Jesteśmy przemęczeni, ale o pracy myślimy choćby na urlopie…

1 rok temu
Zdjęcie: Przedsiębiorca na urlopie


Popularna opinia, iż Polacy należą do najbardziej zapracowanych osób na świecie wydaje się mieć potwierdzenie w badaniach. Co drugi aktywny zawodowo Polak narzeka na przemęczenie pracą, przyznając jednocześnie, iż podczas urlopu nie umie przestać myśleć o tym, co go czeka po powrocie do biura. Na zmęczenie narzekają także polscy przedsiębiorcy. Czy w polskich firmach i w biznesie zdrowa równowaga między pracą i życiem osobistym stanie się kiedyś uznawaną normą?

Z badań przeprowadzonych w ramach inicjatywy „Urodzeni Przedsiębiorcy” zainicjowanej przez PSH Lewiatan wynika, iż zarówno polscy pracownicy, jak i przedsiębiorcy żyją problemami zawodowymi choćby podczas urlopu.

Niepokoją nas finanse, chcemy mieć więcej wolnych dni

Praca absorbuje naszą uwagę choćby wówczas, gdy od niej odpoczywamy. Spośród badanych, blisko 36% aktywnych zawodowo Polaków stwierdziło, iż w trakcie urlopu myśli o tym, co ich czeka po powrocie do biura, blisko 23% z nich myśli o swojej sytuacji zawodowej, a ponad 14% odbiera służbowe maile i telefony. Z kolei odpowiadając na pytanie o to, co najczęściej przeszkadza im w odpoczynku, respondenci wskazywali głównie na: brak poczucia stabilności finansowej (27,8%), zbyt małą liczbę dni wolnych od pracy (26%) i ogólną sytuacja gospodarczą (24,5%).

Badanie pokazało także, iż ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków czuje się przemęczona pracą. Na to pytanie aż 37% odpowiedziało, iż raczej tak, a 13,7%, iż zdecydowanie tak.

Jak wypadają na tym tle przedsiębiorcy?

Wśród wszystkich badanych, przedsiębiorcy stanowią grupę mającą potencjalnie najwięcej problemów z odpoczynkiem, podczas którego życie zawodowe mogłoby zejść na dalszy plan. Na pytanie o przemęczenie pracą 40% właścicieli firm odpowiedziało, iż są nią raczej zmęczeni, a 16%, iż zdecydowanie są nią przemęczeni. Blisko 36% przedsiębiorców w czasie swojego urlopu zastanawia się nad tym, co ich czeka, gdy wrócą do pracy. 21% myśli o swojej sytuacji zawodowej, a kilka mniej (20%) o problemach i przyszłości firmy. Na myślach jednak się nie kończy – 20% przedsiębiorców sprawdza służbowe maile, a 17,5% odbiera służbowe telefony. Co najbardziej przeszkadza im w odpoczynku? 35% przedsiębiorców deklaruje, iż jest to myślenie o pracy. kilka mniej bo 33% wskazuje w tym przypadku na ogólną sytuację gospodarczą i ekonomiczną, a 27% na brak poczucia stabilności finansowej. 24% przedsiębiorców wskazało na stres w pracy i przenikanie się życia zawodowego z prywatnym. Czy takie odpowiedzi zaskakują, biorąc pod uwagę fakt, iż przez dwie ostatnie dekady zajmowaliśmy się budowaniem nowego systemu ekonomiczno–społecznego, a obowiązująca normą była praca „po godzinach”?

„Rodząca się polska przedsiębiorczość faktycznie potrzebowała mocnego zaangażowania. Niestety, cierpkie owoce takiej postawy zbieramy teraz – Polacy narzekają na przemęczenie, które szczególnie doskwiera właścicielom firm. A przecież prowadzenie biznesu nie jest jednoznaczne z tym, iż trzeba poświęcać pracy kilkanaście godzin na dobę. Zmieniają się normy społeczne, w tym oczekiwania pracowników i klientów, z których opinią przedsiębiorca musi się liczyć. Dla Generacji Z równowaga między pracą, a życiem osobistym jest ważna. Dla „zetek” ma także znaczenie zaangażowanie społeczne firmy i dobre relacje panujące w miejscu pracy. Współczesny przedsiębiorca nie może zbagatelizować zmiany, jaka dokonuje się w postrzeganiu wartości, jaką obdarzamy pracę. Jednak refleksja o tym, iż warto zadbać o środowisko i pracowników, pojawić się może tylko w głowie osoby, która w pierwszej kolejności zadba o własne potrzeby. Zdrowie, odpoczynek i równowaga fizyczno-duchowa są niezwykle ważne dla osiągnięcia sukcesu w pracy czy w biznesie i stają się wartościami, które zaczynają na nowo definiować naszą rzeczywistość” – mówi Robert Rękas, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A, inicjatora Urodzonych Przedsiębiorców

Przyda nam się nauka odpoczynku

W trakcie lockdownu dużo mówiło się o przewartościowaniu naszego stosunku do obowiązków zawodowych. Zamknięcie w domach sprzyjało nabraniu dystansu do tej części naszego życia, którą poświęcamy na pracę. Wielu z nas poczuło potrzebę bardziej konsekwentnego dbania o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Korzystna zmiana na rzecz równowagi między życiem zawodowym, a osobistym dokonuje się także dzięki wspomnianej wyżej Generacji Z. I chociaż w świecie polskiego biznesu te zmiany są coraz bardziej uświadamiane, to powyższe badania wskazują, iż musimy włożyć jeszcze sporo pracy w to, by nauczyć się skutecznie odpoczywać.

Idź do oryginalnego materiału