Jeśli się nie pojawisz, zapłacisz karę. Polacy zapominają, iż to obowiązek

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Maciej Wasilewski / Agencja Wyborcza.pl


Komisja wojskowa w 2025 roku obejmie kilkaset tysięcy obywateli naszego kraju. W grupie tej znajdą się nie tylko mężczyźni, ale również kobiety oraz seniorzy. Obowiązek stawienia się na kwalifikacji to nie przelewki. Zaniechanie grozi nam między innymi wysoką grzywną.
W 2025 roku kwalifikacja wojskowa w Polsce obejmie aż około 230 tysięcy obywateli. Za niestawienie się na komisji grozi między innymi kilkutysięczna grzywna oraz pewne problemy prawne. Warto o tym wiedzieć, gdyż cały proces potrwa już tylko do końca kwietnia.


REKLAMA


Zobacz wideo Amerykanie relokują żołnierzy w Polsce. Tusk zabrał głos


Komisja wojskowa 2025: jeżeli nie stawisz się na kwalifikacje, zapłacisz wysoką karę pieniężną
Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku rozpoczęła się w lutym i potrwa do dnia 30 kwietnia. Proces ten ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także dokładne określenie umiejętności pełnienia służby wojskowej przez poszczególnych obywateli naszego kraju, czyli innymi słowy, nadanie określonej kategorii. Komisja ta zastąpiła istniejącą wcześniej instytucję poboru i od lat symbolizuje odejście od obowiązkowej służby wojskowej na rzecz ochotniczych form. Kwalifikacja wojskowa przeprowadzana jest co roku, a termin, czas jej trwania oraz podlegające jej grupy osób ustalone są w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Podczas wizyty robione są badania lekarskie oraz wypełniana jest książeczka wojskowa. Choć część osób nie jest chętna, by spełnić ten obowiązek, to uchylanie się od stawiennictwa na komisji wojskowej może w najgorszym przypadku zakończyć się grzywną do pięciu tysięcy złotych oraz doprowadzeniem przez policję. To jednak niejedyne problemy i komplikacje, które nas czekają.


Czy kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa? To dokładnie grozi za niestawiennictwo
Niestawienie się na komisję wojskową może prowadzić nie tylko do mandatu w wysokości 5 tysięcy i interwencji policji. Okazuje się, iż bez aktualnej książeczki wojskowej możemy mieć problemy z uzyskaniem takich ważnych dokumentów, jak paszport. Co więcej, z pewnością będziemy mieć oczywiste utrudnienia w ewentualnym podjęciu pracy w służbach mundurowych. Na szczęście poza karami za brak stawiennictwa, są pewne przywileje, jeżeli pojawimy się na komisji wojskowej. Wszyscy, którzy muszą na kwalifikację dojechać, mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu. Ponadto można liczyć na rekompensatę za utracone zarobki, jeżeli konieczność stawienia się na komisji doprowadziła nas do opuszczenia dnia w pracy. Warto o tym pamiętać i w razie konieczności z tego skorzystać. Co jednak w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w kwalifikacji w danym dniu? Wówczas osoba wyzwana jest obowiązana zawiadomić o tym fakcie adekwatnego wójta lub prezydenta miasta. Należy zrobić to najpóźniej w dniu, w którym wyznaczono komisję oraz koniecznie wyjaśnić przyczynę. Władze miasta określą wtedy nowy termin oraz miejsce.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału