Już w ten weekend przestawimy zegarki. Niektóre sklepy mogą działać dłużej

3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Zmiana czasu w letni zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym przesuniemy wskazówki zegarów o godzinę do przodu i w rezultacie będziemy spać krócej. System ten niesie jednak ze sobą znacznie więcej konsekwencji, zwłaszcza jeżeli prowadzimy działalność lub mamy pracę obejmującą nocne zmiany.
We wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązuje w tej chwili rozporządzenie, zgodnie z którym przejście na czas letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca, a powrót do zimowego w ostatnią niedzielę października. System ten z roku na rok ma coraz mniej zwolenników, a w poprzednim artykule informowaliśmy choćby o działaniach polityków mających na celu jego zniesienie. Póki co jednak zmiana czasu wciąż obowiązuje, więc warto przygotować się na jej konsekwencje w najbliższym czasie.


REKLAMA


Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach


Kiedy jest zmiana czasu w letni? Przedsiębiorcy powinni uwzględnić to w swoich działaniach
Najbliższa zmiana czasu w letni nastąpi już w ten weekend, w nocy z 29 na 30 marca 2025 roku. Wówczas przestawimy zegarki z godziny 2 na 3. Utrata tej godziny snu może być odczuwana negatywnie przez wiele osób, ale zmiana czasu wpływa również na nasze zachowanie. Ma to związek przede wszystkim z faktem, iż dzień staje się dłuższy. To właśnie na ten aspekt powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy. Jak zauważa portal dlahandlu.pl, więcej światła dziennego w godzinach popołudniowych zachęca klientów do robienia zakupów w późniejszych godzinach, w związku z czym warto rozważyć wydłużenie godzin otwarcia sklepów osiedlowych i spożywczych, punktów usługowych, kawiarni, lodziarni i ogródków gastronomicznych, a także bazarów i targowisk. Ponadto dobrze jest zadbać wtedy o ekspozycję towaru na zewnątrz oraz poprawić widoczność szyldów. Pamiętajmy, iż klienci będą coraz chętniej korzystać z wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego czy atrakcji plenerowych.
Zobacz też: Nad morzem zaczęły się przygotowania do sezonu. Tu zarobimy choćby 17 tys. zł miesięcznie
Zmiana czasu ma choćby wpływ na zachowania klientów online. Według danych udostępnionych przez portal dlahandlu.pl aktywność użytkowników wiosną i latem zwiększa się wieczorami, więc wysyłki newsletterów czy kampanie reklamowe warto zaplanować w godzinach 19-22. Osobną kwestię stanowią zatrudniani pracownicy.


Jak liczyć godziny pracy przy zmianie czasu? O tych przepisach muszą pamiętać pracodawcy i pracownicy
Podczas gdy większość z nas straci przez zmianę czasu godzinę snu, niektórzy przez to będą krócej pracować. Jak zatem wpływa to na wynagrodzenie pracowników na nocnej zmianie? "Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, iż wynagrodzenie osób ze stałą pensją miesięczną nie ulegnie w tym miesiącu zmianie. W przypadku wynagrodzenia godzinowego natomiast powinniśmy otrzymać wypłatę za pełny wymiar godzin pracy, czyli taką liczbę godzin, jaka normalnie przypadałaby do przepracowania w danym miesiącu. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż pracodawca może uznać "straconą" godzinę za przestój niezawiniony przez pracownika, za który należy się wynagrodzenie przestojowe równe 60 proc. podstawowego wynagrodzenia. Ponadto może zadecydować o odpracowaniu tej godziny, przy czym nie może tego narzucić jednostronnie. jeżeli zaś chodzi o dodatek nocny wypłacany w wysokości 20 proc. minimalnej stawki godzinowej, to za noc z 29 na 30 marca będzie on niższy, ponieważ przysługuje tylko za faktycznie przepracowane godziny.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału