Jest mediator w sporze między związkami a Wydawnictwem Bauer

sdrp.katowice.pl 2 tygodni temu

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer i należącej do grupy agencji AKPA Press Polska 21 marca przesłała zarządowi firmy pismo z postulatami. Związkowcy chcieli podwyższenia do 1 kwietnia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł. Związkowcy zażądali, aby Bauer i AKPA spełniły ich postulaty w ciągu 14 dni (do 1 kwietnia br.).

„Niespełnienie żądań w przeciągu wskazanego terminu będzie oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego związku z pracodawcami” – podkreślali. – Postulaty wynikły z naszej obserwacji sytuacji i rosnącego napięcia ekonomicznego w naszej firmie, a także z ankiety pracowniczej, w której 98 procent pracowników wyraziło swoje niezadowolenie z wysokości pensji – komentowała wówczas w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, szefowa Inicjatywy Pracowniczej w Bauerze. – 100 procent z nich wpisało walkę o wyższe wynagrodzenia jako to, czego oczekują od związku zawodowego. Było jasne, iż to najważniejsza rzecz w obu firmach – podkreślała.

Związkowcy przeprowadzili ankietę wśród pracowników pod koniec ub.r. Pytali m.in. o satysfakcję z zarobków, oczekiwania dotyczące podwyżek oraz poparcie dla pomysłów zmiany rocznej premii na kwotową, jawnej struktury zarobków, umowy o pracę dla zatrudnionych dłużej niż sześć miesięcy czy wprowadzeniu przejrzystych ocen – także przełożonych.

Pod koniec kwietnia – już w trakcie sporu zbiorowego – zarządy firm zapowiedziały, iż wypłacą podwyżki 256 pracownikom – to około połowa załogi, co nie usatysfakcjonowało strony związkowej. Przedstawiciele pracodawców podczas rokowań zgodzili się stworzyć siatkę płac i zadeklarowali ewentualne rozmowy na temat utworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych dopiero w 2025 roku. Ale nie złożyli jednoznacznej deklaracji.

Do tej pory nie było żadnych negocjacji

Dotąd odbyły się cztery spotkania związkowców z pracodawcą. Jak wynika z naszych informacji – nie doszło podczas nich do żadnych negocjacji, a pracodawca wszystkim propozycjom i postulatom związkowców mówił “nie”, poza stworzeniem siatki płac, co jest wymogiem wynikającym z dyrektywy UE. Na ostatnim spotkaniu podpisano protokół rozbieżności. Kolejnym etapem sporu jest mediacja. Strony nie doszły do porozumienia w wyborze mediatora, dlatego wyznaczył go resort rodziny.

Mediatorem w tym sporze zbiorowym jest Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. Spotkanie odbędzie się 30 lipca.

– Mamy nadzieję, iż podczas mediacji pracodawcy zmienią nastawienie do naszych postulatów – mówi serwisowi Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora. Dodaje, iż związek zawodowy jest gotowy na kolejne kroki w sporze. – jeżeli nie dojdziemy do porozumienia, a pracownicy Bauera i AKPA opowiedzą się za strajkiem w referendum strajkowym, będziemy strajkować.

Wydawnictwo Bauer odmówiło nam komentarza ws. mediacji ze związkowcami.

Idź do oryginalnego materiału