ważnym elementem jego działalności jest chrześcijańskie traktowanie pracownika.

W 1989 roku duszpasterstwo przedsiębiorców dopiero raczkowało. W sytuacji, gdy duszpasterstwo pracownicze przeżywało rozkwit, ludzie mający średnie i małe biznesy, zatrudniający po kilka, kilkanaście osób, chcący po bożemu prowadzić swój interes, narażeni wręcz byli na śmieszność w swoim środowisku.

Ważnym aspektem duszpasterstwa przedsiębiorców są kwestie związane z traktowaniem pracowników. Nie może być inaczej, nie da się być świadomym chrześcijańskim szefem i jednocześnie źle traktować podwładnych. Większość skupia przedsiębiorców ze średnich i małych firm.

Przy Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie działa Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT z siedzibą w Krakowie >>>

Razem z duszpasterzem ks. Grzegorzem Piątkiem SCJ regionalni pracodawcy szukają odpowiedzi na podstawowe pytania tak, aby można było zachować etykę w biznesie. Spotkania rozpoczynają się mszą św. o godz. 18.00 w kościele, po niej rozmowy w sali duszpasterskiej. Wstęp wolny, nie ma konieczności zgłoszeń. Koszt uczestnictwa to dobrowolna ofiara składana na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Najbliższe spotkania: 17 kwietnia, 22 maja, 19 czerwca.

Idź do oryginalnego materiału